שתף קטע נבחר

האם סדרת המתח הבריטית הרגיזה את המוסד?

העיתון הבריטי "סנדיי אקספרס" דיווח היום כי ראשי המוסד באו ללונדון כדי לצפון בפרק בסדרת הדרמה "Spooks" של הבי.בי.סי, שבו נראו סוכני מוסד יורים בשבויים כפותים בגבם, ומטרפדים עסקת נשק בין בריטניה לסעודיה. לפי הדיווח, הפרק הכעיס מאוד את ראש המוסד. בשגרירות ישראל הכחישו את הדיווח

המוסד זועם על סדרת דרמה בריטית העוסקת במרגלים: העיתון הבריטי "סנדיי אקספרס" דיווח היום (יום א') כי ראשי המוסד הביעו כעס על האופן שבו הארגון מוצג בסדרת הדרמה של הבי.בי.סי "Spooks" - עד אשר החליטו להעלות את העניין בפני עמיתיהם בשירות החשאי הבריטי. עם זאת, שגרירות ישראל בבריטניה הכחישה דיווח זה.

 

העיתון דיווח, כי ראשי המוסד אף נסעו ללונדון כדי לצפות בפרק האחרון של הסדרה הדרמטית, ששודר בשבוע שעבר ברשת BBC3. בפרק, העוסק בעסקה גדולה בין בריטניה לסעודיה, שבה מובטחת לבריטניה אספקת דלק בלתי מוגבלת אם תעביר פלוטוניום לידי הסעודים, מנסים סוכני המוסד לחבל בעסקה, וכן נראים סוכני הארגון כשהם יורים בגבם של בני ערובה כפותים שעיניהם קשורות.

 

בעיתון נכתב כי ראש המוסד, מאיר דגן, אמר ליועציו הבכירים כי הוא "זועם על השטויות האלה", וכי בכוונתו להעלות את הסדרה בפני ראש ה-MI6 ג'ון סקרלט ודיים אלייזה מנינגהם-בולר מה-MI5. כזכור, בעבר מתח המוסד ביקורת גם הייצוג שלו בסרטו של סטיבן ספילברג "מינכן", העוסק בטבח הספורטאים באולימפיאדת מינכן.

 

"הסדרה הזאת גורמת לנו להיראות כמו אסופה של בריונים שאינם נבדלים בהרבה מהטרוריסטים שבהם אנחנו נלחמים", אמר סוכן מוסד שנשאר בעילום שם ל"סנדיי אקספרס". אחד מעוזריו של דגן אמר לעיתון כי הסדרה דוברת בלשון מודיעינית ומהימנה, היוצרת את הרושם שהיא מבוססת על תחקיר מעמיק, אבל "אם נערך תחקיר שכזה, איש ב-BBC לא טרח לצלצל לתל אביב".

 

"בדרך כלל, אנחנו נוהגים להתעלם מהזבל שיש בסדרה כמו "Spooks", אבל ל-BBC עדיין יש מוניטין של רשת אחראית ואובייקטיבית. הסדרה הזאת מאוד מוטה - לא רק נגד המוסד, אלא כלפי קהילית המודיעין כולה", הוסיף העוזר בראיון לעיתון.

 

דובר ה-BBC אמר בתגובה כי מדובר בסדרה בדיונית, ו"אנחנו בטוחים שהצופים מבינים שהפרקים בה אינם מציגים אירועים שהתרחשו באמת. הסדרה עוסקת בארגוני מודיעין ברחבה העולם כולו, וכולם נאלצו להתמודד עם הדמיון שהפגינו התסריטאים שלנו".

 

שגרירות ישראל בבריטניה הכחישו מכל וכל את הדיווח שראשי המוסד באו ללונדון כדי לצפות בסדרה. שגריר בריטניה, צבי חפץ, אמר ל-ynet: "למרבה הצער ולמרות מה שמצוטט בעיתון היינו עסוקים מדי בכדי לצפות בסדרה הזאת השבוע או בכל זמן אחר, אבל אם האזכור של המוסד הישראלי מעלה את הרייטינג של הסדרה - אז לא נותר לנו אלא לחייך ולהתגאות בכך".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יואב גלאי
דגן. "זועם על השטויות האלה?"
צילום: יואב גלאי
מומלצים