שתף קטע נבחר

חשיפה: שנאי ענק הועבר בשקט בשקט בשבת

ל-ynet נודע שחברת החשמל הזיזה הלילה והבוקר שנאי ענק במשקל 220 טון מצומת מורשה לתחנת הכוח באשקלון. דובר החברה: "העברת מטענים כבדים בשבת מתבצעת מעת לעת". לפעולה הזו עלולות להיות השלכות כבדות משקל על ניסיונותיו של אולמרט להרחיב את הממשלה. לפני שש שנים נטשה יהדות התורה את ממשלת אהוד ברק בשל אירוע דומה

מה יגידו החרדים על זה? שנאי של חברת החשמל במשקל 220 טון שעשה את דרכו הלילה והבוקר (שבת) ממפעל "אלקו" שבצומת מורשה לתחנת הכוח באשקלון, עלול להציב את ראש הממשלה, אהוד אולמרט, במצב מביך מול המפלגות החרדיות - בייחוד בשעה שהוא מנסה לצרף את יהדות התורה. בשנת 2000 נטשה יהדות התורה את הקואליציה של אהוד ברק כמחאה על העברת משחן בליל שבת. לא ברור כיצד תגיב השותפה הקיימת - ש"ס - לפרשה הזו ותגובה צפויה רק בצאת השבת.

 

בחברת החשמל אישרו ל-ynet כי ההעברה התבצעה בערב שבת בשל הנחיות המשטרה שלא לעשות זאת באמצע השבוע ובכך נמנעים מיצירת עומסי תנועה כבדים. השנאי הועמס בערב שבת על רכב כבד שעשה דרכו באיטיות לאורך כביש מספר 4 מצפון לדרום, מלווה במספר ניידות של משטרת התנועה הארצית. בשלב מסוים עמדה השיירה בצומת גהה לזמן ממושך לצורך עבודות תחזוקה.

 

 

דובר משטרת התנועה הארצית, דורון בן-אמו, אישר בשיחה עם ynet כי אכן התבצע ליווי של הרכב המוביל את השנאי. דובר חברת החשמל, דדי גולן, מסר ל-ynet כי "העברת מטענים כבדים בשבת מתבצעת מעת לעת, בהנחיית המשטרה".

 

גורם בכיר בחברה נשאל איזה דרג מאשר פעולות מסוג זה, והשיב: "אנחנו לא מתעסקים בזה. אנחנו מעלים בקשה למשטרה ופועלים בהתאם להנחיותיה. אין צורך באישור השר הממונה". השר הממונה על חברת החשמל הוא שר התשתיות הלאומיות, בנימין בן-אליעזר. לאחר הפרסום טענו בחברת החשמל כי חברת "תעבורה" היא זו שאמורה לתאם את הזזת המטען.

 

פעם התפוררה כך ממשלה

ב-9 במארס 2000 פרשה יהדות התורה מהממשלה - חודשיים בלבד לאחר כינונה - בשל פרשת המשחן וסימנה את תחילת התפוררות הקואליציה של ברק. אותו משחן הועבר כמה שבועות קודם לכן לאשקלון, כשהוא עושה דרכו על משאיות ענק לאורך כבישי הארץ, גם ביום שישי בלילה. המפלגות החרדיות זעמו על כך שללא ידיעתם מועסקים עובדי מדינה על-ידי חברה ממשלתית בשבת ובכך מחללים את יום המנוחה.


השנאי הענק בדרכו דרומה (צילום: עופר עמרם)

 

הפרשה הנוכחית, אם אכן תיתפס על ידי המפלגות החרדיות באותה חומרה כמו העברת המשחן לפני שבע שנים, מגיעה דווקא בתקופה שבה מנסה ראש הממשלה להרחיב את הקואליציה, בין היתר באמצעות מפלגה חרדית נוספת - יהדות התורה. זו, כאמור, לא סלחה לברק על שאיפשר לחברת החשמל להוביל את אותו משחן ו"הענישה" אותו בפרישה מהקואליציה.

 

ענייני השבת היוו גם בעבר הרחוק יותר עילה למשברים קואליציוניים. ביום שישי 20 בדצמבר 76' הגיעו שלושה מטוסי F-15 לישראל וערכו מפגן אווירי בחצרים. השרים שחזו במפגן נאלצו לשוב לאחר כניסת השבת. המפד"ל זעמה, נמנעה בהצבעת אי-אמון ושריה פוטרו. גם אז סימן משבר השבת את סופה של ממשלת רבין הראשונה, שנפלה לבסוף בעקבות פרשת חשבון הדולרים של לאה רבין.

 

הזזת השנאי מתבצעת בשבוע מתוח במיוחד, ערב ההכרעה בבג"ץ בשאלת קיום מצעד הגאווה בירושלים. גם הצעתו של אביגדור ליברמן להחיל את "ברית הזוגיות" גררה באחרונה למתח רב בקרב החרדים.

 

בהכנת הידיעה השתתף אבי כהן
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השנאי שהובל באיטיות
המשאית המובילה
צילום: ירון ברנר
האם פואד אישר?
צילום: ירון ברנר
צילום : דוברות התמ"ת
כיצד יגיב אלי ישי?
צילום : דוברות התמ"ת
מומלצים