שתף קטע נבחר

המבקר: אמשיך ללא חת במאבק לטוהר המידות

בלשכתו של השופט מיכה לינדנשטראוס הגיבו למודעה שפורסמה נגדו בעיתון הארץ על ידי קבוצת פרופסורים בכירים. פרופ' יואב דותן, אחד החותמים, אמר ל-ynet: "אני בעד לחקור שחיתות, אבל זה לא תפקידו של המבקר. נראה כאילו הוא פתח משרד חקירות יחד עם בורובסקי"

"משרד המבקר ימשיך ללא חת, במקצועיות, בהגינות וללא משוא פנים את המאבק למען טוהר המידות ומיגור השחיתות" - כך מגיבים הבוקר (ה') בלשכתו של מבקר המדינה, השופט מיכה לינדנשטראוס, למודעה החריפה שפורסמה נגדו בעיתון "הארץ" על-ידי חמישה פרופסורים בכירים, ובהם פרופ' אמנון רובינשטיין ופרופ' שלמה אבינרי, חתני פרס ישראל.  

 

בהודעה תקפו הפרופסורים את השופט וכתבו כי "סדרי השלטון בישראל נחשפים לאיום ממשי עקב התנהלותו של מבקר המדינה, מיכה לינדנשטראוס... לראשונה בתולדות המדינה, אנו עדים להתנהלות יוצאת דופן ופגומה מצד מבקר המדינה. מצטייר הרושם שמידע שצריך להיות שמור בידי המבקר לצורך עבודתו, מודלף לכאורה. בכלל זה כוונות לחקור, ניהול חקירות, 'אמצעי חקירה' תוך הליך ביקורת - והכול בטרם מוצו ההליך והתהליך ולפני שנלמדו הדברים לאשורם".

 

עוד נכתב כי "התנהלות המבקר פולשת ברגל גסה לתחומי העיסוק של ממשלת ישראל", וכי התנהלתו -באמצעות היועץ לענייני שחיתות מטעמו - "מוליך שולל את הציבור ביומרה כי בכוחו ובסמכותו להביס את השחיתות". פרט לרובינשטיין ואבינרי חתומים על המודעה דיקן הפקולטה למשפטים באוניברסיטה העברית פרופ' יואב דותן, דיקנית הפקולטה למשפטים בבר אילן פרופ' יפה זילברשץ ונשיא המכון הישראלי לדמוקרטיה פרופ' אריק כרמון.

 

בשיחה עם ynet סיפר פרופ' דותן כי כרמון פנה אליו עם העצומה והוא החליט לחתום עליה מאחר שחש הזדהות עם מה שנכתב. "לא היה משהו ספציפי שגרם לנו ליזום את העצומה", הוא מספר. "עשינו זאת בעקבות האווירה הכללית שנוצרה ומזה שאנו קוראים עיתונים בבוקר ושואלים מה קורה פה?"

 

דותן: "דרך ההתנהלות של מבקר המדינה בחודשים האחרונים לא תקינה, במקום להתעסק בנושאים הרלוונטים לביקורת הוא עסוק בקבלת החלטות, ביצוע חקירות - וזאת חציית קווים אדומים. אני בעד לחקור שחיתות, אבל זה לא תפקידו של המבקר, נראה כאילו הוא פתח משרד חקירות יחד עם בורובסקי. זו פגיעה בדרך הפעולה של הרשויות והגורמים המוסמכים לטפל בנושאים האלה.

 

"מעבר לכך, יש בזה פגיעה קשה ביכולת התפקוד של הראשות המבצעת במדינת ישראל, שגם ככה סובלת מזה שחוקרים אותה מכל כיוון. היחידים שצריכים לחקור, הם הגופים המתאימים, ובזהירות המתאימה. מבקר צריך להיות מודע לסמכויותיו - זהו בהחלט שינוי לעומת מבקרים קודמים שהבינו את גבולות סמכותם".

 

לדברי דותן, מצטייר הרושם שמשרד היועץ המשפטי מופצץ על-ידי משרד מבקר המדינה בכל מיני פניות לחקירות, וכל מה שמגיע ליועץ מגיע, גם מגיע במקביל לתקשורת. "זה מערער את הרשות המבצעת, וזו פגיעה נוראה שהמבקר לא בדיוק מבין מה קורה", הוא מסיים.

 

במשרד המבקר אמרו כי הם אינם מתכוונים להגיב לתוכן המודעה. "כל מעייניו וזמנו של המבקר מוקדשים כולם למיגור השחיתות, ולחברה טובה יותר", הוסיפו שם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
לינדנשטראוס. "פועל לחברה טובה יותר"
צילום: גיל יוחנן
פרופ' דותן. "המבקר לא מבין מה קורה"
צילום: ניב קלדרון
רובינשטיין. "התנהלות פגומה של המבקר"
צילום: ניב קלדרון
מומלצים