שתף קטע נבחר

המבצע הושלם: צה"ל עזב את בית חנון

צה"ל הודיע הבוקר שכוחותיו יצאו מבית חנון לאחר השלמת מבצע "ענני סתיו". בששת הימים האחרונים פעל צה"ל באופן נרחב בעיירה, חקר אלפים, עצר עשרות והרג 57 פלסטינים. לאור הצלחת המבצע, צה"ל צפוי להמשיך במבצעים בהיקף דומה גם באזורים אחרים

מבצע "ענני סתיו" הושלם: חיילי צה"ל יצאו לפנות בוקר (יום ג') מבית חנון עם השלמת מבצע "ענני סתיו". במהלך המבצע נהרגו 57 פלסטינים. חייל יחידת עוקץ, סמ"ר קיריל גולנשין, נהרג בפעילות מבצעית. הפלסטינים דיווחו כבר אמש על תזוזת הכוחות החוצה.

 

המבצע, מהגדולים ביותר שערך צה"ל מאז הפיגוע סמוך לכרם שלום שבו נחטף החייל רב"ט גלעד שליט ונהרגו שניים מחבריו, היה בגדר פעולה רחבה שמטרתה "לנקות" את העיירה מפעילי טרור וממוקדים מרכזיים של אמצעי לחימה. במיוחד כוונה הפעולה למערך הקסאמים - הייצור, השינוע וחוליות השיגור. במהלך המבצע, צה"ל סרק את מרחב בית חנון, איתר מחבלים חמושים וכן אמצעי לחימה.   


כוחות צה"ל ליד קיבוץ מפלסים (צילום: רויטרס)

 

קצינים בכירים בפיקוד הדרום הבהירו כי המבצע פגע בצורה משמעותית בארגוני הטרור הפועלים בצפון הרצועה, ובעיקר במערך הקאסם. הכוחות חשפו גם מצבורים גדולים של אמצעי לחימה. ביניהם אותרו גם מטעני קלע משוכללים, שלהבדיל מהמטענים המוכרים לצה"ל, מעידים על השתכללות מצד ארגוני הטרור.

 

מדובר צה"ל נמסר כי בין השאר נחשפו משגרי קסאם, רובי קלאצ'ניקוב, מטולי RPG, רימונים, מטענים, כוונות ואמצעי ראייה שונים. צה"ל תקף תשע חוליות קסאם, חלקן היו אחראיות לייצור הרקטות. באחת התקיפות הושמדו חמישה משגרי רקטות מוכנים להפעלה.

 

לוחם נהרג, אחר נפצע קשה

במהלך המבצע תושאלו כ-2,000 פלסטינים גברים וכמה עשרות בודדות הועברו לישראל לתחקור מעמיק. ניתן להעריך, כי המידע שימסרו עשוי לשפוך אור עבור צה"ל לגבי תשתיות טרור נוספות בצפון הרצועה. בצה"ל גם מציינים כי על אף הפעילות מתוך אזורים בנויים ומאוכלסים, הקפידו הכוחות על הימנעות מפגיעה באזרחים, והיקף האזרחים שנפגע במהלך הפעילות עומד על פחות מעשרה אחוזים.

 

במהלך הפעילות נהרג לוחם יחידת עוקץ ונפצע באורח קשה לוחם יחידה מובחרת שעדיין מאושפז בבית החולים סורוקה בבאר שבע. שעות ספורות לפני שהפלסטינים החלו מדווחים כי הכוחות החלו לעזוב את המרחב, סוכל פיגוע התאבדות בזכות עירנותם של חיילי גבעתי שהבחינו מבעוד מועד באישה חשודה שביקשה לבצע פיגוע התאבדות בקרבתם. מדובר היה במחבלת מתאבדת פעילת הג'יהאד האסלאמי והפיגוע סוכל. הסיכול צלח גם הודות למידע מודיעיני שסיפק השב"כ לצה"ל זמן קצר לפני הגעתה של המחבלת לאזור שבו שהו החיילים.

 

תושבי בית חנון התלוננו במהלך המבצע על המצב ההומניטארי הקשה, אך בצה"ל הדגישו כי עשו כל מאמץ להימנע מפגיעה באזרחים. במהלך הפעילות הועברו לבית חנון עשרות משאיות ומכוניות עם אספקת מזון, ערכות טיהור מים וערכות הגיינה לתינוקות ולמבוגרים. בנוסף הוכנסו צוותים לתיקון תשתיות מים וחשמל ואמבולנסים עם צוותים רפואיים ושמיכות לבית החולים.

 

לאור הצלחת המבצע בבית חנון, צפוי צה"ל לבצע מבצעים בהיקף דומה באזורים נוספים ברצועת עזה, קרי כניסה לאזור מוגדר בכוחות גדולים וביצוע פעילות עניפה ורחבה לאורך זמן באותו האזור. בפעילות זו אין טיפול במוקדי טרור קיימים כגון תשתיות קסאמים ומנהרות להברחת אמצעי לחימה, ואין טיפול בהתעצמות של ארגוני הטרור, שכן פעילות במרחב מביאה להריסת תשתית קיימת ולימוד המציאות בשטח באמצעות מעצר מבוקשים. "עדיין לא סיכמנו את המבצע הנוכחי, אבל אין ספק שצה"ל הוכיח כאן שניתן לפעול בתוך הרצועה במוקדי טרור מרכזיים בצורה איכותית והתוצאות במבצע הזה יעמדו לנגד עינינו גם בתכנון המבצעים הבאים ברצועת עזה", אמר ל-ynet גורם צבאי בכיר.

 

על אף ההישגים המבצעיים בבית חנון מבהירים בצה"ל כי ירי הקאסמים לא ייפסק לחלוטין, עם זאת היקפו צפוי להצטמצם בטווח הקרוב. מעבר לבית חנון, יש ברצועת עזה מספר מוקדים נוספים שצה"ל עשוי לבצע בהם בעתיד פעולות עמוקות, בעיקר חאן יונס ורפיח בדרום הרצועה.


פורסם לראשונה 06/11/2006 23:35

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
חיילי צה"ל מחוץ לבית חנון
צילום: איי פי
איי פי
המחבלת מבית חנון
איי פי
צילום: איי פי
מבצע צה"ל. 58 נהרגו
צילום: איי פי
צילום: רויטרס
עוזבים את בית חנון
צילום: רויטרס
צילום: איי אף פי
פעולת התנקשות במהלך המבצע
צילום: איי אף פי
מומלצים