שתף קטע נבחר

המבקר: יש לפתוח בחקירה פלילית נגד אולמרט

בתחילת השבוע דווח כי ראש הממשלה וגורמים נוספים חשודים כי ביצעו עבירות שוחד במהלך מכירת גרעין השליטה בבנק לאומי. מבקר המדינה החליט להשאיר את תיק החקירה בידי היועץ המשפטי ובתחילת השבוע ימליץ בפניו לפתוח בחקירה פלילית נגד אולמרט. לשכת רה"מ: שוב מדובר בעלילת דם

מבקר המדינה, השופט בדימוס מיכאל לינדנשטראוס, ימליץ בתחילת השבוע הבא ליועץ המשפטי מני מזוז לפתוח בחקירה פלילית נגד ראש הממשלה אהוד אולמרט, בשל מעורבותו לכאורה בפרשת מכירת גרעין השליטה בבנק לאומי. אמש שלח לינדנשטראוס מברק אל מזוז, בו הוא מודיע כי הוא משאיר בידיו את תיק החקירה והמשמעות: המבקר סבור כי קיימים חשדות לכאורה למעורבות פלילית של אולמרט במכירה. על החלטת המבקר פורסם הערב (ה') בחדשות ערוץ 10 על ידי הכתב ברוך קרא.

 

במשרד המבקר מדווחים על ראיות חמורות שנאספו נגד אולמרט, שלכאורה מוכיחות ניגוד עניינים ברור בו היה מצוי בעת שעבד על פרטי המכרז לרכישת הבנק. לינדנשטראוס, כאמור, יעביר כבר בתחילת השבוע הבא ליועץ המלצה פורמלית לפתוח בחקירה פלילית נגד אולמרט. לאחר קבלת ההמלצה מחוייב היועץ להחליט אם לפתוח בחקירה או לא בתוך חצי שנה לכל היותר אולם השאיפה היא לקבל החלטה בהקדם.

 

בסביבתו של אולמרט הביעו תמיהה על כך שלא חלף כמעט זמן מאז החזיר היועץ המשפטי את דו"ח המבקר לידיו וכבר משיב אותו לינדנשטראוס עם המלצות פליליות. "כל אדם תם וישר שיבדוק את הטענות בתום לב, יגיע למסקנות שגם הפעם מדובר בעלילת דם", הגיבו בלשכתו של אולמרט להמלצות המבקר.

 

בתחילת השבוע פורסם כי על פי החשד, ביצעו אולמרט וגורמים נוספים עבירות שוחד במכרז על מכירת גרעין השליטה בבנק

 לאומי בשנת 2005. על-פי החשד, בעת שכיהן אולמרט כממלא מקום שר האוצר, פעל לכאורה שלא כחוק עבור שניים מידידיו - דניאל אברמס ופרנק לואי - וניהל עימם, ישירות ובעקיפין, מערכת יחסים שבה גלום לכאורה שוחד.

 

היועץ המשפטי מזוז קיבל תחילה את החומרים הנוגעים לחקירה ממבקר המדינה והעביר אותם לפרקליטות לשם בדיקה והכנת חוות דעת כיצד לנהוג בהם. הפרקליטות התכוונה להחזיר את התיק למבקר אולם אמש התקבל בלשכת היועץ מזוז מברק ובו מציין לינדנשטראוס כי מצא חשדות לכאורה לפלילים בתיק בנק לאומי ולפיכך הוא משאיר את החקירה בידיו עד להשלמת הדו"ח.

 

לאחר מכירת הגרעין, בחודש נובמבר 2005, אמר אולמרט כי מדובר בהישג למשק הישראלי בכלל ולתהליך ההפרטה בפרט. "מכירת חבילה כה גדולה של מניות בבנק מרכזי בישראל, במחיר שיא של כל הזמנים למשקיע אסטרטגי, תעצים את התחרות בין הבנקים ותתרום לשוק ההון המקומי".

 

במכרז התמודדו שבע קבוצות משקיעים, מהן ארבע שהגישו את ההצעה על בסיס אסטרטגי ושלוש על בסיס פיננסי. את ההצעה שתפסה את המקום השני הגישה אי.די.בי של נוחי דנקנר בהפרש קטן מחברת ההשקעות האמריקנית, קרן 'סרברוס' שזכתה במכרז.

 

קרן 'סרברוס', שאינה קשורה ללואי ואברמס, היא קרן השקעות סודית, שאינה שקופה לציבור ואינה רשומה באף בורסה. מדובר בקבוצת השקעות שאין לה מיקוד עסקי, אין לה כיוון כלכלי מוגדר ואין לה התמחות בניהול בנקים או בניהול ענפי אחר. בחמש השנים האחרונות היא רכשה חבילות של מניות בעשרות חברות בקשיים, או אפילו בהקפאת הליכים; בחלק מהשקעותיה הצליחה, בחלק כשלה.

 

כיום מחזיקה המדינה ב-10.01 אחוזים ממניות בנק לאומי, קרן 'סרברוס' ב-9.99 אחוזים, 10 אחוזים נמצאים בידי איש העסקים שלמה אליהו, 60 אחוזים בידי הציבור, חמישה אחוזים נמצאים באחזקת עובדי הבנק וחמשת האחוזים הנותרים בידי חברת אוצר התיישבות היהודים.

 

ביום רביעי ציין דוברו של לואי כי לא היה מעורב כלל בתהליך המכירה. "בעבר, נערכה פניה אל משפחת לואי להצטרף לשותפות בכדי להשתתף בהצעה לרכישת החזקות בבנק לאומי. לאחר בחינת ההשקעה, ולאחר ביצוע בדיקות נאותות ראשוניות, הוחלט לא להמשיך בפעילות השותפות ולא להשתתף במכרז לרכישת מניות בבנק לאומי".

 

הדובר הוסיף כי למשפחתו של המיליארדר לא היתה ואין מעורבות כלשהיא בבנק לאומי גם היום. "פרסומים בתקשורת הטוענים שמר לואי נטל חלק במכרז, אך לא זכה, הם מוטעים באופן מוחלט".

 

השתתף בהכנת הידיעה: רוני סופר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ניב קלדרון
אהוד אולמרט. הפרשה תופסת תאוצה
צילום: ניב קלדרון
צילום: גיל יוחנן
המבקר לינדנשטראוס. העביר את התיק
צילום: גיל יוחנן
צילום: גיל יוחנן
היועץ המשפטי מזוז. יבדוק את החשדות
צילום: גיל יוחנן
מומלצים