שתף קטע נבחר

"חוק פרס" לא עבר בוועדת השרים וההצבעה בוטלה

ועדת השרים לחקיקה היתה אמורה לדון ב"חוק פרס" לבחירות גלויות לנשיאות. התקיימה כבר הצבעה, שהסתיימה בתיקו, שפירושו גניזת ההצעה. אלא שאז התערב מזכיר הממשלה וההצבעה בוטלה. בעבודה ובקדימה מאשימים אלה את אלה ב"מחטף"

"חילופי האשמות בין העבודה לקדימה סביב "חוק פרס" - לבחירות גלויות לנשיאות, לאחר שהנושא לא זכה היום (א') לרוב בוועדת השרים לחקיקה. בהתערבות מזכיר הממשלה ישראל מימון, בוטלה ההצבעה שהסתיימה בתיקו. שתי המפלגות מאשימות אחת את השנייה ב"מחטף".

 

ראש הממשלה אהוד אולמרט מתעקש על בחירות גלויות לנשיאות אם וכאשר יידרש לבחור מועמד. ההצבעה כזו אמורה לעודד על פניו את מועמדותו של המשנה לראש הממשלה, שמעון פרס. בימים אלו מנסים אנשי אולמרט להוביל בכנסת חקיקה להצבעה גלויה על מינויו של נשיא. לפי הערכות, הצבעה גלויה שכזאת תחייב את מרבית חברי הקואליציה, ודאי חברי סיעת קדימה, להצבעה בעד המועמד שהיא קבעה.

 

היום אמורה הייתה ועדת השרים לחקיקה לדון בנושא זה כדי להציע הצעת חוק שתקבל את גיבוי הממשלה. זמן קצר לפני כינוס ועדת השרים לחקיקה בצהריים, התבקש יו"ר הוועדה, ממלא מקום שר המשפטים, מאיר שטרית על ידי מציע החוק, ח"כ יואל חסון, לבטל את ההצבעה מכיוון שאין רוב להצעה.

 

אלא שבמהלך הישיבה החליט שטרית בכל זאת להעלות את הנושא לדיון, לפי בקשת מזכיר הממשלה מימון, שסבר שיהיה לו מספיק זמן להזעיק את השר בר-און מהבניין הסמוך, אלא שאז, עוד בטרם הגיע בר-און, העלה שטרית את הנושא להצבעה, עוד בטרם הגיע בר-און. בהצבעה שהתקיימה נקבעה תוצאה תיקו 4, ארבעה שרים תמכו בהצעה וארבעה שרים התנגדו. תוצאה שכזו למעשה מסירה את ההצעה מסדר היום וגונזת אותה.

 

מזכיר הממשלה מימון הגיע נזעם, וביקש לבטל את ההצבעה ולדחותה למועד אחר. ההצבעה אכן בוטלה ונדחתה כנראה לשבוע הבא. מימון נימק את תביעתו לביטול ההצבעה בהיעדרות חלק מהשרים אשר סברו שההצבעה לא תתקיים היום. השרים שנעדרו הם שר פנים רוני בר-און, התומך בהצעה, ושר החקלאות שלום שמחון אשר ככל הנראה מתנגד לה.

 

גורמים בעבודה אמרו ש"מדובר במחטף שלא היה צריך להתבצע. ההצבעה כבר התבצעה כאשר מזכיר הממשלה ביקש לבטל אותה".

 

גורמים בלשכתו של אולמרט טענו מנגד כי "מי שרצה לעשות מחטף זה מפלגת העבודה ויושב ראש הוועדה, שיטרית. הם העלו את הנושא לדיון לדקה בלבד. כשהדבר נודע למזכיר הממשלה, אשר היה סבור שההצבעה לא תתקיים היום, הוא ירד לחדר הוועדות ועשה סקנדל. לא יעלה על הדעת שנושא כה חשוב ייגזר במחטף. מזכיר הממשלה אכן תבע לבטל את הדיון מכיוון שמלכתחילה חלק מהשרים נעדרו, לאחר שסברו שהנושא לא יעלה היום.

 

"הנושא הובהר לשרים ממפלגת העבודה ובראשם השר הרצוג, שהתנגד לביטול ההצבעה. לא חוטפים הצעת חוק שכזאת במחטף מזדמן. הדבר הובהר גם לשר משולם נהרי מש"ס, אשר לא היה בטוח בצורך בביטול ההצבעה שכבר נערכה. לאחר שכבר הובהרו הדברים ומכיוון שחברי הוועדה מכבדים את מזכיר הממשלה הוחלט לדחות את הדיון למועד אחר", אמרו הגורמים.

  

ואילו יוזם החוק, ח"כ חסון, אמר כי "לו החוק היה מגיע היום לוועדת שרים הוא היה זוכה לרוב אלא שמסיבות טכניות הוא נדחה לשבוע הבא. אין לחץ להעלות את זה כבר השבוע שכן בשבוע הבא הכנסת לא תדון בהצעות חוק טרומיות בשל דיונים לקראת ההצבעה בקריאה ראשונה על תקציב המדינה לשנת 2007". 

 

בהכנת הכתבה השתתף אילן מרסיאנו
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
אולמרט ופרס. בחירות גלויות
צילום: רויטרס
צילום: איי אף פי
מימון. "מחטף"
צילום: איי אף פי
מומלצים