שתף קטע נבחר

פלסטינים בבית חנון: המבוקשים נמלטו מהמסגד שכותר

מאז שעות הלילה התבצרו חמושים במסגד בעיירה בית חנון שברצועה. בולדוזרים של צה"ל הרסו את אחד מקירות המבנה והכוחות ניהלו חילופי אש עם המתבצרים. תקרת המסגד קרסה והפלסטינים דיווחו כי כל המבוקשים נמלטו. אשה שמחתה נגד הכיתור נורתה למוות. בצה"ל אומרים כי במסגד הסתתרו גם כמה מבוקשים בכירים. ובמקביל: סמוך לעיר עזה, הרג חיל האוויר ארבעה פעילי חמאס

כוחות צה"ל כיתרו הלילה (יום ו') ובמהלך שעות הבוקר עשרות חמושים פלסטינים במסגד בלב העיירה בית חנון. במקום התנהלו, כך על פי הדיווחים, חילופי אש עזים. צה"ל השיג שליטה על המבנה בשעות הבוקר אולם הפלסטינים דיווחו כי כל המבוקשים נמלטו. בצה"ל לא פוסלים את האפשרות כי חלק מהחמושים נמלטו והתערו עם האוכלוסייה האזרחית במקום, שערכה הפגנות ותהלוכות.

 

במהלך הכיתור צה"ל מוטט את אחד הקירות שבמסגד ומאוחר יותר אף נודע כי תקרת המסגד קרסה. צה"ל הזרים במהלך הלילה יחידות מיוחדות למרחב הפעולה על מנת לטפל בסוגייה הרגישה.


נשים מפגינות מחוץ למסגד (צילום: רויטרס)

 

החמושים, כשישים במספר, הגיעו הלילה למסגד לאחר שצה"ל החל לכתר את העיירה במסגרת המבצע להפסקת ירי הקסאמים. גורמים פלסטינים דיווחו כי חמושים ירו מתוך חלונות המסגד וכי חיילים השיבו באש רימונים וגז מדמיע לתוך המבנה.

 

על פי הדיווחים הפלסטינים מבית חנון, בולדוזרים של צה"ל הגיעו למקום והרסו את אחד מקירות המסגד. זאת, על מנת לגרום לחמושים לצאת מהמבנה ולהיכנע.

 

לטענת גורמים בצה"ל, הפלסטינים החזיקו באמצעי לחימה רבים בתוך המסגד. עוד הוסיפו הגורמים כי בין החמושים ישנם כמה מבוקשים בכירים שמובילים את מערך הקסאם בצפון רצועת עזה.

 

כיתור המסגד וחילופי האש עם החמושים במקום היו שיאו של מבצע רחב היקף שמנהל צה"ל בבית חנון נגד מערך ירי הקסאם. המבצע, שכולל מעבר מבית לבית בעיירה, הוא הראשון שנערך בשנים האחרונות ברצועת עזה, לרבות התקופה שבה שהה צה"ל בגוש קטיף.

 

מקורות פלסטינים ברצועה דיווחו גם כי אשה נהרגה ותשעה נפצעו לאחר שחיילי צה"ל הפועלים בבית חנון בצפון הרצועה פתחו באש לעבר הפגנה שקיימו אנשים בעיירה. ההפגנה התקיימה במחאה על פעולת צה"ל בעיירה. בצה"ל אישרו כי פגעו בארבעה בני אדם בהפגנה. בכך עלה ל-21 מניין ההרוגים מאז החל המבצע הצבאי בבית חנון.

 

במהלך המבצע נפגע חייל צה"ל באורח קל מפגיעת טיל נ"ט אל עמדה על גדר המערכת שבצפון הרצועה. החייל קיבל טיפול רפואי במקום.

 

ארבעה הרוגים בתקיפה בסג'עייה

בתוך כך, גורמים פלסטינים דיווחו כי חיל האוויר הרג ארבעה פעילי חמאס - בהם בכיר בארגון - באזור סג'עייה, מזרחית לעיר עזה. הפלסטינים מסרו כי כוחות צה"ל הפועלים באזור ממשיכים לנהל קרבות עם חמושים מכל הארגונים. בצה"ל טרם התייחסו לדיווחים.


ההפגזה הלילה, בסג'עייה (צילום: סי"צ) 

 

אתמול כיתרו כוחות צה"ל את בית חנון בצפון רצועת עזה, ריכזו את תושביה הגברים במקום אחד, ובמהלך כל שעות היום תחקרו החיילים את התושבים. המטרה: לאתר מבוקשים ולהשיג מידע מודיעיני שיקל על הכוחות לפעול.

 

אמש דיווחו מקורות פלסטינים ברצועה כי ארבעה חמושים נהרגו בשתי תקיפות של צה"ל, האחת בבית חנון והשנייה מזרחית לגב'ליה. לפי הפלסטינים, הארבעה הם פעילים בגדודי חללי אל-אקצה, הזרוע הצבאית של הפתח, ובחמאס. גורמים בצה"ל מסרו כי הצבא תקף חולייית משגרי קסאם, ששהתה סמוך למשגרים מהם נורו אמש רקטות קסאם לעבר ישראל.

 

ולמרות הפעולה הצבאית הנרחבת, נמשך ירי הקסאמים לכיוון היישובים בעוטף עזה ביתר שאת: שבע רקטות קסאם נורו אמש מצפון הרצועה. אחת הרקטות נחתה בחצר בית בעיר שדרות, וכתוצאה מכך נפצעה אשה אחת באורח קל מרסיסים וארבע נשים נוספות הוגדרו כנפגעות חרדה. מוקדם יותר נורו שתי רקטות לעבר שדרות - אחת פגעה בפאתי העיר והשנייה פגעה בחצר בית בשדרות ואש פרצה במקום. אשה אחת נפגעה באורח קל מרסיסים ושניים נפגעו מחרדה.

 

אתמול הסתיים היום השני של מבצע "ענני סתיו" בבית חנון, וקצין בכיר בצה"ל כי הפעילות מתבצעת על פי התכנון. לדבריו, עד כה נהרגו במהלך המבצע כ-20 מחבלים, עשרות נפצעו וכ-15 פלסטינים שהיה לגביהם מידע כי הם עוסקים בטרור נעצרו והועברו לישראל לצורך המשך חקירה.

 

 


פורסם לראשונה 03/11/2006 03:23

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
מחאה מול כותלי המסגד
צילום: רויטרס
צילום: איי אף פי
עשרות מתבצרים. בית חנון
צילום: איי אף פי
צילום: איי פי
כוחות מיוחדים הוזרמו למקום (ארכיון)
צילום: איי פי
מומלצים