שתף קטע נבחר

טומי לפיד: כמו ניקסון, צריך לחון את קצב

שר המשפטים לשעבר זורק גלגל הצלה לנשיא: שיתפטר - תוך הבטחה לחנינה מהיורש. "אני יודע שזה לא יספק את הפמיניסטיות, אבל זה יבטא את רצון הציבור". ומה עם מבחן בוזגלו? "קצב ובוזגלו זה אותו הדבר". השרה תמיר בתגובה: "הבטחת חנינה מראש היא עלבון וזלזול בנפגעות תקיפה מינית"

שר המשפטים לשעבר, טומי לפיד, יצא הבוקר (יום ד') בהצעה מפתיעה, שבוודאי תקומם את המתלוננות בפרשת עבירות המין לכאורה של הנשיא קצב.

 

"צריך לעשות את ההסדר שעשו עם הנשיא האמריקני ניקסון בזמנו, שהתפטר אחרי שהבטיחו לו שהוא יקבל חנינה. אני לא חושב שהציבור הישראלי רוצה לראות נשיא לשעבר באזיקים", אומר לפיד בשיחה עם ynet. "אני מציע שאם הוא יורשע, הנשיא הבא ייתן לו חנינה".

 

השר

 לשעבר, שידוע בלשונו המשוחררת, הוסיף: "אני יודע שזה לא יספק את הפמיניסטיות, אבל זה יבטא את רצונו של הציבור. אני לא רואה שאפשר למנוע את התהליך המשפטי - כל הזמן מדברים על זה שהעיתונות הרשיעה אותו - אבל אם הוא באמת יורשע, צריך לתת לו חנינה. באופן מוזר, זה גם מה שנעשה עזר ויצמן, אם כי לא באופן פורמלי. באופן כללי, יש שיקול שונה לגבי נשיא המדינה".  

 

לפיד הסביר כי "נשיא המדינה זה לא אחד העם, הוא סמל המדינה הזאת". לדבריו, בכל העולם מקובל שאל מלך או אל נשיא מתייחסים אחרת. "באנגליה אין בכלל אפשרות להניח שמלך ירד מהפסים ואפילו בצרפת אי אפשר להעמיד נשיא לדין".  

 

עם זאת, רוב

הסיכויים הם שהצעתו של לפיד לא תקרום עור וגידים שכן גורמים משפטיים כבר הבהירו שתקדים ויצמן לא יחזור עם הנשיא קצב, והפעם "ילכו עם הפרשה עד הסוף". "תמיד יש שאלה מה עם מבחן בוזגלו, אז אני אומר במקרה הזה, בוזגלו וקצב זה אותו הדבר", מסיים השר לשעבר.

 

שרת החינוך, יולי תמיר, הגיבה בזעם על דבריו של לפיד ואמרה כי "קצב זכאי כמו כל אזרח למשפט הוגן, אבל לאור חומרת ההאשמות, הבטחת חנינה מראש היא עלבון וזלזול בפגיעה העמוקה שנגרמת לנשים נפגעות תקיפה מינית".


פורסם לראשונה 18/10/2006 09:35

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עופר עמרם
לפיד. מצא מוצא
צילום: עופר עמרם
צילום: גיל יוחנן
קצב. יכולה להיות סיבה לשמוח
צילום: גיל יוחנן
צילום: אוריאל הרשקו
תמיר. עלבון וזלזול
צילום: אוריאל הרשקו
מומלצים