שתף קטע נבחר

הירשזון: למרות המלחמה - ב-2007 נילחם בעוני

לקראת ההצבעה הראשונה בכנסת על התקציב החדש וחוק ההסדרים, מבטיח שר האוצר כי הוצאות העתק על המלחמה בלבנון לא ישנו את התכניות החברתיות. הירשזון גם משוכנע: "אם מאגר ההון האנושי יקבל כלים למימוש הפוטנציאל שלו – נהיה למשק מודרני, משוחרר מחסמים ביורוקרטיים, שיוכל להתחרות בכפר הגלובלי"

"תקציב 2007 היה אמור להיות הכרזת מלחמה בעוני, אבל באה מלחמה אחרת שאילצה אותנו לערוך שינויים כואבים. אף על פי כן, ונוכח המחיר הכלכלי הכבד של המלחמה, 2007 תהיה שנת ההיערכות לצמצום הפערים החברתיים ואם נמשיך בצמיחה נוכל להילחם מלחמת חורמה בעוני", כך הבטיח הערב (ב') שר האוצר אברהם הירשזון, כשביקש את אישור הכנסת לתקציב וחוק ההסדרים לשנת הכספים הבאה.

 

השר הקדים להודיע, לקראת ההצבעה בקריאה הראשונה שתתקיים מחר, כי הוא כבר בוחן את צמצום הפגיעה בזקנים, בחולים ובשכבות החלשות בכלל, שנכללת בחוק ההסדרים והמאיימת לטרפד את התקציב מצד השותפות בקואליציה. הוא גילה כי אמש העלה בצוותא עם יו"ר הכנסת דליה איציק "מחשבות חדשות" לטיפול בחוק ההסדרים (במקום הטיפול החפוז והלחוץ דרך ועדת הכספים). בפגישתם דובר על צמצם ממדי החוק ופיצול הטיפול בו בין ועדות הכנסת. איציק אמרה כי חוק ההסדרים לא יהיה עוד "עוקף כנסת".

 

שר האוצר אמר היום כי תחת שמירת יעדי התקציב, יכולה ישראל להפוך למעצמה כלכלית. "אם מאגר ההון האנושי יקבל כלים למימוש הפוטנציאל שלו – נהיה למשק מודרני, משוחרר מחסמים ביורוקרטיים, שיוכל להתחרות בכפר הגלובלי", הוסיף הירשזון, שציין את החיזוק שקיבל הבוקר מהדו"ח החיובי של משלחת קרן המטבע הבינלאומית על מצב המשק, ואמר כי היה לו קל יותר לדרוש מהציבור להשקיע מאמצים נוספים לשמירת היציבות הכלכלית לו מצב המשק היה קטסטרופלי.

 

"מה שצריכים לממן זה רק ממה שיש, כך שעמידה ביעדי התקציב איננה קפריזה אלא ערובה לשמירת חוסנו של המשק", אמר הירשזון ותקף את תופעת ה"עכשוויזם" שקיימת בחוגים שונים התובעים להתחיל לפזר מה שיש לנו ומיד. "מדיניות כלכלית אחראית צריכה להיערך היום למחר הבלתי ידוע. לאחר ששכבות המצוקה שילמו מחיר יקר עד שעלינו על פסי הצמיחה, יהיה זה חוסר אחריות להתחיל לפזר עכשיו, אבל זה גם לא המרשם לקחת פסק זמן מהבעיות החברתיות".

 

השר אמר כי מעבר ליותר משלושה מיליארד שקל שנוספו בתקציב הבא לצרכים החברתיים, ולמרות 11 המיליארדים שנוספו לביטחון ושולמו כפיצויים על נזקי המלחמה – הממשלה תמשיך בשנה הבאה במתן מענה פרטני לשכבות החלשות, בתמריצים להשתלבות בשוק העבודה ומתן תמיכות למי שאינם מסוגלים לעבוד. הוא ציין את הנדבך של מס ההכנסה השלילי אשר יהיה תוספת הכנסה ממוקדת למי שאינם משתכרים דיים, ואת המהפך המתוכנן במערכת החינוך לשינוי מהותי בהשכלה הגבוהה ובחינוך בכלל.

 

יו"ר ועדת הכספים ח"כ יעקב ליצמן, שפתח את הדיון על התקציב, אמר כי על פי נתונים של מכון מחקר עצמאי התקציבים החברתיים לא עלו בתקציב הבא אלא ירדו. יו"ר האופוזיציה בנימין נתניהו, תקף את הבזבוזים הגדולים שעדיין נמשכים בעבודת הממשלה כמו המשלחות המנופחות של משרד הביטחון בחו"ל.

 

שר האוצר ויו"ר הקואליציה, ח"כ אביגדור יצחקי, אמרו אחר הצהריים בסיעת קדימה כי תימשך ההידברות עם סיעות הבית לקראת אישור התקציב, כדי לקדם נושאים החשובים לכל הרבדים בחברה הישראלית. ראש הממשלה אהוד אולמרט הוסיף כי המפגשים הבאים שנציגי הסיעה יקיימו עם הנהלת האוצר חשובים לאישורו הסופי של התקציב. גם בסיעת קדימה יש מתנגדים למספר גזירות חברתיות שבחוק ההסדרים ותביעות להגדלת תקציבים חברתיים, בדומה להתנגדויות בקרב השותפות לקואליציה שעולות בטונים חריפים ומאיימים יותר.

 

יצחקי אמר כי הוא בטוח שחיזוקה של הקואליציה יאפשר לעמוד בלוחות הזמנים של אישור התקציב עד 31 בדצמבר והדגיש כי דלתה של הקואליציה פתוחה גם לפני סיעות האופוזיציה לדון בסעיפי התקציב השונים. הירשזון אמר בסבב פגישותיו עם הסיעות כי ילך גם לקראת האופוזיציה, אבל חזר והדגיש כי כל היענות מצידו תהיה במסגרת התקציב שעבר בממשלה.

 

גם הירשזון חזר והבהיר היום לסיעתו ובמליאת הכנסת, כי הכרחי לאשר את התקציב עד ה-31 בדצמבר, כי "אסור לתעתע בכלכלה ולפגוע באזרחים שנסמכים על התקציב, וגם כדי שנוכל לפתוח שנת עבודה חדשה עם תקציב מאוזן ומסודר".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יעל קיסר-דוברות האוצר
הירשזון. התכנית החברתית עדיין בתוקף
צילום: יעל קיסר-דוברות האוצר
צילום: דודי ועקנין
יצחקי. סבב בין הסיעות
צילום: דודי ועקנין
מומלצים