שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  ה-FDA מזהיר: סכנת דימומים קטלניים מ"קומדין"
  מינהל המזון והתרופות הורה לחברת התרופות 'בריסטול מאיירס' להוסיף אזהרה חמורה על סכנת הדימומים הקטלניים בקרב משתמשים בתרופה נוגדת הקרישה קומדין, אותה בין שאר התרופות נטל גם ראש הממשלה לשעבר אריאל שרון לאחר האירוע המוחי הראשון שעבר. בסיכון גבוה: חולי לב, סרטן, כליות, יתר לחץ דם

  לאחר דרישת מינהל המזון והתרופות האמריקני, ה-FDA, נאותה חברת התרופות 'בריסטול-מאיירס' להוסיף אזהרה חמורה (Black Box Warning) בדבר הסיכון מדימום קטלני, בעקבות השימוש בתרופה נוגדת הקרישה קומדין.

   

  אלפי ישראלים נוטלים את התרופה קומדין מידי יום. המדובר בנוגד קרישה המונע את היווצרותם של קרישי דם העלולים להיווצר במקומות שונים בגוף, משם
  להתנתק ולנדוד אל המוח שם לגרום לשבץ מוחי, או אל הלב שם הם גורמים לאוטם בשריר הלב.

   

  ראש הממשלה לשעבר, אריאל שרון, היה אחד ממשתמשי התרופה לאחר האירוע המוחי הראשון שעבר ולפני שהועבר לתרופה קלקסן. על פי החשד תרמה התרופה ככל הנראה לדימום המוחי ממנו סבל. ואכן, אחת הסכנות המרכזיות מנטילה של התרופה הוא האפקט ההפוך, בו גורם הקומדין לדימומים מוחיים מסוכנים. לפיכך, נוטלי התרופה נדרשים לעבור בדיקות תכופות של תפקודי קרישה.

   

  עד כה ציינה חברת 'בריסטול מאיירס' כי אחת מתופעות הלוואי של התרופה קומדין היא דימום יתר, אולם הסכנה הזו לא הודגשה. כעת, תוסיף החברה אזהרה חמורה על הסכנה הקטלנית הזו, ועל האוכלוסיות הנתונות בסיכון יתר, ובהם בני 65 ומעלה, חולי לב, אלה הסובלים מסרטן, בעיות כליות, אנמיה, דימומים במערכת העיכול, יתר לחץ דם, או כאלה הנוטלים תרופות אחרות המגבירות את סכנת הדימום.

   

  האזהרה החמורה תוסיף גם המלצות לניטורם של המטופלים, בבדיקת תפקודי קרישה, המודדת את הערך INR. המדובר בבדיקה המנטרת את מצב קרישיות הדם או הנטיה לדימום יתר. אלה הנמצאים בקבוצות הסיכון, יידרשו לניטור קפדני יותר של בדיקת ה-INR כדי להפחית את הסיכון לדימומים קטלניים.

  פורסם לראשונה 12/10/2006 01:14

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ויז'ואל/פוטוס
  קומדין. ניטור קפדני
  צילום: ויז'ואל/פוטוס
  שלום דוקטור
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים