שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם

  המופתי של אוסטרליה: נשים חשופות מזמינות אונס

  דברים שאמר איש הדת המוסלמי הבכיר באוסטרליה על נשים שלובשות בגדים חשופים עוררו סערה וקריאות לפיטוריו. "אם משאירים בשר בחוץ ובאים חתולים לאכול אותו - מי אשם - החתולים או הבשר החשוף? הבשר החשוף הוא הבעיה. אם היא הייתה בתוך ביתה... או חובשת כיסוי ראש, לא הייתה כל בעיה"

  סערה התעוררה באוסטרליה לאחר חשיפת דברים שאמר איש הדת המוסלמי הבכיר במדינה, לפיהם ישנן נשים שהאופן שבו הן מתלבשות מזמין תקיפה מינית.

   

  לא רק תוכן הדברים עורר זעם באוסטרליה אלא גם ההשוואה בה נקט השייח טאג' אל-דין אל-חילאלי. הוא אמר שנשים שלא חובשות חיג'אב - כיסוי ראש מוסלמי מסורתי - הן כמו "בשר שהושאר בחוץ".

   

  "אם לוקחים בשר ומשאירים אותו בחוץ לא מכוסה... והחתולים באים לאכול ממנו... אז מי אשם בכך - החתולים או הבשר החשוף"?, שאל השייח בדרשה שנשא לפני כחודש לרגל הרמדאן. הוא המשך עם משל הבשר וסיפק גם את הנמשל: "הבשר החשוף הוא הבעיה. אם היא בתוך ביתה, בתוך חדרה, או לבושה בחיג'אב, שום דבר לא היה קורה".

   

  לאחר שתוכן הדברים התפרסם אתמול (יום ה') בכתבה בעיתון "האוסטרליין", התנצל השייח ואמר שלא התכוון לפגוע ברגשות של איש. אך את מבול התגובות כבר לא היה ניתן לעצור. ארגוני נשים וזכויות אדם, מנהיגים מוסלמים ואפילו ראש הממשלה ג'ון האוורד הביעו זעזוע מהדברים, וכעת מתגברות הקריאות לרשויות לפטר אותו מתפקידו הציבורי.

   

  נציבת האפליה המינית באוסטרליה אמרה שדבריו של השייח מעודדים אונס ושהציבור אותו הוא מייצג צריך לפטר אותו מתפקידו. "הציבור המוסלמי צריך לעשות יותר מלהגיד שהוא נחרד מהדברים", אמרה פרו גאוורד.

   

  באוסטרליה מתגוררת קהילה מוסלמית של כ-300 אלף איש. "אם הוא יפרוש או לא, אני סבורה שלמוסלמים באוסטרליה מגיע מנהיג דתי שיש לו הבנה טובה יותר של החוקים, הערכים ודרך החיים האוסטרלית", אמרה אלייה קרמאן, מוסלמית שמשמשת בתפקיד במסגד הגדול של סידני.

   

  חילאלי פירסם הודעה בה טען שהעיתון ציטט מהדרשה שלו באופן לא מדוייק והוציא את דבריו מהקשרם. "אני רוצה להבהיר באופן מובהק שהדברים נגעו ללימודי האיסלאם בנוגע לצניעות ואסור ללכת לקיצוניות והסתה", כתב. "הדברים אינם מעודדים אונס. אני מגנה מעשי אונס... לנשים בחברה האוסטרלית שלנו יש הזכות ללבוש מה שהן רוצות. חובת הגברים היא להסיט את מבטם ולהתרחק", לשון ההודעה.

   

  בראיון בערוץ 7 האוסטרלי הוא נשאל האם יתפטר מתפקידו והשיב "לא, לא". בשידור הוא היה ישוב על ספה ונראה כמי שסובל מהתקף אסטמה או התקף לב.

   

  מועצת הדת המוסלמית במדינה החליטה בתגובה כי המופתי לא יישא דרשות בשלושת החודשים הקרובים בעקבות התבטאותו.

   

  הדברים מתפרסמים על רקע ויכוח נוקב בבריטניה על רקע דומה של חבישת רעלות. יושב ראש הפרלמנט ג'ק סטרו אמר לאחרונה שהוא סבור שנשים מוסלמיות שחובשות ניקאב - רעלה שמכסה את כל הפנים פרט לעיניים - מרתיעות אותו ועליהן להסיר את הכיסוי כאשר הן באות במגע עם אנשים.

   

  במקביל התעוררה סערה בבריטניה בעקבות מורה שפוטרה מתפקידה לאחר שסרבה להסיר את הניקאב שלה בשיעורים בבית ספר בו לימדה. היא תבעה את בית הספר בגין הפיטורים אולם בית הדין פסק נגדה, ורק העניק לה פיצויים על עוגמת נפש.

   

  זוהי אינה הפעם הראשונה שחילאלי מעורר סערה. ב-2004 הוא אמר בדרשה בלבנון שמתקפת הטרור של ה-11 בספטמבר הייתה "מעשה האל נגד הכובשים". מאוחר יותר הסביר חילאלי שלא התכוון להביע תמיכה בהתקפות או בטרור בכלל.


  פורסם לראשונה 26/10/2006 19:50

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: איי פי
  נשים מוסלמיות עם חיג'אב (ארכיון)
  צילום: איי פי
  צילום: איי פי
  הבשר אשם, לא החתולים. שייח חילאלי
  צילום: איי פי
  מומלצים