שתף קטע נבחר

בעלי ארומה יפצה אישה שקילל: שחורה

בית משפט השלום בתל אביב קבע כי בדבריו של סהר שפע, מבעליה של חברת "ארומה" תל אביב, יש משום לשון הרע, לאחר שכינה עובדת בחברת ייבוא מכוניות "את כתם שחור, נחותה ומטומטמת". היא סיפרה: "הייתי בהלם, נטלתי כדורי הרגעה למשך תקופה. מבחינתי זה הפך לסיוט". סמנכ"ל השיווק של הרשת: "אנו מגנים בתוקף כל ביטוי של גזענות או אפליה"

"את רואה את צבע עורי? אני לבן ואת שחורה, אני אזיין אותך, הלבן הזה ילמד אותך לקח, את כתם שחור. את אישה שחורה ונחותה. את מטומטמת. את אפס ואני מרוויח 800 דולר לדקה". בדברים אלה פנה סהר שפע, אחד מבעלי רשת "ארומה" תל אביב, אל מלכה שלו, עובדת חברת "כלמביל" יבואנית מרצדס, כשבא לברר פרטים במשרדי החברה. בית משפט השלום בתל אביב קבע היום (ה') כי יש בדבריו משום הוצאת לשון הרע, ובכך קיבל את תביעתה של האשה.

 

שלו טענה כי באוקטובר 2004 הגיע שפע למשרדי החברה בירושלים, במטרה לקבל מהיבואן אישור שירות למכונית מרצדס אותה התעתד לייבא באופן אישי לישראל. במהלך הביקור התלווה אליו עובד החברה, שעוסק בייבוא אישי של המכוניות. כשהשניים הגיעו למשרדים, התברר להם שעובדי החברה משתתפים בכנס, והם התבקשו להמתין עד שהעובדת תגיע לטפל בעניינם. משהגיעה למקום הטיח בה שפע את הדברים האמורים, ובין השאר אמר לה: "את רואה את צבע עורי? אני לבן ואת שחורה, אני אזיין אותך".

 

בבית המשפט טענה שלו, כי יש באמירותיו של שפע מבחינת פרסום לשון הרע, מכיוון שהדברים נאמרו בנוכחות עובדי החברה.

 

היום סיפרה שלו ל-ynet, כי האירוע התרחש כשהיתה בישיבה. "הודיעו לי שממתין לי לקוח ייבוא אישי, יצאתי מיד ופגשתי אותו. להפתעתי ותדהמתי מדובר היה בלקוח שהתנהג באורח יוצא דופן. הוא השפיל וקילל אותי, וגידף ללא הרף. בעצם בכלל לא היה ביננו דו שיח. הוא צעק לעברי, 'את רואה את צבע העור שלי, אני אזיין אותך'. הייתי בהלם. אחרי מספר דקות התעשתתי והחלטתי לתת לו בכל זאת את השירות. הושבתי אותו בקפיטריה ועליתי למשרדי להנפיק את המסמכים הדרושים. הוא המתין 10 דקות וכשהגעתי אליו עם המסמכים הוא שוב המשיך לקלל, 'את כתם שחור, אישה מטומטמת, אפס'". שלו סיפרה כי היא ממוצא תימני ולכן כנראה הפנה אליה שפע את ההערות הגזעניות בנוגע לצבע עורה.

 

היא הוסיפה כי חזרה הביתה במצב קשה מאוד. "השבוע הראשון היה קטסטרופה, הזדקקתי לכדורי הרגעה למשך תקופה. ההתנהגות הזאת לא תשכח, זה כתם שחור לכל החיים. זה דבר נורא, זה חוזר אליי כל פעם מחדש ומחזיר אותי אחורה. מבחינתי זה הפך לסיוט". שלו הדגישה כי לאחר זמן מה השתכנעה להגיש תביעה, כדי "להילחם בהתנהגות הזאת. אני לא רוצה לנקום אבל יש חוק ויש צדק שייצא לאור". 

 

"כל אדם צריך לשקול את מילותיו"

במהלך המשפט הכחיש שפע כי אמר את הדברים, וטען כי אמר לה שהוא מפסיד 700 דולר על כל שעה שהוא נמצא שם. עוד הסביר, כי לאחר שהיא הודתה בפניו שהעיכובים היו מכוונים, אמר לה שהוא "אמנם אשכנזי לבן אבל לא פראייר ולכן הוא ינהג בהתאם ויתבע את החברה". עוד הוא טען, כי גם אם גידף אותה, דבר שהוא מכחיש, הרי שהאמירות אינן יכולות להיחשב כביטוי פוגע ומשפיל והדברים אינם יכולים להיחשב ללשון הרע.

 

השופטת, שושנה אלמגור, דחתה את גרסתו ואמרה כי היא מאמינה לתובעת. זאת כיוון שדבריה קיבלו משנה תוקף, לאור עדותו של קצין הבטיחות במקום, שאישר את הדברים. הקצין הסביר כי שפע קילל אותה והקניט אותה. שאלת הפיצויים תידון במועד מאוחר יותר.

 

עו"ד אסף שרעף, שייצג את התובעת, אמר כי גובה הפיצוי צפוי לעמוד על סכום של עד 100 אלף שקל. "בית המשפט העביר מסר חד וברור, שכבודו של אדם וזכותו לשם טוב עומדים מעל כל אינטרס אחר. זהו פסק דין תקדימי אשר קובע כי קללה אשר יורדת לשורש מוצאו של אדם וצבעו מהווה לשון הרע במובן החוק, ומן הראוי שכל אדם ישקול את מילותיו".

 

עורך דינו של שפע, גיא קולן, מסר: "טרם קיבלנו לידינו את ההחלטה. לאחר שנלמד אותה, במידת הצורך נגיב בבית המשפט".

 

נועם ברמן, סמנכ"ל שיווק ב"ארומה" הגיב לפרסום: "רשת 'ארומה' מעוניינת להבהיר בניגוד לפרסומים, שסהר הוא לא אחד מבעלי הרשת, אלא הבעלים של רשת 'ארומה' תל אביב. כיום שותפים באחזקת הרשת עשרה אנשים, שבעה מהם בני עדות המזרח. הרשת מגנה בתוקף כל ביטוי של גזענות או אפליה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עופר עמרם
שלו. סיוט
צילום: עופר עמרם
צילום: עומר הכהן
(ארכיון)
צילום: עומר הכהן
מומלצים