שתף קטע נבחר

אורי גלר: האיש בעל "כוחות על טבעיים"

אורי גלר, בן 60, גדל בת"א וחי כיום בבריטניה. בגיל 4 שבר, לטענתו, את הכפית הראשונה שלו. "תופעת אורי גלר" עוררה פולמוס בעולם כולו: פאראפסיכולוגים טוענים שכישוריו אותנטיים ואילו מתנגדיו, רובם אנשי מדע, טוענים כי "מעשי הנסים" הם זיוף

אורי גלר (60) גדל בתל אביב והתפרסם ברחבי העולם כמי שמעיד על עצמו כבעל כוחות על טבעיים. כיום הוא מתגורר בברקשייר שבבריטניה.

 

גלר התפרסם והפך ל"סלבריטי" בינלאומי בשל יכולותיו העל טבעיות לכאורה. גלר מייחס לעצמו יכולת טלפאטיה (קריאה ושידור של מחשבות), טלקינזיס (הנעה מרחוק ללא מגע), ודאוזינג (איתור עצמים באמצעות מחשבה). הוא עורך הופעות שבהן הוא מכופף כפיות, מתקן מכשירים מקולקלים בלי לפתוח אותם וגורם לשעונים להיעצר או לנוע במהירות.

 

גלר טוען כי נוכח בכישוריו העל טבעיים בהיותו בן 4, כאשר הכפית שבה אכל נפלה מידו ונשברה על השולחן, מאז החל להתאמן על כוחותיו המיוחדים. לדעתו, ירש את כוחותיו ממשפחתו, הקשורה למשפחתו של אבי הפסיכואנליזה, זיגמונד פרויד.

 

גלר שירת בצה"ל בחטיבת הצנחנים, נלחם ונפצע במלחמת ששת הימים. לאחר שחרורו עבד כדוגמן. הוא מספר שהבחין בפגם במצלמתו של הצלם שצילם אותו בעזרת כוחותיו העל-טבעיים. הצלם נדהם ושכנע אותו לצאת למסע הופעות. בתחילת שנות ה-70 הופיע מדי ערב במועדוני לילה ישראלים, מילא אולמות והתפרסם בתקשורת הישראלית.

 

בחו"ל "התגלה" גלר בידי חוקר הפאראפסיכולוגיה הנודע אנדריאה פוהריץ', שהכריז עליו כעל בעל "כוחות על טבעיים". הוא יצא למסע הופעות באירופה ובארה"ב וזכה לפרסום עולמי. בזכות הופעותיו בחו"ל התעשר, וכיום הוא בעל אחוזה פרטית.

  

בנוסף להופעותיו כתב גלר 16 ספרים, חלקם אוטוביוגרפיים, חלקם ספרים "מקצועיים" בנושאי פאראפסיכולוגיה וחלקם דמיוניים. לטענתו, הוא מועסק גם בחברות כריה מסחריות, המשתמשות בכישוריו למציאת מחצבים יקרים.

 

"תופעת אורי גלר" עוררה פולמוס חריף בקהילה המדעית, בתעשיית הקסמים ובקהילת חובבי המיסטיקה והניו-אייג' בעולם. בין תומכיו של גלר נמנים אנשי מדע, הטוענים שבדקו אותו במעבדות ומצאו כי היכולות שהוא מצהיר עליהן קיימות.

 

מנגד, נכתבו עשרות מאמרים וספרים שטענו כי הוא נוכל היוצר מצג שווא באמצעות תעלולים של קוסמים. לטענתם, גלר משתמש בכפיות רכות, בזרעים הנובטים במהירות ובשעונים מיוחדים כדי להוכיח את יכולותיו העל-טבעיות, כביכול. מתנגדיו טוענים כי מספר פעמים תפשו אותו "על חם" מזייף את מעשי הנסים שהוא מייחס לעצמו. 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: תני גולדשטיין
אורי גלר: מה מכופף את הכפית?
צילום: תני גולדשטיין
מומלצים