שתף קטע נבחר

"אם יפונו מאחזים, עמונה תהיה מודל המאבק"

השר פרץ ומנכ"ל 'אמנה' זמביש נפגשו השבוע בנסיון להגיע לפשרה בנושא פינוי המאחזים, אולם ל-ynet נודע כי עוד קודם לכן קיימו אנשי הימין הקיצוני פגישה משלהם. הם משוכנעים כי ביש"ע "עושים את אותם תרגילים כמו בהתנתקות" ומבטיחים כי ידחו כל החלטה שתתקבל על ידי המועצה: "עסקני יש"ע עושים קולות של זאבים, אבל בסתר כשלא רואים אותם, מתחבקים עם חלוץ וסוגרים דילים עם אולמרט"

ראשי מועצת יש"ע מנהלים מגעים לפינוי מרצון של עשרה מאחזים בלתי חוקיים, והכשרתם של עשרות מאחזים אחרים, אבל לאנשי הימין הקיצוני יש תוכניות אחרות לגמרי. ל-ynet נודע הלילה (יום ה') כי לפני מספר ימים - עוד לפני פגישתם של שר הביטחון עמיר פרץ וזאב (זמביש) חבר - התקיימה בירושלים פגישה של מספר פעילים מרכזיים מאזור גב ההר ומדרום הר חברון, על מנת להיערך לקראת התכנית לפנות מאחזים מיהודה ושומרון. בפגישה השתתפו אנשי ימין קיצוני, אשר סיכמו ביניהם כי "מודל עמונה יהיה המודל למאבק בכל מאחז שיפונה".

 

ביום שלישי השבוע נפגש פרץ בלשכתו עם זמביש, מזכ"ל 'אמנה' ובכיר במועצת יש"ע, בניסיון להגיע למתווה פינוי מוסכם של המאחזים. במועצת יש"ע ציינו כי "זה גם אינטרס של הצבא שלא לבוא ולפנות בכוח מאחזים". בלשכת שר הביטחון ציינו כי מבחינת פרץ, מאחזים לא-חוקיים לא יישארו בשטח. עוד ציינו כי יוקמו צוותים מקצועיים שיטפלו בנושא מול המתיישבים.

  

לפני כשבוע, בחול המועד סוכות, נפגש זמביש גם עם הרמטכ"ל, רב אלוף דן חלוץ, בסוכתו שבקריית ארבע ומספר ימים לאחר מכן נפגשו בירושלים מספר פעילים מוכרים מהימין הקיצוני. גורמים שהשתתפו בפגישה סיפרו ל-ynet כי בעקבות המפגש בין זמביש לחלוץ "היה ברור לאנשים שמשהו הולך להתרקם בין מועצת יש"ע לצה"ל. דנו באפשרות שמועצת יש"ע תבוא עם הסכם חתום על פינוי מאחזים".


פינוי עמונה. בממשלה לא ירצו לראות שוב אותן תמונות (צילום: גיל יוחנן)

 

הנוכחים באותה פגישה בירושלים גם הטיחו ביקורת קשה ב"עסקני מועצת יש"ע", כפי שהגדירו אותם. תושב גב ההר שבשומרון אמר ל-ynet: "ברור לנו שאי אפשר לסמוך על אנשי מועצת יש"ע. את אותם תרגילים שהם עשו לנו בהתנתקות הם ימשיכו לעשות גם עכשיו, מצד אחד הם יעשו קולות של זאבים, אבל בסתר כשלא יראו אותם, הם מתחבקים עם חלוץ וסוגרים דילים עם אולמרט".  

 

פעיל אחר, מגבעה בדרום הר חברון, אמר באותה פגישה שצריך ללמוד ממה שקרה בפינוי המבנים בעמונה בחודש פברואר השנה. "בפינוי עמונה שמנו את אנשי מועצת יש"ע בצד וניהלנו את המאבק. כך גם צריך להיות כאן, לתת ליו"ר מועצת יש"ע, בנצי ליברמן ולדוברת אמילי עמרוסי לדבר בתקשורת, אבל בשטח מי שצריך לקבוע - זה אנחנו".

