שתף קטע נבחר

"חוק הבארים" עבר בוועדת השרים לחקיקה

החוק קובע כי בארים ייסגרו כבר בשתיים בלילה, כדי להפחית את כמות הנהגים השיכורים בכבישים. ח"כ אברהם, יוזמת החוק: "פופולאריות ההצעה אינה עומדת כאן על הפרק אלא יכולתה להציל חיי אדם"

עוברים לשתות מוקדם? ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה היום (א') את "חוק הבארים" שהגישה חבר הכנסת רוחמה אברהם, ברוב של חמישה תומכים מול שני מתנגדים. על פי החוק - אשר מטרתו להפחית את כמות הנהגים השיכורים על הכביש - ייסגרו הבארים בשעה שתיים בלילה ואילו על מסעדות ובתי אוכל תיאסר מכירת משקאות אלכוהוליים לאחר שעה זו.

 

"נגע האלימות והטבח בכבישים חייב לקבל מענה", אמר חברת הכנסת אברהם. "צריך להפסיק את הדברת הבלתי פוסקת ולהתחיל במעשים. פופולאריות ההצעה אינה עומדת כאן על הפרק אלא יכולתה להציל חיי אדם, כפי שמתרחש כיום במדינות רבות בעולם המערבי שחוקקו חוקים ברוח זו".

 

חוקים בנוסח דומה לזה שעבר היום בוועדה כבר קיימים במדינות רבות בארצות הברית ובמדינות האיחוד האירופי, בהן אנגליה, אירלנד, שבדיה, נורווגיה, ובלגיה. לאחרונה הוחל החוק גם על טוקיו, יפן. נתוני מחקרים שנעשו במדינות אלו לימדו על ירידה של כחמישים אחוזים במקרי אלימות קשים בשעות הלילה וירידה של למעלה מעשרים אחוזים במספר תאונות הדרכים הקשות בסופי שבוע בשעות אלו.

 

"חוק הבארים" כבר זוכה לתמיכה של משטרת ישראל ומשרד התחבורה אולם חברת הכנסת אברהם הבהירה כי לדיונים על אישורו יוזמנו גם בעלי בארים, על מנת להגיע לנוסח מוסכם.

 

מרבית מנהלי הבארים הביעו את מורת רוחם כבר עם הגשת הצעת החוק, אבל יש מי שדווקא רואה אותו באור חיובי. עופר, מנהל באר-מסעדה, מבין את חשיבות החוק ומסביר כי יתמוך בו, מתוך תקווה שמספר תאונות הדרכים יפחת.

 

"לאור המצב הקטסטרופלי בכבישים, גם אני וכמה מחבריי בתחום מבינים שכך אי אפשר להמשיך. בניסוח נכון של החוק יהיה אפשר להגיע לכך שמספר תאונות הדרכים ומקרי האלימות יחדיו יפחתו, מבלי לפגוע בצורה משמעותית בעסקי הבארים והמסעדות".

 

יו"ר התאחדות הסטודנטים הארצית, איתי שונשיין, אמר כי "הצעת החוק פוגעת פגיעה קשה בציבור הסטודנטים, שעובדים כברמנים, מאבטחים ומלצרים. זהו פתרון קל לתופעה בעייתית וקשה. יש לחוקק חוקים שיחמירו עם העבריינים, ולא לפגוע בבעלי העסקים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
אלכוהול. לא באמצע הלילה
צילום: איי פי
צילום: אמיר כהן
ח"כ אברהם.
צילום: אמיר כהן
מומלצים