שתף קטע נבחר

חובבי ציון - הגרסה הטקסנית

על פי הסקרים הם מונים כ-50 מיליון איש. 50 מיליון אמריקנים שעבורם אהבה למדינת ישראל היא צו שמיימי. אחרי שחקר אותם במשך שנים החליט דייויד ברוג, פעיל פוליטי יהודי מוושינגטון, לנסות לכנס אותם תחת שדולה אחת שתפעל למען ישראל, במקביל לשדולות היהודיות הפועלות באמריקה. "הם אנשים טובים וכנים", הוא אומר בראיון ל-ynet. ומה בנוגע למסירת שטחים? "זו שגיאה בעיניהם, אבל הם לא יפסיקו לאהוב אותנו בגללה"

רק 6,000 איש שמחשיבים עצמם כבני מזל הצליחו להידחק בשבוע שעבר לכנסיה של הכומר האוונגליסטי ג'ון הייגי בסן אנטוניו, טקסס, להאזין לדרשה שנשא; השאר נאלצו לצפות בו בטלוויזיה או להאזין לו ברדיו. לא מדובר בקומץ מאמינים אדוקים; הדרשות של הייגי מועברות ב-160 תחנות טלוויזיה מקומיות, שמונה רשתות לאומיות ועוד כ-50 תחנות רדיו - כמאה מיליון בתי אב בארצות הברית ובמדינות נוספות ברחבי העולם. נושא הדרשה היה ישראל.

  

"המלך דוד אמר: "לא ינום ולא ישן שומר ישראל". כשתסתיים המלחמה האחרונה והכדור האחרון יירה, דגל ישראל יתנופף מעל חומות ירושלים, ירושלים תהיה עירו של האלוהים, היא תהיה הבירה הנצחית והבלתי מחולקת של ישראל, והיא תמשיך להיות הדמוקרטיה היחידה החופשית במזרח התיכון - משום שאלוהים בעצמו מתחייב לכך...", דרש הייגי.

 

  

היה זה הכינוס השנתי למען ישראל, אירוע שהייגי מארגן מזה 25 שנה. נאמו שם בין היתר הרמטכ"ל לשעבר משה (בוגי) יעלון וראש ה-CIA לשעבר ג'ים וולסלי. הקהל – כך העידו משתתפים באירוע – היה מרותק.

 

50 מיליון תומכים

איש אינו יכול לקבוע בוודאות מה מספרם של האוונגליסטים בארה"ב. מעריכים שהם מונים בין 40 ל-120 מיליון נפש מתוך כ-300 מיליון אמריקנים. על מחקר שביצע מכון הסקרים "פיו", אחד מכל ארבעה אמריקנים הוא אוונגליסט – 75 מיליון איש לערך. 70 אחוז מהם - יותר מ-50 מיליון איש –תומכים במדינת ישראל.

  

הייגי הוא הכוח שעומד מאחורי הפעילות האוונגליסטית למען ישראל כבר יותר משני עשורים. בעבר הוא ניסה להקים שדולה נוצרית שתקדם את מטרתו אך נכשל ונותר בודד. בפברואר השנה הושגה המטרה, עם הקמתו של קופ"י (CUFI) - Christians united for Israel. 400 מנהיגים נוצרים התייצבו לקריאתו ובאו לטקסס לכנס המכונן של השדולה.

 

" ישראל היא האהבה הגדולה שלו. הוא מדבר על ישראל כל הזמן בדרשות שלו", סיפר ל-ynet דייויד ברוג, שמנהל את CUFI. "אי אפשר לעבור אתו את הרחוב בטקסס או בניו-יורק מבלי שאנשים עוצרים אותו ברחוב ומבקשים את ברכתו. פעם במעלית במנהטן ירדו על ברכיהם שני נוצרים מניגריה שזיהו אותו מהטלוויזיה וביקשו ברכה".

 

ברוג, בן 38, קרוב רחוק של ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק, היה במשך כשבע שנים עוזרו ויועצו הבכיר של הסנאטור ארלן ספקטר. עבודתו הובילה אותו להיכרות עמוקה עם הנוצרים האוונגליסטים החיים באזורים הכפריים של פנסילבניה. ההיכרות הזו הביאה למהפך אישי בחייו של ברוג. מקרייריסט בגבעת הקפיטול הוא הפך למטיף היהודי הגדול ביותר בארה"ב למען הנוצרים האוונגליסטים -"הנוצרים הציונים" כפי שהוא מכנה אותם.

 

- יש כבר שדולה למען ישראל - איפא"ק. מי צריך עוד אחת?

 

ברוג: "איפא"ק הוא ארגון יעיל במה שהוא עושה. השפעתו היא בעבודת המחקר ובסיוע עקיף לתמיכה בפוליטיקאים שתומכים בישראל. מה שחסר לאיפא"ק זו נוכחות מסיבית בשטח".

