שתף קטע נבחר

גני התערוכה: הדיון החסוי הושמע במערכת הכריזה

חברי ועדת חוץ וביטחון שמעו את עדויותיהם של כעשרה חיילים וקצינים ששירתו במלחמת לבנון השנייה. בעתיד צפויים להעיד גם ראשי הדרג המדיני והצבאי. במהלך מתן העדויות אירעה תקרית מביכה - המיקרופון נותר פתוח, ובמשך מספר דקות נשמעו הדיונים החסויים בוקעים מהרמקולים

ועדת חוץ וביטחון החלה הבוקר (יום א') בשמיעת עדויות של חיילים וקציני צה"ל, זאת כחלק מבדיקת כשלי מלחמת לבנון השנייה. בחודשים הקרובים תשמע הוועדה גם את עדותיהם של מקבלי ההחלטות מהדרג המדיני - החל מראש הממשלה, שר הביטחון, הרמטכ"ל, אלוף הפיקוד ואוגדונרים וכלה בחיילים מן השורה שהוזמנו על ידי הוועדה, באמצעות כלי התקשורת, להגיע ולמסור עדותם.

 

במהלך הדיון אירעה תקרית מביכה כאשר המיקרופון של הוועדה נשאר פתוח, כך שכל הבאים לגני התערוכה שמעו במשך מספר דקות את מסירת העדויות - זאת עד שחבר הכנסת צבי הנדל רץ לחברי הוועדה ודיווח להם שהחומרים החסויים נשמעים בקול רם מחוץ לאולמם.

 

בפני חברי הוועדה הופיעו היום כעשרה חיילים וקצינים, כאשר לכל אחד מהם ניתנה מסגרת זמן של כחצי שעה למסור את עדותם. בתחילת הדיון נשאלו מוסרי העדויות האם ניתן להשתמש בעדותם, ולהעבירם לגורמי חקירה שפועלים אף הם במסגרת צה"ל וועדת וינוגרד.
 

בעדות הראשונה שנמסרה לוועדה מסר חייל מילואים המשרת בגדוד שיריון כי במהלך הלחימה נתקלו הוא וחבריו בבעיות קשות של חוסר בציוד. הוא אף דיווח כי בעקבות זאת סירבו שני מפקדי טנקים סירבו להיכנס ללבנון. בנוסף מסר החייל כי בתקופה האחרונה לא אומנו הלוחמים בדרכי ההתגוננות מפני טילי נ"ט.

 

חייל נוסף שהגיע לוועדה דיווח כי הוא וחבריו נכנסו לכפר עיתא א-שעב ללא שהוצגו בפניהם המטרות, ומבלי ידיעה מה עליהם לעשות. 

 

ח"כ רן כהן (מרצ) אמר בצאתו מהוועדה כי שמע במהלך היום עדויות של חיילים שהשתתפו במלחמה בלבנון. לדבריו, "העדות החמורה ביותר נשמעה היתה מפי קצינים שטענו כי קיבלו הוראות מבולבלות, שכלל לא כללו הוראה להשמדת משגרי הקטיושות". הוא הוסיף כי הדבר "מעיד על אובדן עשתונות של הדרג המדיני והצבאי הבכיר".

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ניב קלדרון
יוסף ברוך מעיד בפני הוועדה
צילום: ניב קלדרון
מומלצים