שתף קטע נבחר

אולמרט וליברמן חתמו על הסכם קואליציוני

ראש הממשלה, אהוד אולמרט, ויו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, חתמו על ההסכם הקואליציוני הקובע שליברמן יהיה אחראי על גיבוש מדיניות ביחס לאיומים האסטרטגיים על ישראל. ההסכם יובא בקרוב לאישור הכנסת

ליברמן בדרך לממשלה: הערב (יום ג') נחתם ההסכם הקואליציוני בין ראש הממשלה, אהוד אולמרט ליו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן על כניסה לממשלה. על פי ההסכם, ליברמן יהיה אחראי על גיבוש מדיניות ביחס לאיומים האסטרטגיים על ישראל ויגבש "תהליך מסודר לקבלת החלטות באמצעות המועצה לביטחון לאומי". אולמרט צפוי לכנס את הממשלה בימים הקרובים כדי לעדכן את השרים בהסכם, שיובא אחר כך לאישור הכנסת.

 

בניסיון להפיס את דעתו של יו"ר העבודה, עמיר פרץ, נקבע בהסכם הקואליציוני כי אין בתפקיד החדש שנתפר לליברמן "כדי לגרוע מסמכויות כל שר אחר". עוד קובע ההסכם כי יש להביא לשינוי בשיטת המשטר ובשיטת הבחירות ולהנהיג חוקה בישראל, אך לא נאמר שהצעתו של ליברמן למשטר נשיאותי תקבל עדיפות.

 

עוד נקבע שהממשלה תפעל לחקיקת חוק לפתרון בעיית מנועי החיתון. גם כאן נוסח הסעיף בצורה עמומה, כדי לא לפגוע בשותפה הוותיקה - ש"ס, שכבר החלה לגבש הצעה נגדית לברית הזוגיות, יחד עם הרב הראשי שלמה עמאר.

 

הסכם בזק שנתפר תוך שעות

ההסכם הקואליציוני נרקם תוך זמן קצר ביותר. בצהריים נפגשו אולמרט וליברמן במשרד ראש הממשלה. הם שוחחו כשלושת רבעי שעה וסיכמו את הפרטים האחרונים של ההסכם בין שתי המפלגות. בפגישה השתתף גם מזכיר הממשלה, ישראל מימון, וסוכם כי הוא יגבש את המסמך עם יואב מני, היועץ המשפטי של סיעת ישראל ביתנו. השניים נפגשו אחר הצהריים וגמרו לעבוד על המסמך תוך כשעה. כשהמסמך סוכם הוזמנו אולמרט וליברמן ללשכתו של ראש הממשלה בכנסת וחתמו עליו.

 

למסמך הרשמי קדם מסמך שגובש לפני כעשרה ימים, ובו אותם עקרונות לערך. מה שלא מופיע כעת בהסכם הוא ההבטחה למצוא סידור לחברת הכנסת אסתרינה טרטמן העומדת כיום בראש הוועדה לביקורת המדינה. עם כניסתה של ישראל ביתנו לקואליציה היא תצטרך לעזוב את תפקידה ויהיה צורך למצוא לה תפקיד בראשות ועדה אחרת. בכירים בלשכת ראש הממשלה אמרו כי עדיין לא סוכם דבר בעניין זה, וכלל לא בטוח כי היא תעמוד בראשות וועדת הכספים כפי שהעריכו במערכת הפוליטית במהלך היום.

 

ואלו סעיפי ההסכם (לצפייה בהסכם המקורי, לחצו כאן)

 

1. א. השר אביגדור ליברמן ימונה לסגן ראש הממשלה ולשר במשרד ראש הממשלה, המופקד מטעם ראש הממשלה על גיבוש מדיניות ישראל ביחס לאיום האסטרטגי על ישראל באמצעות תיאום כלל זרועות המודיעין והביטחון השונות העוסקות בנושא; אין בכך כדי לגרוע מסמכויות כל שר אחר המכהן, בתחומי משרדו. 

ב. השר ליברמן, באמצעות המועצה לביטחון לאומי, יכין ויגבש תהליך מסודר לקבלת ההחלטות הנוגעות לאיום האסטרטגי על ישראל. התהליך שיגובש יובא לאישור הקבינט המדיני-ביטחוני.

ג. השר ליברמן יהיה שותף לכל דיון ופורום שיעסוק בנושר כאמור בסעיף א'.

ד. השר ליברמן יהיה חבר הקבינט המדיני-הביטחוני.

ה. השר ליברמן יהיה מופקד על פעילות לשכת הקשר נתיב.

ו. לצורך פעילותו של השר ליברמן במגוון הנושאים עליהם הוא מופקד ובהם הוא מטפל, יועמדו לרשותו משאבים וכן צוות עובדים מתוגבר ובתקן ממשלתי ראוי. ההיקף יסוכם בתוך 30 ימים מיום חתימת ההסכם.

2. עם אישור מינוי ח"כ ליברמן כשר, סיעת ישראל ביתנו מצטרפת לקואליציה לכל דבר ועניין, והיא תביע אמון ותתמוך בממשלה ובפעילותה למשך כל תקופת כהונתה של הכנסת ה-17.

3. מוסכם עלינו, כי יש להביא לשינוי בשיטת המשטר ובשיטת הבחירות ובהנהגת חוקה בישראל. לשם כך נקיים דיונים בשאלה מהן השיטות הראויות ולאחר בחירת החלופות המתאימות יובא הנושא לדיון והחלטה בממשלה ובכנסת.

4. כאמור בקווי היסוד של הממשלה, הממשלה תפעל לחקיקת חוק לפתרון בעיית מנועי החיתון.

 

חברת הכנסת רוחמה אברהם (קדימה) היתה הראשונה לברך על הצטרפותה של ישראל ביתנו לקואליציה, "הצטרפות ישראל ביתנו הינה תרומה משמעותית לחיזוקה של הממשלה וליציבות השלטונית בישראל".

 

מוקדם יותר אמר ליברמן בישיבת סיעתו כי "כבר 30 שנה הימין בשלטון, ולא הצלחנו לעצור שום נסיגה. אולי אנחנו הולכים עם הראש בקיר והדרך לא נכונה?". הוא השתתף גם בישיבת סיעה של האיחוד הלאומי, והסביר: "קווי היסוד שווים לכפרות".  

 

כניסתו של ליברמן לממשלה מלווה בקולות מחאה צורמים מצד שרי העבודה. השר פינס אמר כי "השר לעניינים אסטרטגיים זאת בדיחה, הוא בעצמו איום אסטרטגי. אעשה הכל כדי למנוע את כניסת המפלגה הזאת לממשלה. אני מקווה שראש הממשלה גם לקח בחשבון שבלי העבודה אין לממשלה 61 חברי כנסת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
אהוד אולמרט
צילום: רויטרס
צילום: חיים צח
אביגדור ליברמן
צילום: חיים צח
צילום: עופר עמרם
לא יקחו סמכויות מפרץ
צילום: עופר עמרם
מומלצים