שתף קטע נבחר

רוסיה: פורסמה כתבתה של העיתונאית שנרצחה

העיתון "נובאיה גזייטה" פירסם את הכתבה הבלתי גמורה עליה עבדה העיתונאית אנה פוליטיקובסקיה לפני שנרצחה. הכתבה עוסקת באנשי כוחות הביטחון הצ'צ'נים הפרו-רוסים שמענים לכאורה חשודים בטרור. ראש ממשלת צ'צ'ניה: הרצח נועד להשחיר את פני

"נובאיה גזייטה", עיתונהּ של אנה פוליטיקובסקיה, פירסם היום (ה') את הכתבה הבלתי גמורה עליה עבדה לפני שנרצחה בתחילת השבוע. לצד הכתבה הופיעו תמונות קשות מתוך קטע וידאו בו נראים לכאורה אנשי ביטחון צ'צ'נים, הפועלים בתמיכת הקרמלין וחוקרים בעינויים חשודים בפעילות טרור. את הסרטון צילמו ככל הנראה החוקרים עצמם.

 

מתחת לארבע מהתמונות הופיעו כיתובים ברוסית של דברי החוקרים (שדיברו צ'צ'נית). בשיחה ביניהם הם מתלוננים על העבודה הקשה הדרושה על מנת להרוג טרוריסטים צ'צ'נים. "האם אנו נלחמים באופן חוקי נגד פורעי חוק או שמא אנו פוגעים בהם באמצעות עבירה על החוק בעצמנו"? שאלה פוליטיקובסקיה.

 

הכתבה כוללת תצהיר של אזרח צ'צ'ני שהוסגר מאוקראינה לשלטונות הפרו-רוסיים בגרוזני, בירת צ'צ'ניה. הוא טוען שנכפת בידיו וברגליו ונתלה על עמוד. חוקריו היכו אותו, פגעו בו במכות חשמל וחנקו אותו עם שק על מנת שיודה במעשה רצח שלא ביצע לדבריו. הוא סיפר שנאלץ לבסוף להצהיר בפני עיתונאים כי ביצע את הרצח, ואמר להם שסימני המכות שניכרו עליו היו עדות לניסיון בריחה שלו.

 

"כשתובעים ושופטים עובדים לא בהתאם לחוק ולא על מנת להעניש את האשמים, אלא מתוקף הנחיות פוליטיות וכדי להאבק בטרור באופן שמספק את הקרמלין, אז 'הפשע חוגג'", כתבה פוליטיקובסקיה.

 

נרצחה בגלל עבודתה ודעותיה 

פוליטיקובסקיה נמצאה מתה בשבת, במעלית ביתה. מתנקש אלמוני, שנתפס במצלמות האבטחה של ביתה אך טרם זוהה, רצח אותה כששבה מקניות. היא נקברה ביום שלישי בבית קברות במוסקבה, לאחר טקס אשכבה קצר. מאות חברים, עמיתים ובני משפחה חלקו לה כבוד אחרון.

 

כמה מעמיתיה של העיתונאים סבורים שרציחתה בשבת קשורה לכתבה עליה עבדה. בשבוע שעבר אמרה לתחנת הרדיו "רדיו ליברטי" שהיא עובדת על סיפור הקשור לעינויים של עצירים בצ'צ'ניה ושהיא תשמש עדה בחקירה פלילית הקשורה להאשמות בדבר עינויים בצ'צ'ניה.


הלווייתה של פוליטקובסקיה (צילום: סי"צ)

 

אולם אחרים טוענים שאפשר שהרצח קשור לכל אחד מהסיפורים הרגישים האחרים שפירסמה פוליטיקובסקיה, בהם התמקדה בפעולות בלתי חוקיות ועינויים של אזרחים בידי אנשי צבא וכוחות הביטחון הרוסיים בצ'צ'ניה, סיפור ההתקפה על התיאטרון במוסקבה ב-2002 וטבח הילדים בבסלאן ב-2004.

 

בסוכנויות הידיעות ברוסיה צוטטו גורמים אנונימיים בתביעה הרוסית שציינו כי עמדותיה הפוליטיות של פוליטקובסקיה ופעילותה הן שהביאו לרציחתה, ושימשו כ"מניע המרכזי" מאחורי הרצח. עמיתיה של פוליטקובסקיה הודיעו כי אינם סומכים על הרשויות ברוסיה שיחקרו כראוי את רציחתה, והחליטו להציע פרס של 25 מיליון רובל, 929,700 דולרים, לכל מי שימסור להם מידע שיוביל ללכידת הרוצח. לדבריהם, בתחקיר שעליו עבדה בטרם נרצחה, היא האשימה את ראש ממשלת צ'צ'ניה הפרו-רוסי רמזאן קדירוב, בעינויים ובחטיפות של מורדים צ'צ'נים.

 

קאדירוב חזר אתמול השבוע שלא היה לו שום קשר לרצח של העיתונאית. "אינני הורג נשים. מעולם לא עשיתי זאת. אישה צריך לאהוב. עבורנו הצ'צ'נים, אישה היא מקודשת. אני חושב שמי שהורה על רצח העיתונאית רצה להשחיר את פני".

 

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין התיחס ביום לווייתה של פוליטיקובסקיה מפורשות לפרשה. בתום פגישה שקיים פוטין בדרזדן עם קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל, כינה היום את הרצח של פוליטקובסקיה "מחליא ואכזרי", והבהיר כי האחראים לו יועמדו לדין. "אנחנו חייבים להבהיר שמדובר בפשע מחריד ובלתי מתקבל על הדעת, שלא יעבור בשתיקה", אמר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פירסומים רגישים. פוליטיקובסקיה
צילום: איי פי
צילום: איי פי
הרוצח של פוליטיקובסקיה במצלמות הבניין בו התגוררה
צילום: איי פי
צילום: איי פי
להשחיר את פני. קאדירוב
צילום: איי פי
מומלצים