 

לדבריו, היהודים מונים פחות משני אחוזים מתושבי ארצות הברית ולפיכך יש לאיפ"ק קושי בגיוס מאסות של תומכים ברחבי המדינה. "הנוצרים למען ישראל מביאים עימם תמיכה המונית. זה חיוני כי בסיכומו של דבר אם המצב יהיה קשה, אני לא יודע אם הקהילה היהודית לבדה תהיה מסוגלת לשמר את התמיכה בישראל", אומר ברוג.

 

"מעבר לזה, ישנם אתגרים גדולים במלחמה באיסלאם הקיצוני. האמריקנים עייפים אחרי עיראק ואפגניסטן ואין תמיכה גדולה במהלכים אחרים הנדרשים נגד איראן ובמקומות אחרים. האיום מספר אחד היא איראן ומבחינת הנוצרים זהו האיום העיקרי שצריך לטפל בו".

 

אהבה אמיתית או משיחיות?

יהודים רבים, בארצות הברית ובישראל, חשים אי נוחות מהשידוך עם האוונגליסטים. ליהודים האמריקנים קשה לבלוע את העמדות השמרניות שלהם בנושאים כמו נישואים, הפלות ומחקר רפואי בתאי גזע, וקשה להם לפעמים לקבל את העמדות הפוליטיות שלהם בכל הקשור לישראל.

 

ומעל לכל, מרחפת הדעה הרווחת שהאוונגליסטים כלל אינם פועלים מתוך אהבה לישראל, אלא מתוך רצון לזרז את ביאת המשיח ישו, שעם התגלותו יועברו היהודים על דתם או יומתו בקרב יום הדין.

 

ברוג מנסה להרגיע את מי שחושש: "הארגון שלנו לא פועל להשפיע על יהודים להמיר את דתם, אלא כדי להשפיע על נוצרים לתמוך במדינת ישראל". לדבריו, המטרה המרכזית של הארגון היא לחזק את התמיכה בישראל בקרב אוונגליסטים אחרים, בעזרת סדרה של אירועים לכבוד ישראל בכל עיר גדולה בארצות הברית.

 

הוא מזכיר בהקשר הזה דברים שאמר מנחם בגין המנוח, שלישראל יש אויבים רבים והוא אינו מתכוון לדחות עזרה של ידידים. "ולגבי המשיח - ממשיך ברוג – 'כשיבוא, נדע מיהו'".

 

כיצד מגיע פוליטיקאי יהודי צעיר, בוגר אוניברסיטות היוקרה פרינסטון והרווארד, לעסוק בנוצרים אוונגליסטים? "כשעבדתי עבור סנאטור ספקטר התוודעתי להרבה תומכים ולאנשי הצוות שלו שהם נוצרים אוונגליסטים. הפתיעה אותי האהבה הגדולה שלהם לישראל. כשמשהו קרה בארץ, הם היו מטלפנים אלי, מביעים דאגה ושואלים במה הם יכולים לעזור", הוא מספר.

 

לפני כמה חודשים יצא לאור בארצות הברית ספרו "עומדים לצד ישראל (Standing with Israel) – מדוע הנוצרים האוונגליסטים תומכים במדינה היהודית?". "התחלתי לחקור את העניין ומה שמצאתי בתחילת המחקר הפתיע אותי. גיליתי סקרנות רבה לשאלה האם האוונגליסטים הם אנשים טובים וכנים כמו שאני התרשמתי, או אנשים רעים שאורזים את המוצר שלהם בצורה יפה כפי שנטען בתקשורת, כמו למשל בכתבה של בוב סיימון ב-'60 דקות' וב'ניו יורק טיימס'? הממצא המרגש ביותר הוא איך הגענו מאינקוויזיציה ומסעי צלב לאהבה ותמיכה כזו של הנוצרים".

 

- ובאותו עניין, איפה הם היו בתקופת השואה?

 

"הסיפור הבסיסי הוא שבמשך אלפיים שנה, מאמצע המאה השנייה עד למחצית המאה ה-20, התיאולוגיה הנוצרית הדומיננטית כלפי היהודים הייתה Replacement theology - תורת האמונה החלופית, שגרסה שמכיוון שהיהודים דחו את המשיח ישו והנוצרים אימצו אותו - הם עכשיו העם הנבחר.

 

"הכנסיה החליפה את ישראל והכנסיה הפכה לישראל. כשנוצרי קורא בתורה את המילה 'ישראל' הוא לא מייחס אותה לכנסייה. על פי הגישה הזו, היהודים נושלו מהמורשת של התורה. ישראל ירשה את ארץ ישראל מפורש על ידם 'הכנסיה ירשה את ארץ ישראל'. זה מה ששלט אצל הנוצרים במשך דורות רבים וזה מה שנמצא בשורש האינקוויזיציות ומסעי הצלב", הוא מסביר.

 

- את זה אנחנו מכירים.

