שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  תפוחי אדמה מגבירים את הסיכון ללקות בסוכרת

  חוקרים בארה"ב מצאו כי אכילת תפוח אדמה אחד ביום מגדילה את הסיכון ללקות בסוכרת מבוגרים ב-18%. שתי מנות צ'יפס בשבוע הגדילו את הסיכון לסוכרת ב-16%. רוב החולים: נשים

  תפוח אדמה אולי אינו משמין, אבל בהחלט לא תורם לבריאות. לפחות על-פי מחקר חדש שמצא שאכילת תפוח אדמה בינוני אחד ביום או אכילת צ'יפס פעמיים בשבוע מעלים את הסיכון לחלות בסוכרת. כך עולה ממחקר שפורסם בכתב העת American Journal of Clinical Nutrition בגליונו האחרון.

   

  במחקר, שבוצע באוניברסיטת הרווארד בבוסטון, עקבו החוקרים במשך 20 שנה אחר 84,555 נשים בגילאים 34-59, ללא היסטוריה של מחלות כרוניות. הנשים מלאו שאלוני צריכת מזון בתחילת המחקר ושש פעמים נוספות במהלך התקופה.

   

  מהמחקר עלה כי אכילת תפוח אדמה אחד ביום הגדילה את הסיכון לחלות בסוכרת ב-18 אחוז, ושתי מנות צ'יפס בשבוע הגדילו את הסיכון ב-16 אחוז. הקשר בין צריכת תפוחי אדמה בצורותיו השונות לסיכון לחלות בסוכרת היה מובהק יותר אצל נשים שמנות ולא פעילות שתפריטן כמעט ולא כלל דגנים מלאים.

   

  במהלך המחקר, חלו 4496 נשים בסוכרת מסוג 2 ונמצא כי הנשים שצרכו יותר תפוחי אדמה וצ'יפס היו בסיכון גבוה יותר לחלות במחלה, גם לאחר נטרול השפעת גורמים נוספים ובהם גיל, משקל, עישון, פעילות גופנית ונטילת הורמונים. להערכת החוקרים, תפוחי אדמה, השייכים לקבוצת הפחמימות בעלות אינדקס גליקמי גבוה, מגבירים את התנגודת של התאים לאינסולין וכך גם את הסיכון לפתח סוכרת מסוג 2.

    

  "תוצאות המחקר מחזקות את הטענה שיש להתייחס לסוגי מזון באופן פרטני גם אם הם משתייכים לאותה קבוצת מזון", מסבירה ליטל לוי סמואל, דיאטנית בחברת 'גפן מדיקל', "לכן, מבין הפחמימות, מומלץ להעדיף דגנים מלאים על פני תפוח אדמה, בעיקר במצבים של עודף משקל , בו שכיחות התנגודת לאינסולין גבוהה יותר".

   

  כ-400 אלף ישראלים לוקים בסוכרת סוג 2 (סוכרת מבוגרים) וכ-200 אלף לוקים בסוכרת סמויה - ואינם יודעים על כך. ארגון הבריאות העולמי כינה את המחלה "המגיפה של שנות ה-2000" והזהיר כי עד 2025 ילקו במחלה יותר מ-300 מיליון בני אדם ברחבי העולם. השיבוש בערכי הסוכר ממנו סובלים החולים, גורם למחלות כלי דם מפושטות בגוף, ובהן שיעור גבוה של התקפי לב, נמקים בגפיים עד צורך בקטיעתם ועיוורון.


  פורסם לראשונה 17/10/2006 23:22

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  תפוחי אדמה. סיכון מוגבר לסוכרת
  צילום: ויז'ואל/פוטוס
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים