שתף קטע נבחר

השרים הצביעו "דא ליברמן" - ופינס בדרך החוצה

בתום ישיבה שארכה שלוש דקות הצביעו כמעט כל השרים בעד הישיבה עם יו"ר "ישראל ביתנו". סנה - סגן שר הביטחון. בערב יובא ההסכם לאישור הכנסת - אבל עוד קודם לכן התחוללה מהומה: טרטמן הציעה להדיח ח"כים בגלל אמירותיהם. בעבודה נשואות העיניים לעבר השר היחיד שהצביע נגד - פינס. הוא נעדר מישיבת הסיעה ומכנס מסיבת עיתונאים

ליברמן נכנס לממשלה. בישיבה שלא מניין, שהתכנסה בצהריים (יום ב') במשכן הכנסת וארכה שלוש דקות, אישרו השרים את צירוף "ישראל ביתנו" לקואליציה. במקביל אושר כי אפרים סנה יתמנה כסגנו של עמיר פרץ במשרד הביטחון.

 

כל השרים, למעט אופיר פינס, תמכו בצירופו של ליברמן לממשלה. פינס התנגד. גם הגמלאים, שאיימו להצביע נגד אם לא יקבלו את תיק הרווחה, נתנו את קולם בעד הישיבה עמו. כבר הערב תתבקש מליאת הכנסת לאשר את ההסכם ואת מינויו של אביגדור ליברמן כסגן ראש הממשלה והשר לעניינים אסטרטגיים, שירכז את הטיפול בנושא האיראני.

 

בפתח הישיבה הודיע ראש הממשלה על הסמכויות שיוקצו לליברמן: "הוא יופקד על גיבוש המודיעין האסטרטגי בישראל ועל לשכת הקשר נתיב". הוא הבהיר בעל-פה: "שום סמכות מסמכויות השרים, בהתאם לאחריות המוטלת עליהם היום במשרדיהם, לא תשתנה בעקבות צירופו של ליברמן לממשלה. גם אין שינוי כלשהו בקוי היסוד של הממשלה".

 

"רק אשתו יכולה לשכנע אותו"

במפלגת העבודה, שנאלצה "לבלוע את הצפרדע", סוערות עדיין הרוחות מאז ישיבת המרכז אמש. העיניים נשואות לעבר שר התרבות, המדע והספורט, שהכריז: "המפלגה נגמרת לי מול העיניים" - ובכירים במפלגתו העריכו כי לא יוכל להישאר סביב שולחן הממשלה. מקורביו ציינו כי כבר גמלה בלבו ההחלטה להתפטר, ועוד הערב יכנס מסיבת עיתונאים.

 

בצהריים, לאחר שנעדר מישיבת הסיעה, הסתודד השר עם כמה מעמיתיו, שניסו לשכנעו להישאר לצדם. אולם בכירים במפלגה אמרו כי "רק אשתו עוד יכולה לשכנע אותו". מנגד, יו"ר המפלגה פרץ קרא לו ולכולם "לכבד את הכרעת המרכז".   

אבל לא רק פינס שוקל את צעדיו. כמה ח"כים מהעבודה מתלבטים עדיין כיצד יצביעו הערב, לאחר שהובילו לאורך זמן את המאבק בישיבה עם ליברמן. שלי יחימוביץ' כבר הודיעה כי תיעדר מן ההצבעה וקולה יקוזז, מתוך אחריות להחלטת מפלגתה. 

 

ביומם הראשון בקואליציה כבר הספיקו חברי ישראל ביתנו לעורר מהומה בכנסת. חברת הכנסת אסתרינה טרטמן הגישה הצעת חוק לתיקון בחוק יסוד הכנסת לפיו ניתן יהיה להעביר ח"כים מכהונתם בעקבות התבטאויות קשות שלהם. בתגובה פרצה מהומה בכנסת, במהלכה אמר ח"כ דב חנין (חד"ש) כי "גם הרייך הגרמני הוציא את הקומוניסטים מהחוק בדרכים דמוקרטיות". בשל הסערה ביקשה יו"ר הכנסת, דליה איציק, לבחון שוב את ההצעה וטרטמן החליטה למשוך את הצעת החוק. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
נכנס: ליברמן
צילום: גיל יוחנן
צילום: דודי ועקנין
יוצא: פינס
צילום: דודי ועקנין
צילום: עמית שאבי
מהומה: טרטמן
צילום: עמית שאבי
מומלצים