שתף קטע נבחר

עו"ד קלגסבלד הולך לכלא; המשפחה: יש צדק

עוד בעונשו של העו"ד הפוגע: קנס של עשרת-אלפים שקל ושלילת רישיון לעשר שנים. השופט רמז להשפעת "הארוחה ושתיית היין" ופסק: "הוא הגדיל את רשלנותו ותוך כדי נהיגה במהירות גבוהה ובלתי סבירה, סטה וסיכן כלי רכב". ההגנה מערערת: "נשפט לחומרה בגלל היותו פרקליט". התביעה: "עונש סביר אך נוטה לקולא". המשפחה: "נעשה צדק, המדינה נלחמת היום בתאונות"

הולך לכלא: בית משפט השלום לתעבורה בתל אביב גזר הבוקר (יום ה') שנה ועוד שלושה חודשי מאסר בפועל על עורך הדין דורי קלגסבלד. כן נגזרו עליו 15 חודשי מאסר על תנאי, פסילת רישיון לעשר שנים וקנס של עשרת-אלפים שקלים. זאת לאחר שהורשע על פי הודאתו כי נהג ברשלנות וגרם למותם של יבגניה וקסלר ובנה ארתור בן ה-6.

 

השופט יצחק גרטי קובע כי נסיבות התאונה חמורות: "רשלנותו של קלגסבלד אינה תולדה של אובדן אוריינטציה, שכן הוא ראה ממרחק את המכוניות המצויות במצב עצירה ולא נקט בכל אמצעי להאט מהירותו כדי להגיע אליהן במהירות סבירה, שהיה בה להבטיח את עצירתו מאחוריהן מבלי לפגוע ברכב אחר בטור המכוניות". השופט קובע עוד כי קלגסבלד "הגדיל את רשלנותו בכך שתוך כדי נהיגה במהירות גבוהה ובלתי סבירה לנסיבות, סטה לנתיב משמאלו וסיכן כלי רכב שנסעו בו".  

 

ועוד כותב השופט: "רמת הרשלנות שהפגין הנאשם גבוהה. הוא נהג במהירות בלתי סבירה, כאשר בכל מהלך התקרבותו לנקודת הסטייה לא האט מהירותו לנוכח קיום טור המכוניות בעצירה במסלול לפניו, כפי שנהג מן היישוב היה נוהג וכפי שנהגה בפועל הנהגת שהדריכה את השחזור. היה עליו להאט את מהירותו במטרה להגיע לסוף טור המכוניות העומדות במהירות אפס, תוך שמירת מרחק מהמכונית האחרונה בו ...

 

"הוא היה חייב לצפות כי מהירותו בהתקרבו לעבר כלי-הרכב עלולה לגרום פגיעה בהם, אם לא יאט או יספיק לבלום בלימת חירום. היעדר צפי כזה, יש בו אולי גם להעיד על חוסר ריכוז מצד הנאשם למצוי בכביש לפניו, אשר נגרם אולי מעצם התופעה של ריכוז הדם בקיבה עקב הארוחה ושתיית היין".

 

ויטאלי, דודו של הילד שנהרג בתאונה בדרך נמיר בתל-אביב, אמר לאחר מתן גזר הדין כי בית-המשפט עשה צדק. "היום אני מאמין שמדינת ישראל רוצה להילחם בתאונות הדרכים". מחוץ לבית-המשפט הפגינו כמה עשרות אנשים, עם תמונות של יקיריהם שנספו בתאונות דרכים.  


מפגינים מחוץ למשפט (צילום: עופר עמרם)

 

עו"ד דן שיינמן, אשר ייצג את קלגסבלד, אמר: "זהו פסק דין חמור, אנחנו נגיש ערעור. הוא קיבל עונש מיוחד בגלל שהוא עו"ד. הייתה גישה מאוד מתלהמת ולא מוצדקת. לדעתי, רשלנותו היא רגעית. הוא מעולם לא התכחש לאחריות שלו, ובמשך חודשים הוכפש בכלי התקשורת ולא הגיב, וחשב שזו התנהגות ראויה. אנחנו בדקנו את כל פסקי הדין בשנים האחרונות, וגזר דין זה סוטה לצערי באופן משמעותי מהסטנדרט המקובל". 

 

התובע אלי שוורץ דחה את הטענות: "עתרנו לעונש חמור יותר. אנחנו סבורים שהעונש ראוי בנסיבות התיק הזה, אך נוטה לקולא". התובע סירב לבקשת ההגנה לעכב את ביצוע העונש עד להגשת ערעור, ואמר: "בענישה של 15 חודשי מאסר בפועל לא נוטים להסכים, ובתיק הזה ניסינו לנהוג כפי שנוהגים בכל תיק".

 

חיי סבל ויסורים

לפני כחודש התקיים שלב הטיעונים לעונש במשפטו, אז התייחס קלגסבלד בפעם הראשונה לתאונה, ודיבר על השלכותיה על חייו. הוא אמר לשופט כי מאז התאונה חייו "רצופים סבל וייסורים, חלק מההתמודדות הוא עם התוצאות הטראגיות של התאונה וחלק מגל השנאה שהופנה אלי כתוצאה מהתאונה".

 

עוד אמר אז קלגסבלד: "אני מודע לכך שכל הסבל והייסורים שלי הם כאין וכאפס לעומת הסבל של המשפחה והקורבנות הצעירים של התאונה". הוא הוסיף כי הוא מקבל על עצמו את האחריות המוסרית ומכיר בכך שיש לו חובה לנסות ולכפר על מעשיו, גם כלפיי משפחת וקסלר וגם כלפי החברה בכלל. 

 

במהלך אותו יום דיונים העידה בבית המשפט סבתו של ארתור, ויקטוריה שבכתה במהלך עדותה ואף התמוטטה. כמו כן הגיעו להעיד חברים רבים של קלגסבלד, שסיפרו על מצבו הנפשי הקשה לאחר התאונה וכיצד אמר שהוא מצטער על כך שלא מת בתאונה. בין היתר העידו במשפטו פרופ' אוריאל רייכמן ופרופ' אמנון רובינשטיין.

 

אחד מחבריו של קלגסבלד, רופא הנבחרת האולימפית, סיפר כי לאחר התאונה אמר לו: "פיזית אני בסדר, אבל נפשית אני לא חי. עדיף היה לי למות".

 

הפרקליטות ביקשה לגזור על קלגסבלד עונש ארוך וממושך, ואילו עורכי דינו ביקשו מבית המשפט להתייחס אליו כאחד האדם ולזכות אותו במשפט הוגן. עורך דינו, דן שיינמן, אמר כי "מאז התאונה הוא נענש יום יום בלינץ' שלא היה כדוגמתו, ברדיפה נוראה. מציגים אותו כעשיר מושחת שנסע שיכור ומדבר בטלפון הסלולארי שלו. דורי חווה סבל נורא בעקבות הפרסומים בתקשורת", סיפר שיינמן.

פורסם לראשונה 25/10/2006 23:05

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עופר עמרם
לא אובדן אוריינטציה: קלגסבלד
צילום: עופר עמרם
צילום: עופר עמרם
הסבתא ויקטוריה. התמוטטה בדיונים
צילום: עופר עמרם
מומלצים