שתף קטע נבחר

נראה אותך ערבי לשבוע

מעניין איך תגיב למעסיק או משכיר שדוחה אותך בלי סיבה, לאוהדים שמקללים, לטוקבקיסטים. תשובה לחנוך ובר

"הערבים מופלים לטובה", פוסק חנוך ובר במאמר שפורסם כאן. בטענותיו יש ערבוב ברור בין תסכולו, נוכח מה שהוא מזהה ככרסום בסממניה היהודיים של המדינה, לבין דעותיו ויחסו למיעוט הערבי. הוא בוחר להיתלות במספר מצומצם של מקרים שהוצאו מהקשרם, והשימוש בהם מוטעה ומטעה. ראייתו מעוותת ומתעלמת מרמיסת זכויותיהם של הערבים אזרחי המדינה בכל תחומי החיים.

 

מדינת ישראל מגדירה את עצמה כיהודית ודמוקרטית. אולם בחיי היום-יום, במציאות הפוליטית והחברתית, נעשה שימוש נרחב מדי בסממן האתני על חשבון האזרחי. בהיות השוויון ערך מכונן בכל משטר דמוקרטי, מחויבת ישראל לשוויון בין כל אזרחיה, יהודים וערבים כאחד. ועדת אור, שהוקמה בעקבות אירועי אוקטובר 2000, קבעה חד-משמעית כי המדינה כשלה בהנהגת שוויון בין יהודים לערבים, וכי עליה להעמיד בראש סדר העדיפויות את תיקון המצב, כדי למחוק את כתם ההפליה. את הפערים בין האזרחים היהודים והערבים יש לסגור מתוקף זכות, ולא כמעשה של חסד.

 

הפליית האזרחים הערבים הינה שיטתית, מתמשכת ומתבטאת בפערים חברתיים-כלכליים גדולים, בפערים בהשכלה, ברמת השירותים המוניציפאליים, באי-שילובם של ערבים ברמות הבינוניות והגבוהות בשוק העבודה ובהיעדר ייצוג הולם במוסדות השלטון ומוקדי הכוח במדינה. הפליה זו מתקיימת באופן גלוי וסמוי כאחד: הפליה גלויה באה לידי ביטוי בחוק השבות, חוק המוסדות הלאומיים היהודיים וכן סעיפי המטרות בחוק החינוך הממלכתי ובחוק רשות השידור. ההפליה הסמויה-לכאורה ניתנת לזיהוי בעיקר עקב תוצאותיה, למשל: ניצול השירות הצבאי להענקת הטבות, בעוד האוכלוסייה הערבית אינה משרתת על-פי חוק והחלטות הממשלה עצמה. דוגמה נוספת היא הגדרת אזורים מסוימים כמועדפים מבחינה לאומית, תוך הדרת היישובים הערביים מקטגוריה זו.

 

הפקעות קרקע מאסיביות, אי-הקמת יישובים ערביים חדשים והגבלת התרחבותם של קיימים יצרו תחושה של עוול היסטורי מתמשך. יישובים ערביים מעולם לא היו יעד לפיתוח, להיפך: הם נתפסו ככאלה שיש לצמצם את מספרם ופריסתם. שונה הדבר בהתנחלויות הווילות אדומות הגג, שמתרבות ונתמכות על-ידי הממשלה ונבנות במיטב כספי הציבור, כשעצם קיומן על אדמות כבושות ומופקעות נוגד את המשפט הבינלאומי וכל ערך אנוש.

 

הייתי ממליץ למר ובר ולכל מי שחושב כמותו להתחלף לשבוע אחד עם ערבי "מופלה לטובה". הייתי רוצה לדעת איך היה מגיב למעסיק שלא היה מקבלו לעבודה רק כי הוא ערבי; לבעל דירה שלא רוצה להשכיר לו את דירתו; למי שביתו נחצה על-ידי גדר ההפרדה ואדמתו הופקעה "למען טובת הציבור"; לשחקן כדורגל שזוכה בקריאות גזעניות בכל מגרש אליו הוא מגיע; או סתם לאזרח שנאלץ לקרוא את התגובות הגזעניות בתחתית המאמר שלו עצמו. אני מבטיח לו שיקבל בנוסף את כל חבילת ה"בונוס והצ'ופרים" של הטבות, הכוללת: הכנסה נמוכה, חינוך ירוד, שיעור תמותה גבוה, אדמה כבושה וזהות עשוקה.

 

ד"ר ג'ובראן ג'ובראן הוא משפטן ומרכז את פרויקט המעקב אחר ועדת אור מטעם עמותת סיכוי

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אחי מאיר פורת
חינוך ירוד, שיעור תמותה גבוה (צילום אילוסטרציה)
צילום: אחי מאיר פורת
מומלצים