 

"(אבל) היו קבוצות קטנות באירופה כמו הפוריטנים ואחרים, שדחו את התיאולוגיה החלופית והתחילו לקרוא את התורה כפי שהיא. כשהם קראו את השם 'ישראל' זה לא היה מופשט אלא התייחס ליהודים, יורשיהם של אברהם, יצחק ויעקב. 'ישראל' זה 'היהודים'. וכאן טמון ההבדל; פתאום התורה היא מסמך ציוני. 'ישראל תירש את ארץ ישראל' פירושו שהיהודים ירשו את ארץ ישראל. מי שמברך את ישראל מברך את היהודים - אז יש ציווי לברך את היהודים", הוא ממשיך.

 

- ולעניין השואה?

 

"יבשת שלמה של נוצרים מאמינה בתיאולוגיה החילופית, אבל היו נוצרים באירופה, כמו שינדלר ואחרים, שסיכנו את חייהם כדי להציל יהודים. כשהם נשאלו אחרי השואה מדוע עשו זאת, התשובה הייתה 'הצלתי יהודים כי הם העם הנבחר של אלוהים', או - 'הצלתי יהודים כי ישו היה יהודי'. אנשים אלה, שהיו מיעוט קטן באירופה, הפכו לרוב בארצות הברית של היום. אלו הם הנוצרים הציונים".

 

"הם לא יצאו לרחובות על פינוי שטחים"

אבל מעבר להסבר ההיסטורי, אחד הדברים שמרתיעים יהודים וישראלים התומכים בפיתרון טריטוריאלי, היא העובדה שהאוונגליסטים יתנגדו להעברת שטחים לפלסטינים במסגרת הסכם שלום כולל. ברוג טוען כי האוונגליסטים אכן מתנגדים להעברת שטחים, "אבל הם לא יעשו שום דבר מעשי כדי למנוע זאת. הם ימשיכו לאהוב את העם היהודי. הם לא עושים את זה מתוך טובה ליהודים, אלא מתוך ציווי אלוהי. זה לא תיאורטי.

 

"יש דוגמאות כיצד הנוצרים הציונים הגיבו כשישראל מסרה שטחים תמורת שלום במסגרת הסכמי אוסלו למשל. מרביתם התנגדו גם להתנתקות מרצועת עזה וחשבו שנעשו טעויות. הם מרגישים שחובתם לומר לידיד כשהוא טועה, אבל הם לא יצאו לרחובות להפגין נגד זה. הם לא איימו שיפסיקו לאהוב אותנו. הם אמרו שאנחנו עושים שגיאות, אבל בסיכומו של דבר זו דמוקרטיה ואנחנו לא יכולים לכפות את רצוננו", אומר ברוג.

 

לדבריו, במהלך תוכנית ההתנתקות לא פעלו האוונגליסטים כדי לעודד את נשיא ארצות הברית ג'ורג' בוש ללחוץ על ראש הממשלה שרון לבטל את הנסיגה. "לעומת זאת, אם יהיה לחץ של ממשל אמריקני על ממשלת ישראל לוותר על שטחים - אתה תשמע את קולם של הנוצרים".

 

שגריר ישראל בארצות הברית דני איילון, המסיים ארבע וחצי שנים בוושינגטון, מאשר שאכן אלו הם פני הדברים. "לקראת ביצוע תוכנית ההתנתקות, פנו אלי כמה מבכירי האוונגליסטים וביקשו לדעת אם ישראל נסוגה מרצועת עזה בגלל לחץ של הממשל", הוא סיפר ל-ynet. "הבהרתי להם שזו החלטה עצמאית של ממשלת ישראל. הסברתי להם את ההיגיון שלה וזה סיפק אותם".

 

בספרו כותב ברוג על שלושה מנהיגים שבגלל אמונתם בזכותם התנ"כית של היהודים על ארץ ישראל הוקמה מדינת ישראל: בלפור, ווילסון וטרומן. ב-2 בנובמבר 1917 הצהיר שר החוץ הבריטי לורד בלפור על תמיכת בריטניה בזכות היהודים להקים בית לאומי בארץ ישראל. לדברי ברוג, ההחלטה הזו לא הייתה יוצאת לפועל אלמלא קיבלו הבריטים אור ירוק מהנשיא האמריקני וודרו וילסון.

 

לגבי טרומן, לא ברור אם הוא היה אוונגליסט, אבל "הוא אימץ רעיונות שלהם כמו שארץ ישראל הובטחה ליהודים", אומר ברוג. בניגוד לעצת שר החוץ שלו ויועציו, תמכה ארצות הברית במדינת ישראל בהצבעה המכרעת בעצרת האו"ם ב-29 בנובמבר 1947. התמיכה האמריקנית הבטיחה למעשה את ההכרה הבינלאומית בישראל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
באדיבות דייויד ברוג
הפתיעה אותי האהבה הגדולה שלהם לישראל. ברוג
באדיבות דייויד ברוג
בגלל שישו היה יהודי (אילוסטרציה)
צילום: ויז'ואל/פוטוס
מומלצים