שתף קטע נבחר

פינס: אני מתפטר, אתמודד על ראשות המפלגה

שר התרבות, המדע והספורט כינס מסיבת עיתונאים בה הודיע על התפטרותו מן הממשלה, בעקבות צירוף ישראל ביתנו: "ברגע שהממשלה, ובה מפלגת העבודה, החליטה לאפשר צירוף מפלגה אשר מנהיגיה נגועים באמירות גזעניות ואנטי-דמוקרטיות, לא נותרה לי אפשרות אחרת". פינס גם האשים את מפלגתו באובדן דרך והכריז כי יתמודד על תפקיד היו"ר

"למרות הקושי הרב ורצוני להיות חלק ממעגל מקבלי ההחלטות, איני יכול לוותר על המצפון שלי", כך אמר היום שר התרבות, המדע והספורט, אופיר פינס, במסיבת עיתונאים מיוחדת שכינס בה הודיע על התפטרותו מן הממשלה. פינס,כפי שחזו מקורביו כבר בשבוע שעבר, החליט לנקוט בצעד המנוגד ליתר חבריו למפלגת העבודה, שתמכו מוקדם יותר בצירופה של ישראל ביתנו לממשלה.

 

מכתב ההתפטרות שהעביר פינס אל אולמרט

 

מלבד ההודעה על ההתפטרות בישר פינס רשמית על כוונתו להתמודד על ראשות מפלגת העבודה, בבחירות הבאות שיתקיימו במאי 2007. "כאשר מי שעומד בראש הפירמידה לא מנהיג - יש הכרח להחליף אותו", כיוון פינס אל יו"ר המפלגה, עמיר פרץ. "מי שלא יכול לעמוד על עקרונותיו, מי שלא יכול לוותר בשום מקרה על ישיבה בממשלה, לא יכול להוביל את המפלגה בהמשך דרכה באופן אמין".

 

"כניסת ליברמן התאפשרה בגלל אובדן הדרך"

את דבריו במסיבת העיתונאים פתח פינס בהודעה על מהלכיו האחרונים: "מסרתי למזכירות הממשלה מכתב התפטרות מן הממשלה. הודעתי על החלטתי גם ליו"ר המפלגה, למזכ"ל וליו"ר הסיעה. אני מאמין כי אדם חייב לפעול על פי צו מצפונו ומפלגה על פי צו מצפונה. קראתי לפעול על פי המצפון ולא לאפשר את כניסת ליברמן לממשלה, נלחמתי על כך, אבל לצערי השרים הצביעו בעד ההישארות בממשלה. ברגע שהממשלה החליטה לאפשר את צירוף ליברמן ומפלגתו, אשר מנהיגיה נגועים באמירות גזעניות ואנטי-דמוקרטיות, לא נותרה לי אפשרות אחרת".

 

"הגשתי את מכתב ההתפטרות בלב כבד. רציתי להמשיך לשרת בממשלה ולהשפיע על מדיניותה ולקחת חלק בהחלטות הנוגעות לעתיד המדינה, אך לא נותרה לי ברירה אלא להתפטר", הוסיף השר. "קיבלתי הרבה פניות בכל האמצעים, שמאד היקשו עלי את ההחלטה. מדובר במיטב חבריי שהיו שותפים איתי לדרך ארוכה. כל הפונים אלי הם אנשים יקרים וצר לי להשיב את פניהם ריקם".

 

בדברי ביקורת על מפלגתו אמר פינס: "לצערי כניסתו של ליברמן לממשלה התאפשרה בגלל אובדן הדרך והמנהיגות של מפלגת העבודה. זה בהחלט לא נוח ולא פשוט להיות מחוץ לממשלה. לא קל ליו"ר מפלגה להתעלם מכל מרכיבי הנוחות ומכל התירוצים ולהודיע לראש הממשלה כי עליו לבחור בין ישראל ביתנו בראשות ליברמן לבין מפלגת העבודה בראשות פרץ. זה לא נוח, אבל זה הכרחי".

 

פינס התייחס לביקורות שנשמעו כלפיו בימים האחרונים, מאז נודע על כוונתו להתפטר. "אני מאמין באחריות קולקטיבית, אני מאמין בקבלת החלטות הרוב וכיבודן, אני מאמין בדין התנועה ובכל תקופת כהונתי ראיתי עצמי כשליח נאמן של המפלגה ושל בוחריה. מתוך אחריות זו הבלגתי לא אחת כאשר הממשלה פעלה בניגוד לדעתי, מתוך אחריות זו המשכתי לפעול לטובת תחומי האחריות שלי במדע, בתרבות ובספורט על פי מיטב הכרתי ויכולתי, מתוך אחריות זו המשכתי להיות חבר בממשלה הלא מצטיינת הזו, אולם לשום רוב אין יכולת להורות למצפון את הדרך ולהחליף את האחריות האישית".


פינס הערב במסיבת העיתונאים (צילום: דודי ועקנין)

 

בהמשך עבר פינס לביקורת ישירה על השר החדש בממשלה, ובדרך זו גם על אלו שבחרו לאשר את כניסתו של ליברמן לקואליציה. "לצד הכתם הערכי שדבק בממשלת אולמרט עם צירופם של ליברמן וישראל ביתנו לממשלה ולקואליציה, יש גם טעם לפגם גם מהבחינה הפוליטית. אני שוב מבקש להבין מה יש בעברו של ליברמן שמכשיר אותו להיות אחראי על המודיעין האסטרטגי של ישראל, מה בדיוק האיש עשה בחייו פרט לפעילות פוליטית ומפלגתית? פרט לנוחיות קואליציונית אין שום סיבה לצרף את ליברמן לממשלה ובעבור נוחיות קואליציונית אי אפשר לוותר על דרך ואי אפשר למנות את הבלתי ראויים, יש גבול לקומבינות ולעסקאות".

 

"מאז מלחמת לבנון השנייה איבדה הממשלה את דרכה: היא לא עוסקת יותר בהתכנסות, היא לא מטפלת בבעיות חברתיות, היא לא נותנת מענה לחמאס, היא לא מקדמת תהליך אחד חשוב ובעיקר היא מותירה רושם של בלבול ואובדן אמינות. אמרו לי 'זו עת חירום, עברנו מלחמה לא פשוטה, אנו זקוקים ליציבות פוליטית' וזה נכון. אבל האם התשובה למלחמת לבנון השנייה יכולה להיות הכנסתו של ליברמן לממשלה ? אם ליברמן הוא התשובה לאובדן הדרך לאחר מלחמת לבנון השניה הרי שהממשלה כולה צריכה להתפטר ולהניח לו ולחבריו ושותפיו לדרך - הליכוד והאיחוד הלאומי - להוביל את המדינה".

 

הערב תצביע מליאת הכנסת על כניסתו של ליברמן כשר לממשלה. כמה ח"כים מהעבודה מתלבטים עדיין כיצד יצביעו, לאחר שהובילו לאורך זמן את המאבק בישיבה עם ליברמן. שלי יחימוביץ' כבר הודיעה כי תיעדר מן ההצבעה וקולה יקוזז, מתוך אחריות להחלטת מפלגתה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עופר עמרם
פינס. יצא בחוץ
צילום: עופר עמרם
צילום: גיל יוחנן
ליברמן. סלע המחלוקת
צילום: גיל יוחנן
צילום: עופר עמרם
יש לו מתחרה על ההנהגה. פרץ
צילום: עופר עמרם
מומלצים