 

הפגישה בירושלים בין פעילי הימין הסתיימה בהחלטה שכל הסכם שמועצת יש"ע תביא, לא יהיה מקובל עליהם ולכן צריך להיערך למאבק חריף נגד השלטון. לנוכחים במפגש - בהם גם אנשי ימין מתוך הקו הירוק - היה ברור עם סיומו שכל מאחז שיפונה יהפוך מבחינתם לסמל, בדיוק כמו עמונה.

 

אחד הגורמים שהשתתף בפגישה אמר ל-ynet כשנודע לו על פגישת פרץ-זמביש: "לא הופתענו. מבחינתנו, זה המשך ישיר לפגישת זמביש-חלוץ בסוכות. כבר אז ידענו שמועצת יש"ע חותרת לוויתורים ולכן נערכנו כבר אז, ואנחנו נערכים גם עכשיו. זה מאבק על כל יהודה ושומרון, ראינו שהפשרות של מועצת יש"ע לא עזרו בהתנתקות, והלקח שלנו שעם מי שרוצה לפנות אותנו צריך להיאבק בנוסח עמונה ולא 'ברוח נצרים'".

 

הפינוי שלא יישכח: התכתשות בין כוחות הביטחון למתבצרים

פינוי עמונה היה אירוע שנחרט בתודעה הישראלית כנקודה קריטית ביחסי המדינה והמתנחלים. החלטת בג"ץ, אחרי ערעורים רבים, לאשר את פינוי המאחז, נתנה אור ירוק לחידוש המאבק האלים שהחל עוד בטרם הפינוי. עם הינתן האות פרצו אלפי שוטרים וחיילים אל איזור המבנים, כאשר אלפי פעילי ימין מתבצרים על הגגות. חלקם יידו אבנים לעבר כוחות הביטחון, שנעזרו בסולמות ובדחפורים לעלות על הגג. משאית לפיזור הפגנות התיזה זרנוקי מים וצבע אל הגגות. עשרות מתנחלים נעצרו ונפצעו, חלקם אף נזקק לטיפול בבית החולים.

 

הכוחות נעו לעבר המאחז באגרסיביות, כשמנגד אלפי בני נוער נקראו להתבצר בבתים ועל הגגות. בין הפצועים הרבים היו גם חבר הכנסת אפי איתם, שהגיע כדי לחזק את המתנחלים ונחבל בראשו וחבר הכנסת אריה אלדד שבר את ידו והתעלף.

 

הכוחות השתמשו בפרשים ובאלות על מנת לפנות את פעילי הימין מהגגות, כאשר השוטרים מחזיקים בידיהם כל העת מגינים וחובשים קסדות כדי להתגונן מפני אבנים. במהלך האירוע הקיפו אלפי שוטרים את הבתים בשרשרות אנושיות, כשברקע נשמעות צפירות עולות ויורדות.

 

חלק מהפרשים שניסו לפרוץ פנימה נאלצו לסגת אחורה לאחר שמתנחלים חסמו בגופם את הדרך. כוחות משטרה ויס"מ הדפו בכוח את המתנחלים שעמדו מסביב למבני הקבע בעמונה, זאת בעוד המתנחלים שהתבצרו על הגגות משליכים אבנים, מים וצבע לעבר הכוחות. העימותים נמשכו במשך שעות רבות ורק לקראת שעות אחר הצהריים הושלמה מלאכת הפינוי. מלאכת התחקירים וההאשמות מכל עברי הקשת הפוליטית, החלה זמן קצר לאחר מכן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
האם המראות יחזרו על עצמם?
צילום: רויטרס
צילום: גיל יוחנן
פרץ מנסה להגיע להסכמה
צילום: גיל יוחנן
צילום: גיל יוחנן
זמביש. על הפרק: הסכם פשרה
צילום: גיל יוחנן
מומלצים