שתף קטע נבחר

התחקיר: קצין באח"י חנית ניתק לבדו מערכת התרעה

תחקיר חיל הים אודות אירוע הפגיעה בספינה אח"י חנית חושף שורה של כשלים ותפקוד לקוי בפעילות הצוות ובפעילות גורמי המודיעין. קצין שהעלה בבוקר האירוע את האפשרות לקיומו של טיל איראני בידי חיזבאללה, נענה כי מדובר באיום "דמיוני ומופרך". מכ"ם מרכזי שאמור לזהות טילים ומטוסים הושבת, אך איש לא הודיע על כך למפקד הספינה. כמו כן אחרי הפגיעה, הצוות לא הבין במשך זמן ארוך מה התרחש בספינה. לא ברור אם גילוי הכשלים מראש היה מונע את התוצאות הקשות - ארבעה הרוגים - אך התמונה המצטיירת קשה

צוות אח"י חנית שנפגע מטיל איראני מול חופי לבנון במהלך הלחימה לא פעל מבצעית כדי לקדם את פניו של האיום, שאודותיו היו התרעות. הדברים עולים הערב (יום ג') מתחקיר צה"ל שהוגש לרמטכ"ל, רב אלוף דן חלוץ. בראש התחקיר עמד תת-אלוף (מיל') ניר מאור והוא הגיש את מסקנותיו ביום ראשון האחרון. מפרטי התחקיר המלאים עולה תמונה מדאיגה באשר להיבטים המבצעים והמודיעיניים של הפיקוד הבכיר בחיל הים. כמו כן מצטיירת תרבות לקויה בכל הקשור לתפקוד גורמים בספינה.

 

כך למשל עולה מן התחקיר כי אחד הקצינים בספינה החליט כשעה לפני האירוע לכבות חלק ממערכות ההגנה מבלי לדווח למפקד הכלי. מפקד חיל הים, האלוף דוד בן בעש"ט אמר הערב כי מדובר בבעיה משמעתית שיש צורך לטפל בה, אך עם זאת הדגיש כי עצם הנחת העבודה שהספינה לא ניצבת בפני איומים מסוג איומי טילי חוף-ים גרמה לקצין לבחור בדרך זו. כאשר פגע הטיל בספינה לא היה ברור במשך דקות ארוכות מה גרם לפגיעה.

 

האלוף בן בעש"ט הסביר כי שתי ספינות טילים שהיו בסמוך לאח"י חנית זיהו במערכות שלהן את ירי הטיל כאילו מדובר במטוס של חיל האוויר. לדבריו, לא מן הנמנע שגם אילו כל המערכות בספינה היו פועלות הפגיעה היתה מתרחשת והירי היה מזוהה כמטוס של חיל האוויר שפועל בלבנון ולא בטיל.

 

האפשרות על קיומו של טיל הועלתה בבוקר האירוע

יש לציין כי גם אילו חלק מהליקויים היו נמנעים אין כל וודאות שהפגיעה הקשה בספינה הייתה נמנעת, אך ייתכן שהדברים היו נראים אחרת. על אף שהיו רסיסי מידע על אפשרות שטיל מסוג זה שנורה - הטיל האיראני C-802 - קיים בידי חיזבאללה, בפועל הוגדרו בחיל הים הסיכויים לקיומו בידי החיזבאללה כדמיוניים ומופרכים. מפק חיל הים הסביר כי הבעיה הראשונה והמרכזית שבה מדובר היא "בעיה תודעתית".

 

האפשרות שהטיל אכן נמצא בידי החיזבאללה עלתה כבר במהלך שנת 2003 באגף המודיעין בצה"ל ואפילו בבוקר האירוע העלה אחד מקציני המודיעין של חיל הים אפשרות להימצאות טיל זה בידי החיזבאללה, אם כי לא היה לו כל סימוכין לכך וכאשר יצאו הספינות למשימתן נוצר האיום כדמיוני ומופרך. בחיל הים הוחלט לנקוט מספר לקחים נוכח הממצאים, ובהם ייצור "זיכרון ארגוני", כך שלהבא אם יעלו רסיסי מידע בנושא מסויים ניתן יהיה לבדוק זאת מחדש ובצורה יסודית. כמו כן הוחלט בחיל לקיים דיונים מוסדרים יותר באשר לדעות השונות המועלות, גם אם הן אינן נראות כמתקבלות על הדעת מלכתחילה.

 

זאת ועוד, בתחקיר עלו ליקויים נוספים ברמת הספינה עצמה שכן במהלך השיט חלה תקלה במכ"ם מרכזי שתפקידו לגלות טילים ומטוסים. התקלה אמנם לא הביאה להשבתת המערכת, אולם בספינה בחרו שלא להודיע על כך למפקד הספינה ולאפשר לו להחליט כיצד לנהוג במקרה כזה. יש לציין כי אם אירוע כזה מתגלה לפני השיט אזי השיט כלל לא יוצא לפועל.

 

בינתיים, בלי מסקנות אישיות

לפי שעה, טרם הוחלט על מסקנות אישיות - בין אם נגד הגורמים בספינה ובין אם נגד גורמים בכירים במפקדת חיל הים. איש מבין הגורמים הרלוונטיים טרם לקח על עצמו אחריות על האירוע הקשה.

 

מצה"ל נמסר כי על פי התחקיר "בכל הנוגע לתמונת המודיעין לפני האירוע, נמצא כי למרות שלא היה מידע מדויק אודות כלי הנשק שבידי חיזבאללה, היו חלקי מידע שהתקבלו בחיל הים בעבר, אשר יכלו להוביל להנחה מבצעית שלפיה ייתכן ויש לאויב חימוש חוף-ים. בהתאם, ראוי היה לפעול מבצעית האופן שיקדם את פני האיום". עוד עלה כי נמצאו ליקויים "באופן שבו הכוחות הבינו את המציאות המבצעית והפנימו אותה".

 

תקרית הפגיעה בסטי"ל אירע ב-14 ביולי השנה, במהלך הלחימה בלבנון. מעט לאחר השעה 20:30 התקבל דיווח על פגיעה בחלק האחורי של הספינה, באזור מנחת המסוקים. הפגיעה גרמה לדליקה שכובתה ולאחר מכן המשיכו אנשי הצוות לבדוק את הספינה והתברר כי מדובר בפגיעה רחבה יותר, גם במערכות פנימיות של הספינה.

 

הראשון שדיווח על הפגיעה בכלי השייט של חיל הים היה מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה. "רציתם מלחמה כוללת - ותקבלו מלחמה כוללת. רציתם לשנות את חוקי המשחק - וכך יהיה. אין לכם מושג עם מי יש לכם עסק ועם מי אתם נלחמים - עם בניו של מוחמד ועלי, שיש להם אמונה כמו שאין לאיש עלי אדמות", אמר .

 

בנאום שנשא בטלפון לתחנת הטלוויזיה "אל מנאר", ביקש נסראללה לעודד את רוח אנשיו וסיפר על "אחת ההפתעות" שהבטיח, וכבר בוצעה: הוא סיפר כי ספינה שתקפה את הרובע השיעי בביירות עולה אש כשעליה חיילי צה"ל, והיא "עומדת לשקוע".


פורסם לראשונה 07/11/2006 17:56

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אל-מנאר
אח"י חנית. הפגיעה
צילום: אל-מנאר
צילום: אמיר כהן
אח"י חנית. השיקום
צילום: אמיר כהן
מומלצים