שתף קטע נבחר

משפט רמון: תנ"צ גולן הזילה דמעה בעדותה

תת-ניצב מירי גולן, לשעבר ראש היחידה הארצית לחקירות הונאה, העידה במשפטו של חיים רמון וסיפרה על המפגש עם המתלוננת: "היא בכתה מההתחלה ועד הסוף, כל גופה רעד ואמרה 'לא האמנתי ששר משפטים במדינת ישראל יעשה כזה מעשה'"

המתח סביב משפטו של השר לשעבר חיים רמון נותן את אותותיו בכל הנוגעים בדבר. במהלך דיון שנערך אחרי הצהריים (יום ד') בבית המשפט פרצה בבכי תת-ניצב מירי גולן, לשעבר ראש היחידה הארצית לחקירות הונאה, כאשר ענתה לשאלות פרקליטו של רמון בחקירתה הנגדית.   

 

גולן העידה על פגישתה עם המתלוננת ועל כך שדירבנה אותה להגיש תלונה בנדון. כאשר נחקרה על ידי ההגנה, הוצגו בפניה תמלילי שיחה בין המפקדת של המתלוננת ה' ובין האלוף גדי שמני, בה טענה המפקדת ש"זה נראה לה מלחמה של המשטרה ברמון". גולן הגיבה על כך בכעס רב ואמרה: "זה מבייש אותי שאני נשאלת על דבר כזה".

 

תנ"צ גולן אמרה בחקירתה כי לא הפעילה לחץ בלתי הוגן על המתלוננת, והוסיפה שתפקידה לדעת מה קרה באותו אירוע. "אם בכל אותם במקרים בהם מתלוננות לא רצו להגיש תלונה היו מניחים לזה, היה נוצר מצב שבו המשטרה כלל לא מנסה לבדוק מה קרה", אמר גולן.

 

על פגישתה עם המתלוננת היא סיפרה: "כשפגשתי את ה' היא בכתה מההתחלה ועד הסוף וכל גופה רעד, נאלצתי להרגיע אותה. היא אמרה מספר פעמים 'איך יכול להיות. אני באתי לשרת את מדינת ישראל ואני עכשיו נמצאת בסרט. איזה מצב נורא, שאני באתי לתת את כולי והנה אני במצב שלא האמנתי ששר משפטים במדינת ישראל יעשה כזה מעשה'... אמרתי לה שמדובר בשר משפטים, שר שקובע נורמות חוקיות, ושאני חושבת שיש לה חובה מוסרית למסור גרסה במשטרה.

 

"אמרתי לה שיש כמה אנשים שכבר יודעים, ובמדינת ישראל, כאשר שניים יודעים - 2,000 יודעים. אמרתי לה שברגע שאנשים אחרים יודעים, הדבר עלול לצוף ואז יצטרכו לברר מה היה. הוספתי שבנסיבות האלה, קיימת אפשרות לבצע פעולות חקירתיות, כולל הזמנתו של השר לחקירה, גם אם לא תגיש תלונה משטרה יכולה לעשות".

 

לדברי גולן, היא הזהירה את המתלוננת כי "המשמעות שעלולה להיות זה שאת (המתלוננת) עלולה להיתבע בתביעת דיבה והמשמעות שאז תצטרכי למסור את הגרסה שלך". היא הבינה מתוך השיחה עם המתלוננת שהוריה מתנגדים להגשת התלונה ואמרה למתלוננת שהיא תעבור חקירה לא פשוטה ושכל התהליך אינו פשוט.

 

גולן הוסיפה כי מנקודת מבטה, המעשה של רמון הוא לא מינורי: "אישה היא לא הפקר. אסור שכבוד הנשים ומעמדן יהיה כזה שמי שיעשה דברים והם יעברו כאילו זה אוויר". היא הוסיפה בעדותה כי המתלוננת אמרה לה שהיא חוששת מאוד שיקרה מקרה נוסף כמו שהיא עברה.

 

היום העידה במשפטו של חיים רמון גם סימה גלילי, מזכירה בלשכת ראש הממשלה, שהעידה: "המתלוננת הציעה לחיים רמון לבוא איתה לקוסטה ריקה, ואמרה לו שאינה יכולה לעמוד בפניו".

 

גלילי סיפרה כי נדהמה לשמוע את המתלוננת, ה', פונה כך לרמון, והוסיפה כי לא שמעה אותה מדברת בצורה כזו עם אף שר אחר. לדבריה, ניתן היה להבחין בכך שהמתלוננת ביקשה את תשומת ליבו של רמון, וגם לאחר שהצטלמה עמו לא הבחינה במשהו חריג בהתנהגותה, למרות שהיו לה יחסים קרובים עימה.


פורסם לראשונה 08/11/2006 17:11

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ניב קלדרון
מירי גולן בבית המשפט
צילום: ניב קלדרון
מומלצים