שתף קטע נבחר

"הפעולה היתה נקייה, פגענו אך ורק בחמושים"

מפקד גדוד הסיור של גבעתי, שחייליו נטלו חלק בפעולה בה נהרגו שבעה פלסטינים ברצועה, התייחס לדבריו של נשיא הרשות אבו מאזן, לפיהם מדובר ב"טבח נפשע", ואמר: "הפלסטינים אוהבים להעצים את המציאות". בהרוגים: עטא שנבארי, ממפקדי ועדות ההתנגדות בצפון הרצועה, שהיה אחראי לשיגור רקטות

"הפלסטינים אוהבים להעצים את המציאות ובמקרה הזה הפעולה היתה נקייה ונפגעו אך ורק חמושים". כך הבהיר אחר הצהריים (יום ב') מפקד גדוד הסיור של חטיבת גבעתי, סגן אלוף גיא ביטון. חייליו של ביטון השתתפו בפעולה בצפון רצועת עזה, שבה נהרגו שבעה פלסטינים.

 

אחד ההרוגים בפעולה הוא עטא שנבארי, ממפקדי פלוגות סלאח א-דין. הוא שימש כראש ועדות ההתנגדות העממית בבית חנון, ונחשב לבכיר בוועדות ההתנגדות בצפון הרצועה. הוא היה שותף בהנחת מטענים, ירי רקטות וירי טילי נ"ט. הפלסטינים טוענים מצדם כי בהרוגים שישה מבני משפחתו של שנבארי.

 

לצה"ל כאמור גרסה שונה. מפקד גדוד הסיור: "פגענו אך ורק בחמושים פלסטינים שביצעו ירי על כוחותינו במסגרת הפעילות נגד חוליות הקסאמים. אחרת, אותם חמושים היו יורים מחר או מחרתיים קסאמים על שדרות".


מהומה בעזה (צילום: איי.אף.פי)

  

בפעולה נפצעו עוד כ-30 פלסטינים, ארבעה מהם במצב קשה עד אנוש. הנשיא הפלסטיני אבו מאזן גינה את האירוע וכינה אותו "טבח נפשע נגד עמנו בשיאן של חגיגות עיד אל פיטר". הוא קרא לקהילה הבינלאומית "להתערב כדי למנוע את ההידרדרות במצב".  

 

אך בצה"ל הביעו שביעות רצון מהפעילות, וכינו אותה כפעולה לגיטימית במסגרת המבצעים של הצבא ברצועת עזה, הן לצורך יצירת לחץ לארגוני הטרור בכל הקשור לחייל החטוף גלעד שליט, והן על מנת להפחית את ירי הקסאם על שטח ישראל. 

 

סא"ל ביטון הוסיף: "ניהלנו קרבות מטווך קרוב, שלעיתים הגיע עד למרחק של 50 מטרים מהכוחות שלנו. תחילה זיהינו מספר מחבלים במרחב, פגענו בהם באמצעים שונים. לאחר מכן הגיעו לאזור מחבלים נוספים שאף הם פתחו באש לעבר הכוחות שלנו. אנחנו השבנו אש ופגענו בכל החמושים. במהלך הקרבות הייתה התנגדות לא מעטה מצד הפלסטינים, כולל ירי פצצות מרגמה, פגענו בהם ויצאנו ללא נפגעים בנפש. באחד האירועים נעצר קליע של רובה באפוד הקראמי של אחד החיילים וכך הציל את חייו".

 

ביטון אמר כי מדובר "בהישג מרשים, משום שאלמלא היו נפגעים המחבלים, הם היו משגרים מחר או מחרתיים רקטות קסאם לעבר ישראל. חלק מהם זוהו ככאלה שעומדים מאחורי תשתיות של ירי קסאמים".

 

המג"ד ציין עוד כי אין לצה"ל כל כוונה לפגוע בקדושת החגים הפלסטינים אלא אך ורק לפעול כנגד איומי הטרור וכי צה"ל ימשיך לפעול בשטח שבו פעל הבוקר. לדבריו, מדובר בלב ליבו של אזור השיגור לעבר שדרות.

 

ביטון הסביר, כי במהלך הקרבות, המחבלים לא ידעו מאיפה יורים עליהם ובזכות יתרון זה, הסתיים הקרב ללא נפגעים לכוחות צה"ל. עם זאת, המחבלים ניסו לפגוע בכוחות גם באמצעות ירי מהגגות. הוא ציין כי מטרת הפעילות לא הייתה לפגוע במחבל כזה או אחר אלא לפעול במרחב עצמו, וכל מי שנפגע הגיע למקום כשהוא חמוש מכף רגל ועד ראש.

 

לדבריו, הקרב עצמו תועד וניתן לראות כי הנפגעים הם חמושים. "אפילו במקרה אחד שבו ראינו שאשה מגנה בגופה על אחד ההרוגים, ולמקום הגיע חמוש נוסף אבל העדפנו לא לבצע ירי על מנת לא לסכן את האזרחים". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
הלוויות ההרוגים בעזה
צילום: איי אף פי
צילום: אמיר כהן
חיילי גבעתי בתדרוך
צילום: אמיר כהן
מומלצים