שתף קטע נבחר

"מחיר התחממות כדור הארץ - 7 טריליון דולר"

דו"ח שצפוי להתפרסם מחר קובע כי הימנעות מפעולה נגד ההתחממות הגלובלית בעשור הקרוב עלולה להוביל לירידה של עד 20% בתפוקה הכלכלית השנתית העולמית. שינויי האקלים עלולים להפוך 200 מיליון איש לפליטים כתוצאה מבצורות או שטפונות

הימנעות מפעולה נגד ההתחממות הגלובלית בעשור הקרוב עלולה לעלות לעולם כ-7 טריליון דולר, ולהוביל לירידה של עד 20% בתפוקה הכלכלית השנתית העולמית. כך עולה מדו"ח של סיר ניקולס סטרן, לשעבר כלכלן בכיר בבנק העולמי, ועתיד להתפרסם מחר (ב').

 

פי הדו"ח, שינויי האקלים עלולים להפוך 200 מיליון איש לפליטים כתוצאה מבצורות או שטפונות. עוד טוען הדו"ח כי כישלון לפעול בנושא עלול להוביל למיתון גלובלי.

 

השבועון הבריטי "אובזרבר", שפרסם קטעים מהדו"ח בן 700 העמודים בסוף השבוע האחרון, טוען כי זוהי התרומה המשמעותית ביותר שבוצעה עד כה על ידי כלכלן להערכת התופעה.

 

ממשלת בריטניה הזמינה את הדו"ח כדי להבין טוב יותר את טבעם של האתגרים הכלכליים הקשורים בתופעת ההתחממות הגלובלית, וכיצד בריטניה ושאר העולם יכולים להתמודד איתם.

 

לדברי ה"אובזרבר", עלות של שינוי אקלים בלתי מרוסן יכולה להגיע ל-6.98 טריליון דולר - יותר מעלותן של מלחמת העולם הראשונה, מלחמת העולם השנייה והשפל הגדול של שנות השלושים. עוד אומר ה"אובזרבר" כי תופעה כזו עלולה להפוך חלקים גדולים מכדור הארץ לבלתי ראויים למחייה.

 

לדברי העיתון, אפילו אם העולם יפסיק את כל הזיהום באופן מיידי, ההשפעה המצטברת של הפחממנים שנמצאים כבר באטמוספירה

ימשיכו לגרום להתחממות כדור הארץ עוד 30 שנים, ופני הים ימשיכו לעלות עוד מאה שנים.

 

סטרן מעריך כי העולם צריך להוציא 1% מהתמ"ג השנתי שלו, או כ-350 מיליארד דולר, כדי להילחם בהתחממות הגלובלית, או להתמודד עם עלות גבוהה פי 5 עד 20. הדו"ח מזהיר כי בשל דחיפות העניין, יש לחתום על אמנה חדשה במקום הסכם קיוטו להפחתת פליטת גזי החממה כבר בשנה הבאה, ולא ב-2011-2010 כמתוכנן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
נזק של 7 טריליון דולר
צילום: איי אף פי
מומלצים