שתף קטע נבחר

הח"כים באו לכבד את רבין "למרות הנשיא"

במשכן הנשיא התקיים טקס הדלקת נר לזכרו של ראש הממשלה המנוח יצחק רבין, אולם במקום נכחו רק שר אחד וארבעה חברי כנסת, שאמרו שבאו לכבד את רבין - "למרות הנשיא". דליה רבין: כבודו של אבי לא נפגע

במשכן הנשיא בירושלים נערך הערב (ד') טקס הדלקת נר לזכרו של ראש הממשלה המנוח יצחק רבין, במלאת 11 שנים להירצחו. השנה נערך הטקס לראשונה במתכונת ממלכתית, ובבית הנשיא ציפו לנוכחות של חברי כנסת ושרים רבים. ואולם לבסוף הגיעו לטקס רק שר אחד, יעקב אדרי וארבעה חברי כנסת - אפרים סנה, ראלב מג'אדלה ודני יתום מהעבודה, ויובל שטייניץ מהליכוד. ראש הממשלה ונשיאת בית המשפט העליון הודיעו מראש שלא ישתתפו בטקס - כל אחד מסיבותיו הוא.

 

"דמותו של רבין היתה הגשמת כל חלומות העם היהודי בכל הדורות. העם היהודי אשר סבל רדיפות, חלם על בן דמותו של יצחק רבין כסמל לתקומת ישראל... רצח יצחק רבין הוא פרק קשה גם בהיסטוריה של עם בן אלפי שנים. הרצח הוא נקודת שבר בחיי עם ישראל וחיי מדינת ישראל", אמר קצב בנאומו.

 

"מורשתו של רבין היא שאיפתו להשגת שלום. מורשתו של רבין היא הכבוד לאדם, ליושר, לטוהר, טוב הלב. הוא ייזכר בלב כולנו, כמנהיג אמיץ שניסה לעצור את אש המלחמות ולהעביר את מדינת ישראל למציאות אחרת. יצחק רבין חיבר בחייו ובמותו בין שני עידנים.... בין השואה לתקומה... בין מלחמה לשלום. הוא חיבר בין לאומיות לממלכתיות", הוסיף הנשיא. "בכל דור ודור צריכות שלושת היריות להדהד באוזננו מדי יום, כדי לשמור על דמותנו כעם וכמדינה, כדי להבטיח את אושיות הצדר והמשפט וכדי להבטיח את ערכי הדמוקרטיה".

 

".... זה רק טבעי שיש חילוקי דיעות בתוך החברה הישראלית כדי להשיג את המאוויים הלאומיים. ככלות הכל, לאחר אלפי שנות ניתוק, זה רק טבעי שיש מגוון כל כך רחב וגדול של דעות והשקפות, וגם חיינו מתאפיינים בתפיסות וגישות שונות. את הויכוח הזה אנו חייבים לקיים בכבוד הדדי תוך אחדות ושותפות, ללא התלהמות... איש לא מתבקש לוותר על אמונותיו ועל השקפותיו. אך חובה על כך אחד לכבד את אמונותיו של הצד השני... חובה על כולנו לעצור כל שמץ של הסתה. לא להרבות שינאה. יצחק רבין שנא יותר מכל את האפשרות לשנוא".


הנשיא קצב מדליק נר לזכרו של רבין, היום (צילום: דודי ועקנין)

 

חברי הכנסת ובני המשפחה שנכחו באירוע הביעו כולם שאט נפש מהסקר שפורסם בעיתון "ידיעות אחרונות" לפיו 30 אחוז מהציבור תומכים בחנינה ליגאל עמיר. "זה צריך להדאיג את כולנו", אמר השר אדרי.

 

לכל אורך הטקס ביקש הנשיא לשדר בטקס "עסקים כרגיל" ולהניח בצד את פרשיית ההטרדה המינית בה הוא נחשד, אולם כצפוי ריחפה באוויר מבוכה קלה. השר אדרי אמר כי הגיע לטקס בגלל חשיבותו ומשום שמדובר באירוע ממלכתי. "כבודו של הטקס לא נפגע", ציין. גם יתר חברי הכנסת אמרו שבאו לטקס מרות שנערך בבית הנשיא, כדי לכבד את רבין והמעמד. 

 

דליה רבין, בתו של יצחק רבין ז"ל, אמרה שהטקס התנהל באופן מכובד, "וזכרו של אבי לא נפגע. התכוונו לקבע את הטקס בית הנשיא".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דודי ועקנין
משפחת רבין בטקס היום
צילום: דודי ועקנין
מומלצים