שתף קטע נבחר

בית שמש: חרדים רגמו אוטובוסים "לא למהדרין"

עשרות חרדים התגודדו בבית שמש ויידו אבנים באוטובוסים של "אגד" משום שאינם מפרידים בין גברים לנשים. נהג נפצע קל ואחר נאלץ לירות באוויר כדי לחלץ את עצמו בשלום

עשרות חרדים יידו הערב (יום א') אבנים לעבר אוטובוסים של "אגד" ברחוב נהר הירדן - הרחוב המרכזי ברמת בית שמש ב', במחאה על כך שהאוטובוסים לא היו "למהדרין" (עם הפרדה בין נשים לגברים). נהג אחד נפצע קל ונהג אחר נאלץ לירות באוויר כדי לחלץ את עצמו בשלום מהמתפרעים.

  

הנהג טופל על-ידי צוות מד"א ובעקבות האירוע הזה הופסקה תנועת האוטובוסים באזור. מוקדם יותר נפצע באורח קל נהג אחר של החברה לאחר שעבר במקום וחרדים רגמו את האוטובוס באבנים. עשרות חרדים חסמו את הכביש לתנועת אוטובוסים. אוטובוס ורכב פיקוח של אגד שעקפו את החסימה נרגמו באבנים וביצים. נזק נגרם לאחד הרכבים. בסמוך לרחוב שבו התפרעו החרדים שוכן, לדברי אנשי השכונה, "מעוז הקנאים": "מדובר בפלגים קיצוניים שמהווים מיעוט".  

 

מוקד נוסף קיים גם בשכונה החרדית הסמוכה - שכונת מנוחה ונחלה. רבים מהתושבים המתגוררים בשכונה משתייכים לפלגים קיצוניים בציבור החרדי, והם דורשים להפעיל במקום קווי "מהדרין". לפני כשבועיים החלה אגד להפעיל קו שכזה בשכונת מנוחה ונחלה, אך הקו אינו עומד בדרישות הצניעות הקפדניות של גורמים בשכונה ולא לשביעות רצונם.

 

בקווי "המהדרין" גברים יושבים מקדימה ונשים מאחור. הנשים עולות בדלת האחורית ושם מנקבים להן את הכרטיסיה. נהג האוטובוס אינו רשאי להפעיל רדיו בזמן הנסיעה.

 

בחודשים האחרונים אגד פועלת להכניס כמה שיותר קווי מהדרין לריכוזים החרדיים, זאת על פי דרישת רבני הציבור החרדי מהחברה, וכן בעקבות סקרי שוק שנעשו בקרב המגזר החרדי שהראו כי המגזר מעוניין מאוד בקיומם של קווי המהדרין.

 

המגמה הזו חלה גם על השכונות החרדיות בבית שמש. "פתאום יש לקווי המהדרין הפיראטיים שמפעילים הקנאים שוב תחרות", אומר תושב השכונה. לדבריו, "הם טוענים שלא עומדים בדרישות אבל זה שטויות. אין שום פסול בקווי המהדרין של אגד. רוב התושבים מעדיפים את אגד כי הקו יותר זול ובטיחותי מהקווים הפיראטיים שמפעילים הקנאים. זה בסך הכל סיפור כלכלי נטו".

 

במקביל נערכת המשטרה לעוד גל של התפרעויות הערב על רקע ההחלטה הקרובה בעניין מצעד הגאווה. הערב נועדו בכירי המשטרה עם היועץ המשפטי לממשלה מני מזוז בשאלת מתן ההיתר לקיום המצעד.

 

אמש יצאו מאות חרדים לרחובות ירושלים והבעירו מכל הבא ליד. הם יידו אבנים לעבר השוטרים ולפחות שוטר אחד נפצע קל ברחוב תורה ועבודה בשכונת בית וגן. בכיכר השבת הבעירו עגלת אשפה וסביבה התגודדו מאות חרדים וקראו ביידיש בכל פעם שהגיעו שוטרים מהסמטאות: "הנאצים באים. תברחו".

 

המפגינים גם עקרו רמזור בבירה וגרמו נזק לכמה ניידות משטרה, לאחר שמתחו כבל ברזל ברחוב השחל בשכונת גבעת מרדכי. נזק נגרם לכמה ניידות משטרה שעברו במקום. החרדים גם יידו אבנים לעבר הניידות; איש לא נפגע. גל המחאה התפשט לעוד מקומות בארץ, ובעיקר לכבישים מהירים. חרדים הבעירו צמיג והפריעו לתנועה בכביש 4, סמוך לגשר קוקה קולה בין בני ברק לגבעת שמואל. מוקדם יותר יידו חרדים אבנים וחזיזים אל נוסעים בכביש מספר 1 סמוך לנמל התעופה בן גוריון. איש לא נפגע. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אוטובוס אגד
צילום: גיל יוחנן
ההתפרעויות בירושלים
צילום: גיל יוחנן
מומלצים