שתף קטע נבחר

מזל"ט צה"ל התרסק בנגב המערבי

חלקיו של המזל"ט, שאסף מידע מודיעיני מעל רצועת עזה, נחתו ביישוב נתיב העשרה וגרמו לבהלה קלה ביישוב. התושבים מקווים כי ההתרסקות לא תשבש את פעולת צה"ל ברצועה נגד ירי הקסאמים

מזל"ט (מטוס זעיר ללא טייס) של צה"ל התרסק הערב (ב') מעל שמי הנגב המערבי וחלקים ממנו נפלו באזור נתיב העשרה, סמוך לגבול עם רצועת עזה. המזל"ט טס באזור במסגרת הפעילות המבצעית שעורכים כוחות צה"ל בצפון רצועת עזה ותפקידו היה אספקת תמונה אווירית והיבטים מודיעניים נוספים.

 

בצה"ל מעריכים כי הסיבה להתרסקות היא תקלה טכנית ולא ירי מן הקרקע כלפי המזל"ט. "היה מאוד לא נעים להביט בכלי הזה ששוויו מאות אלפי דולרים, מונח כך דומם על הקרקע", אמר גורם צבאי. "אבל כאשר מפעילים כלים רבים באוויר אנו מצפים גם לתקלות מהסוג הזה. מבדיקה ראשונית נראה כי לא נגרם כל נזק עקיף מעבר להתרסקות, אולם על מנת לקבוע סופית נצטרך לבצע בדיקות נוספות".

 

אין זו הפעם הראשונה שמזל"ט מסוג זה מתרסק במהלך פעילות צבאית. במהלך המלחמה בלבנון התרסק מזל"ט בדרום לבנון וחיל האוויר דאג לפוצץ אותו על מנת שלא להשאיר בשטח את חלקיו. אירועים דומים התרחשו גם בשנת 2005 בצפון הארץ ובגדה.

 

השימוש במזל"טים (או בשמם האחר כטב"מים - כלי טיס בלתי מאויישים) הפך לאמצעי שכיח ביותר בצה"ל בשל תכונותיו המודיעיניות ויכולתו לספק תמונת וידאו איכותית מדוייקת בכל רגע נתון. בנוסף, קוטנו מפחית את הסיכוי לפגיעה בו מצד האוייב והשימוש בו זול לאין שיעור מהפעלת כלי טיס מאויש.

 

"השימוש באמצעי זה בצה"ל כבר יצא מזמן מגבולות חיל האוויר והיום ישנם מפקדי שדה שמפעילים אותו", הסביר הגורם הצבאי. "גם כאשר יש תקלות הנזק מזערי, בעיקר כי אין פגיעה בנפש. המזל"טים הפכו אפילו לאמצעי שגורם לפחד מסויים בקרב הפלסטינים בגלל שהוא נמצא שעות באוויר".

 

בנתיב העשרה מורגלים להיכנס לכוננות לקראת נחיתות רקטות קסאם, אבל הערב - זמן קצר לאחר נפילת המזל"ט - נפוצו במקום

 שמועות על מסוק צה"ל שהופל על ידי הפלסטינים סמוך ליישוב. אחד התושבים סיפר ל-ynet: "לא שמענו את ההתרסקות או את הפיצוץ אבל מהר מאוד עברה השמועה על ההתרסקות של המזל"ט. תושבים רבים מיהרו לאיזור אבל כוחות הצבא מנעו את ההגעה למקום, למעט כמובן גורמים רלוונטיים".

 

התושבים במקום אמרו כי הם מקווים שהאירוע לא יפגע בפעולות הצבא במסגרת מבצע "ענני סתיו" למניעת ירי רקטות הקאסם, שכן נתיב העשרה הוא אחד היישובים שסופגים לא מעט פגיעות מצד הפלסטינים. בנוסף הם ציינו כי למרבה המזל לא נפל המזל"ט על אחד התושבים או הבתים ביישוב, שכן אז יכול היה האירוע להסתיים גם בפגיעות בנפש.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חן מיקא
מזל"ט של חיל האוויר
צילום: חן מיקא
מומלצים