שתף קטע נבחר

אלג'יריה לצרפת: נסלח, אבל לא נשכח

בפתח ביקורו של שר הפנים הצרפתי באלג'יר, דורש ראש הממשלה מפריז לקחת אחריות ולהכיר בפשעים שביצעה נגדה בימי הקולוניאליזם

ראש ממשלת אלג'יריה, עבד אל-עזיז בלחדם קרא אתמול (שבת) לצרפת להכיר בפשעים שביצעה נגד אלג'יריה בתקופה שהיתה תחת ריבונות צרפתית. ראש הממשלה בלחדם אמר את הדברים בכינוס של מפלגתו, יומיים לפני הגיעו של שר הפנים הצרפתי, ניקולא סרקוזי, לביקור רשמי במדינה.

 

בלחדם אמנם כינה את היחסים השוררים בין שתי המדינות כיום "ידידותיים", אך ציין כי "יחסים אלה אינם יכולים להסוות את הזיכרון הקולקטיבי". לדבריו, אלג'יריה "מוכנה לשתף פעולה עם צרפת, כדי לאפשר לה להכיר בפשעים שביצעה נגד העם האלג'יראי. תושבי אלג'יריה יכולים לסלוח, אך הם לעולם לא ישכחו", דברי בלחדם.

 

סרקוזי מצדו אמר בראיון לעיתון האלג'יראי הרואה אור בשפה הצרפתית "אפריקה הצעירה", כי לעידן הקולוניאלי בצרפת "היו רגעים אפלים", וציין כי סחר העבדים היה פשע. עם זאת, סרקוזי ציין כי "צריך לזכור" את חוסר הצדק שאפיין את המערכת הקולוניאלית, אך חוסר צדק זה אינו מטיל דופי בעם הצרפתי כולו, שעזר לשקם את אפריקה "ואהב אותה".

 

סקרי דעת קהל בצרפת מצביעים על כך שסרקוזי הוא מועמד הימין המתון המוביל לרשת את נשיא צרפת, ז'אק שיראק, בבחירות לנשיאות הצפויות שם באביב הבא. שיראק עדיין לא הודיע סופית אם בכוונתו להתמודד על התפקיד בפעם השלישית, אבל מרבית הסיכויים שלא יתמודד שוב.

 

במהלך ביקורו, צפוי סרקוזי להיפגש עם נשיא אלג'יריה, עבד אל-עזיז בוטפליקה, עם שר הפנים נור-א-דין זרחוני, ועם בלחדם. הביקור עתיד להתמקד במאמצים המשותפים להילחם בהגירה הבלתי חוקית לצרפת, ובמלחמה בטרור.

 

אלג'יריה היתה ה"יהלום שבכתר" בקרב המושבות הצרפתיות בצפון אפריקה. במשך 132 שנה, היא היתה תחת ריבונות צרפתית. ב-1962, אחרי שמונה שנות עימותים אלימים, זכתה אלג'יריה בעצמאות.

 

בשנה שעברה, חלה הידרדרות בקשר בין שתי המדינות, לאחר שהפרלמנט הצרפתי העביר חוק לפיו חייבים ספרי הלימוד להדגיש את "התפקיד החיובי" שמילאה צרפת במושבותיה לשעבר. בשל ההתנגדות הרבה שעורר, החליט נשיא צרפת שיראק לבטלו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
סרקוזי. בעידן הקולוניאלי היו "רגעים אפלים"
צילום: איי פי
מומלצים