שתף קטע נבחר

מלחמת אקונומיקה נגד נשים "לא צנועות"

האופנה הגיעה לרחובות השכונה החרדית גאולה בירושלים, ולא כולם מרוצים. בעלת חנות מעידה שמספר חנויות הוצתו בשכונה, ולאחרונה יותר ויותר נשים התלוננו שבגדיהן רוססו באקונומיקה, ככל הנראה על ידי קנאים שנלחמים ב"פריצות"

מהומה בשכונה החרדית גאולה בירושלים: יותר ויותר נשים בשכונת גאולה התלוננו לאחרונה כי רוססו בתמהיל אקונומיקה בעת שעברו בין חנויות הבגדים במרכז המסחרי. מוכרת באחת מחנויות הבגדים באזור דיווחה בשיחה עם ynet על יום אחד בו נכנסו לחנותה שש נשים שרוססו באקונומיקה, ובגדיהן נהרסו.

 

ברחוב החרדי לא צריכים להיאמר דברים בצורה מפורשת כדי שיבינו את סיבתם. במרכז העסקים המשגשג מבינים כולם שמדובר בהקצנה של מאבק הקנאים במלחמתם בנגע הפריצות, שלדעתם, גם חלחל לרחוב החרדי. הקנאים נלחמים נגד היווצרותה של "אופנה" ברחוב החרדי - שלעתים אינה עומדת בגדרי הצניעות המחמירים ביותר. כך למשל, נמכרים בגדים שבעיני רבים נחשבים לצנועים, אולם יש בהם אלמנטים של צבעים בולטים או בהירים מדי, מבריקים או נוצצים. טענות נוספות נשמעות גם נגד בגדים צמודים מדי.


"קוד הלבוש הרצוי" (צילום: דודי ועקנין)

 

מוכרת באחת החנויות בשכונה חוותה על בשרה, או יותר נכון על בגדיה, את תוצאות המאבק. היא מספרת שיום אחד יצאה לרחוב ואז הרגישה "משהו רטוב שנשפך על החולצה". לתומה, היא חשבה שמישהו שפך עליה מים מלמעלה אבל מאוחר יותר כשדודתה הגיעה לחנות היא גילתה מה קרה באמת. "היא שאלה אותי למה אני לובשת בגד הרוס, ורק אז גילית שרוססתי באקונומיקה".

 

לדעתה, בכלל "מדובר בביטול תורה של אותם בחורים - אין להם מה לעשות חוץ מלהסתכל על נשים, אם הן צנועות או לא? חשבתי שצריך אולי לעשות הפגנה או מחאה, ולהכריז משהו כמו 'אנחנו צנועים ולא רוצים שישרפו אותנו', אבל מן הסתם זה לא יצא לפועל".

 

את החנויות צריך לסגור בבריח

עד לאחרונה "הסתפקו" הקנאים במאבק נגד החנויות עצמן. לפני מספר חודשים הגיעו אברכים לחנות לבגדי נשים הממוקמת ברחוב עמוס, והשחיתו במקום סחורה בשווי של עשרות אלפי שקלים, כשהם משתמשים באקונומיקה כדי לחבל בבגדים. החנות נסגרה לאלתר ובמקומה נפתחה חנות לבגדי גברים. לפני כחצי שנה, נשרפה חנות בגדים מאותה הרשת בבני ברק.

 

לדברי המוכרת שנפגעה מאקונומיקה, בשבוע שעבר הגיע לחנותה אברך שאמר לה כי עליה "להפסיק למכור בגדים לא צנועים" ואף הזהיר אותה כי "הלילה עומדים לשרוף כאן חנויות". המוכרת מספרת כי ענתה לבחור הצעיר ש"אין לה שום בעיה עם הבגדים בחנות, ושישנן במקום מצלמות המתעדות הכול, ולכן לא כדאי לאף אחד לעשות את זה". בבוקר למחרת היא שמעה שחנות בגדי נשים ברחוב חגי, מרחק שני רחובות מהמקום בה היא עובדת, הוצתה.

 

ערב הצתת החנות, נערכה הפגנה בכיכר השבת בירושלים ועל בימת הנואמים עלה הרב יעקב סופר שהתייחס בדבריו ל"התדרדרות הרוחנית של שכונת גאולה". אחד הנוכחים סיפר שהרב אמר כי "אנשים נוטים לחשוב שאם קונים את הבגדים בגאולה, אז זה אומר שזה בסדר. את החנויות צריך לסגור בבריח - נראה לכל העולם שאנחנו יהודים. זה המקום האחרון שנשאר בעולם. אם זה ייהרס, כל העולם ייהרס".

 

בחודשים האחרונים מנהל ועד התושבים של גאולה מלחמה עיקשת מול בעלי החנויות ותוכניות הפיתוח העתידות בשכונה, שבמסגרתן אף עומד להיבנות קניון. בחוברת שהופצה על ידי הוועד לפני כחודש נכתב: "החיים בשכונתנו הפכו בתקופה האחרונה בלתי נסבלים בעליל, זאת עקב החנויות הרבות אשר נפתחו באזורנו בהמוניהן. הצפיפות בשכונה הפכה נוראה". עוד צוין כי "החנויות אף מהוות מפגע ומטרד רוחני, באשר הן מביאות לשכונתנו כל מיני טיפוסים המזיקים לחינוך ילדנו על טהרת הקודש, ובכך פוגעים בציפור הנפש של התושבים".

 

על פניו, בחיפוש אחר אשמים בפורענות, רבים מנחשים שמדובר באנשי וועד גאולה. טענה שאף נטענה בצורה מרומזת גם בערוצי רדיו חרדיים שעסקו בפרשה. אלא שאנשי הוועד מבהירים שלא היו מעורבים בשום פעילות אלימה כלפי החנויות, ופעלו רק בצורה של הרתעה מילולית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דודי ועקנין
"צבעים בולטים מדי"
צילום: דודי ועקנין
מומלצים