שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  היהודים בגרמניה: מרגישים "כמו בשנות ה-30"

  מסיבות ניאו-נאצים בהן מושלכים יומני אנה פרנק למדורה, הכאת נער ממוצא אתיופי והשפלת תלמיד בגלל קשריו עם יהודים. אלו רק חלק מהתופעות המבטאות את העליה באלימות הניאו-נאצית וגילויי האנטישמיות בגרמניה בעליה. מנהיגי הקהילה היהודית: מדובר במגמה מסוכנת והממשלה מתעלמת

  עליה חדה במספר גילויי האנטישמיות נרשמה בשנתיים האחרונות בגרמניה - כך דיווח היום (ד') העיתון "טגספיגל" בהתבסס על נתוני משרד הפנים.

   

  על פי הדיווח, בשמונה החודשים הראשונים של השנה דווחו 8,000 מעשי עבריינות גזעניים מצד ניאו-נאצים, לעומת 6,605 בתקופה המקבילה אשתקד. מדובר בעליה של 20 אחוז לעומת הנתונים של 2005 ועליה של 50 אחוז לעומת נתוני 2004. בתקופה הזו נרשמו 452 התקפות אנטישמיות בהם נפצעו 325 בני אדם. בתקופה המקבילה ב-2005 היו 363 התקפות ו-302 פצועים.

   

  בין האירועים שדווחו היו מסיבות של ניאו-נאצים שמשתכרים, משליכים את "יומנה של אנה פרנק" למדורות ושרים שירים גזעניים. אירוע חריג בחומרתו דווח בשבוע שעבר, כשנערים בבית ספר אילצו תלמיד לשאת שלט עליו נכתב "אני החזיר הגדול מכולם משום שאני מתרועע עם יהודים". אירוע חמור נוסף היה הכאתו בינואר של נער ממוצא אתיופי על ידי ארבעה נערים בעיירה קטנה במזרח גרמניה.

   

  הנתונים מתפרסמים על רקע הצלחות משמעותיות של מפלגת הימין הקיצוני NPD בבחירות האזוריות במדינת מקלנבורג-מערב פומרניה בחודש שעבר, אז הצליחה לעבור את אחוז החסימה ולהבטיח ייצוג בפרלמנט המקומי. מדובר במדינה השלישית בגרמניה בה יש ייצוג למפלגה הגזענית בפרלמנט.

   

  הנתונים מעוררים דיון ציבורי נוקב בגרמניה, חודשים ספורים לאחר שהצליחה להפגין סובלנות ופתיחות בתקופת משחקי גביע העולם. שרלוטה קנובלוך, נשיאת המועצה המרכזית של יהודי גרמניה, הזהירה כי מדובר במגמה מסוכנת. "כל מי שעדיין מדבר במונחים של אירועים בודדים אינו תופס את הסכנה לחברה. התוקפנות שאנו חווים מזכירה את שנת 1933", אמרה לסוכנות הידיעות הגרמנית.

   

  בשנת 1933 עלה היטלר לראשות הממשלה בגרמניה. עסקים יהודיים הוחרמו, ופלוגות מחץ נאציות תקפו, איימו וגירשו יהודים מערי גרמניה. קנובלוך האשימה את המערכת הפוליטית הגרמנית שמתעלמת מהנושא במכוון, ותורמת להתגברות האנטישמיות ולחיזוק הימין הקיצוני.

   

  שירות הביון הפנימי של גרמניה, שפועל מתוך משרד הפנים, הוא האמון על המעקב אחר הפעילות הניאו-נאצית במדינה. על פי נתוני משרד הפנים, יש במדינה 40 אלף פעילי ימין קיצוני וכרבע מהם מוגדרים גלוחי ראש אלימים.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: איי פי
  ניאו-נאצים בגרמניה (ארכיון)
  צילום: איי פי
  עליה של 50 אחוז בשנתיים
  צילום: איי פי
  צילום: איי פי
  כמו ב-1933". קנובלוך
  צילום: איי פי
  מומלצים