שתף קטע נבחר

רפורמה בהשכלה הגבוהה, אבל בלי הסטודנטים

הוועדה לרפורמה בהשכלה הגבוהה תתכנס בקרוב, אבל אף אחד מנציגי הסטודנטים לא הוזמן לשבת בחדר הוועדה. הסטודנטים מאיימים בצעדי מחאה: "לא נסכים לוועדה מכורה מראש"

בשורה רעה לסטודנטים: בוועדה שאמורה לקבוע את גורלה של ההשכלה הגבוהה בישראל, אין ולו נציג אחד של ציבור הסטודנטים, כך עולה מהרכב הוועדה שנשמר עד כה בחשאיות מרובה, והגיע הערב (שבת) לידי ynet. נציגי הסטודנטים בתגובה: "לא נקבל ועדה מכורה מראש. זה ביזיון".

 

שרת החינוך, פרופ' יולי תמיר, חשפה את הרכב הוועדה לרפורמה בהשכלה הגבוהה במהלך פגישתה עם אנשי אקדמיה בכירים באוניברסיטת תל-אביב. תמיר הגיעה מלווה בבייגה שוחט, שיעמוד ככל הנראה בראש הוועדה.

 

פרט לשוחט, תכלול הוועדה את יו"ר המועצה להשכלה גבוהה, יולי תמיר, יו"ר הועדה לתכנון ותקצוב במל"ג, פרופ' שלמה גרוסמן, נשיא האקדמיה הלאומית למדעים, פרופ' מנחם יערי וראש אגף התקציבים באוצר, קובי הבר.

 

נציגי הציבור בוועדה יהיו נשיא האקדמיה הלאומית למדעים לשעבר, פרופ' יעקב זיו, הכלכלן באוניברסיטה העברית, פרופ' ראובן גרונלי ונשיא מכללת ספיר, פרופ' זאב צחור. הכלכלן באוניברסיטה תל אביב, פרופ' מנואל טרכטנברג, יסייע לוועדה כיועץ חיצוני.

 

הוועדה, שהקמתה הייתה אחד מהתנאים שהציב האוצר להעברת תקציבים להשכלה הגבוהה, צפויה להגיש את מסקנותיה בעוד חודשיים. הנושאים העיקריים שידונו בוועדה הם גובה שכר הלימוד לסטודנטים, גמישות מנהלית לאוניברסיטאות ומתן שכר דפרנציאלי למרצים. ההערכה היא כי במסגרת הדיונים יוקמו תתי ועדות שידונו בנושאים השונים.

 

השרה תמיר צפויה לקדם בוועדה את הרפורמה האוסטרלית שהיא עצמה הציעה, המכונה בשם "חופשי ללמוד". על-פי מודל זה, יעלה גובה שכר הלימוד במוסדות ההשכלה הגבוהה, אולם הסטודנטים יזכו להלוואות אותן יחזירו לקופת המדינה כשיסיימו את התואר ויתחילו לעבוד. בנוסף, תידון חלוקת שכר שונה למרצים, כאשר כל מרצה יקבל שכר שונה בהתאם למקצוע אותו הוא מלמד.

 

בפגישה מול אנשי האקדמיה דיברה השרה תמיר על צמצום פערים וקידום אוכלוסיות חלשות, על מנת לשנות את דימוי האוכלוסייה שמגיעה למוסדות ההשכלה הגבוהה. לדביר תמיר, "החשיבה הישראלית היא חד שנתית ולא מכוונת לטווח הארוך. קוצר הראות היא בעיה מכרעת, ובכך ניזוקה מערכת ההשכלה הגבוהה". תמיר הוסיפה ואמרה כי הדרישה להשכלה הגבוהה נמצאת בירידה וכי "אין עוד ערגה להשכלה הגבוהה".

 

בעקבות הדיווחים על הרכב הוועדה הודיעו ארגוני הסטודנטים כי בכוונתם לפתוח בשורת מאבקים וצעדי מחאה. לדברי יו"ר אגודת הסטודנטים באוניברסיטת תל אביב, בועז טופורובסקי, "זה ביזיון שמקימים וועדה שלא מתחשבת בסטודנטים, ושמים בראשה את פקידי הדיקטטורה הבירוקרטית של האוצר. אגודת הסטודנטים לא תקבל כל ועדה כזו שתקום כאשר מלכתחילה אנו יודעים שגזר דינה לא מייצג את טובת הסטודנטים, אלא את טובתו של כיס האוצר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ניב קלדרון
תמיר. בלי סטודנטים בוועדה
צילום: ניב קלדרון
צילום: עופר עמרם
סטודנטים עם פתיחת השנה. נשארו בחוץ
צילום: עופר עמרם
מומלצים