שתף קטע נבחר

זעם בבירה: מצעד הגאווה יתקיים בליל הבדולח

חברת מועצת עיריית ירושלים מטעם המפד"ל שיגרה למפקד המחוז מכתב ובו תבעה לבטל את המצעד כיוון שהוא "מחלל את היום הכאוב". טומי לפיד זועם: "אין שום קשר. זה שימוש ציני בזכר השואה". מנכ"לית הבית הפתוח: "ליל הבדולח הוא יום שמציין אירועים שבהם נרצחו בני מיעוטים - הומואים ויהודים"

מחפשים כל תירוץ לסיכול המצעד: "לא ייתכן שבתאריך שבו מצוין ליל הבדולח, ביום שמסמל את תחילת השואה לעם היהודי, יתקיים מצעד הגאווה. זו פגיעה בניצולי השואה. הקהילה ההומו לסבית היא קהילה ללא מוסר שצריך להוקיעה". כך אומרת ל-ynet מינה פנטון, חברת מועצת עיריית ירושלים מטעם המפד"ל ומחזיקת תיק קשרי חוץ העם היהודי ומסורת ישראל. פנטון פנתה אמש למפקד מחוז ירושלים, ניצב אילן פרנקו, במכתב ובו ביקשה לבטל את קיום המצעד שייערך בעשרה בנובמבר. זאת, לאחר שגילתה כי הלילה שבין התשעה לעשרה בנובמבר הוא המועד שבו אירע ליל הבדולח לפני 68 שנים.

 

"באה קבוצה שמדברת על חופש הביטוי אך מזלזלת בגסות בציבור וברוב. פנו אלי ניצולי שואה שטענו כי המצעד פוגע ומחלל את כבודם", אומרת פנטון. "ניצולי שואה מרגישים פגועים שבמדינה היהודית שבה הם חיים, אחרי הזוועות שעברו, מחללים לא רק את העיר אלא את אותו יום של כאב ועצב. כל הנושא של קיום המצעד הוא התגרות לשמה שפוגעת ומזלזלת, ורומסת כל ערך לאומי, היסטורי ודתי".

 

לדברי פנטון, "כל יום שייבחר למצעד הגאווה הוא יום אומלל. התאריך הראשון שנקבע על ידי בית המשפט היה ה-4 לנובמבר. איך הציבור בישראל, החילוני, האתיאיסטי, היה מקבל מצעד גאווה ביום רצח רבין? הנחת הבסיס שלי היא נגד קיומו של המצעד בירושלים, אבל זה מחזק את העמדה שלי שלקהילה אין שום סובלנות, סבלנות ואהבה ללא גבולות כפי שהם טוענים. זוהי צביעות. הם מוכיחים בכל צעד שהם עושים שהם שבדיוק לא כאלה".

 

"אין שום קשר"

"זה ניסיון מלאכותי לעצור את המצעד", אומר בתגובה השר לשעבר ויו"ר מועצת יד ושם, יוסף (טומי) לפיד שדוחה את טענותיה של פנטון וטוען מנגד כי מדובר בשימוש ציני בזכר השואה לצרכיה הפוליטיים של חברת מועצת העיר. "אין לזה שום קשר - לא רגשי, לא עובדתי, לא ענייני. אלו סתם ניסיונות להשתמש לרעה בזכר השואה בשביל להשיג מטרות פוליטיות".

 

פנטון דוחה את טענותיו של לפיד. "זה שטויות. אני מצהירה כי הנושא הזה אינו פוליטי. טומי לפיד לא מכיר את העשייה שלי וזו חוצפה שהוא מעלה את זה. כאשת ציבור אני מרגישה צורך לשבור את קשר השתיקה. זה שהמצעד התקיים בשנים האחרונות זה זוועה והתגרות שמסכנת את שלום הציבור ואני מחויבת להתריע על כך. זה יוצר מתח באוכלוסייה. אני שומעת גורמים מוסלמים שאומרים - 'אתם היהודים הבאתם את תרבות המערב הקלוקלת, שהתוצר שלה הוא מצעד הגאווה, לאזור. אנחנו מתנגדים לה ואתם היהודים תסבלו מכך'. אנחנו חוששים להתנכלות בנו בגין פשע שאנחנו מואשמים בו".

 

"כשדובר בעלייה להר הבית קבוצת מיעוט קטנה רצתה להעלות בתוואי שמותר, ואסרו עליהם כי זה יפגע בציבור המתפללים המוסלמים הגדול", מוסיפה פנטון. "על אותו משקל היה צריך לנהוג במקרה הזה".

 

בתגובה לדברים אמרה מנכ"לית הבית הפתוח בירושלים, נועה סתת: "השיח שמינה פנטון מנסה להוביל הוא שיח הומופובי שמטיל דופי בכל מה שעושה הקהילה. אל לה לנפנף בליל הבדולח". לדברי סתת, "לידיעתה של מינה פנטון, התאריך ההיסטורי של ליל הבדולח הוא ה-9 בנובמבר ואנחנו מציינים את מצעד הגאווה ב-10 בנובמבר. מעבר לכך שגרת החיים במדינה אינה משתנה מהותית לקראת ליל הבדולח. ליל הבדולח הוא יום שמציין אירוע שבו נרצחו בני מיעוטים - הומואים ויהודים. השנאה שמנסה מינה פנטון להצית מריחה מגזענות מהסוג הגרוע ביותר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מאיר אוחיון
רמיסת רגשות או איזכור מכובד? (ארכיון)
צילום: מאיר אוחיון
צילום: עופר עמרם
ניצול ציני. לפיד
צילום: עופר עמרם
מומלצים