שתף קטע נבחר

ג'ונתן ליטל זכה בפרס גונקור

הסופר האמריקני ג'ונתן ליטל זכה בפרס הספרותי החשוב ביותר בצרפת על ספר הביכורים שלו הנובר בזכרונותיו של קצין SS מזדקן

הסופר האמריקני ג'ונתן ליטל זכה אמש (ב') בפרס הספרותי החשוב ביותר בצרפת. פרס הגונקור הוענק לליטל עבור ספרו "Les Bienveillantes", שבו מתוארים זכרונות בדויים של קצין SS. חברי ועדת הפרס החליטו להעניקו לליטל ברוב קולות למרות שברשימת המתמודדים היתה שורה ארוכה של סופרים צרפתיים. ספרו של ליטל כבש את המקום הראשון ברשימות רבי המכר בצרפת והפך לסנסציה עם יותר מ-250 אלף עותקים שנמכרו ברחבי המדינה. הספר הוא מעין רשומון של קצין SS נאצי שהיה אחראי על רצח יהודים. "מה שעניין אותי היה להבין מה הוביל אנשים להפוך למענים", אמר ליטל באחד מהראיונות הנדירים שהעניק. הספר, יש לציין, עורר ביקורת מסוימת, בין היתר מכיוונם של היסטוריונים בהם פטר שוטלר הגרמני שטען כי מדובר בספר שאינו מדייק בעובדות ואינו משכנע.

 

ג'ונתן ליטל, 39, הוא בנו של העיתונאי ומחבר ספרי המרגלים האמריקני רוברט ליטל. הסופר הצעיר, המתגורר בברצלונה, לא נכח בטקס חלוקת הפרס. עורך המהדורה הצרפתית של הספר אמר בשמו כי הוא מעדיף להשאר מחוץ לאורות הזרקורים. "ליטל מאד שמח ומקבל את הפרס בעונג", אמר אנטואן גאלימאר מבית ההוצאה לאור גאלימאר, שהדגיש כי היעדרותו של הסופר מן האירוע אינה מעידה על חוסר כבוד. "פשוט אין לו זמן לפרסום, חלקית מפני שהוא ביישן, אך גם כיוון שהוא מאמין שספרות אינה תעשיית בידור ומה שחשוב הוא הספר עצמו", אמר גאלימאר.

 

ג'ונתן ליטל נולד בניו יורק בשנת 1967 וגדל בצרפת, שם התגורר עד גיל 18. את לימודיו האקדמיים עשה בארה"ב ובמשך 15 שנה טייל בעולם ועבד במסגרות שונות של ארגונים הומניטריים. ליטל דובר אנגלית וצרפתית ואת ספר הביכורים שלו כתב בצרפת. "Les Bienveillantes" זיכה את ליטל גם בפרס האקדמיה הצרפתית לספרי ביכורים שנכתבו בשפה הצרפתית. במהלך החודשים הקרובים עתידה לצאת מהדורה מתורגמת לאנגלית של הספר בבריטניה, ארה"ב ומדינות נוספות. את הזכויות להפצת הספר בארץ רכשה הוצאת כנרת זמורה ביתן תמורת סכום חסר תקדים של 50 אלף דולר והוא צפוי לראות אור במהלך שנת 2008.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לאתר ההטבות
מומלצים