שתף קטע נבחר

מסקנות אלמוג: ניתן היה למנוע את החטיפה

האלוף במיל' דורון אלמוג שבחן את אירוע החטיפה שהוביל למלחמה בלבנון קובע כי "הסיור יצא כמעט כמו לטיול, לצערנו, ולא למשימה מבצעית". עוד קבע כי לקחים מאירוע החטיפה בשנת 2000 לא נלמדו. תת-אלוף גל הירש הודיע לרמטכ"ל שיישאר בתפקידו רק עד שיימצא לו מחליף. שר הביטחון אישר את התפטרותו

"ניתן היה למנוע את החטיפה" - כך קובע הערב (יום א') האלוף במיל' דורון אלמוג שבחן את אירוע החטיפה שהוביל למלחמה בלבנון בתדרוך כתבים שערך בבית סוקולוב בתל-אביב לאחר שהציג את ממצאיו בפני פורום מטכ"ל ובפני שר הביטחון, עמיר פרץ. בעקבות ממצאי התחקיר התפטר מפקד אוגדת הגליל, תת-אלוף גל הירש. שר הביטחון, עמיר פרץ, קיבל את התפטרותו. אלמוג שיגר רמז עבה לעבר הרמטכ"ל חלוץ: "בעניינים אסטרטגיים האחריות מוטלת על מי שעומד בראש המערכת". עם זאת אמר שיש להמשיך לחקור בנושא זה.

 

הרמטכ"ל דן חלוץ קיבל את ההמלצה שלא לקדם את מפקד החטיבה המערבית, אלוף משנה חן לבני, שיבצע תפקיד מטה בלבד. האלוף אלמוג קבע כי הסיור שאליו יצאו חיילי המילואים ובו נחטפו החיילים היה רצוף ליקויים שנבעו מאי הבנת הגדוד את הנהלים. "מתוך הקלטת הקשר לשחזור הארוע למדנו שהסיור יצא כמעט כמו לטיול, לצערנו, ולא למשימה מבצעית. אני מוכרח לומר שבאותה פלוגת מילואים שהוציאה את הסיור לכל אורך שלושת השבועות לא היתה פעם אחת פקודה מסודרת בסיור", קובע אלמוג.

 

   

הוא הסביר כי מדובר בתחקיר מקצועי ואין עימות בינו לבין גל הירש, שהיה פקודו, "הלוואי שההוראות שכתב מפקד אוגדת הגליל, גל הירש, שנועדו למנוע חטיפה היו מתבצעות, אבל שום דבר מהן לא התבצע והפער הזה זועק לשמיים, לא רק ביום החטיפה, אלא בכל אותם שלושת השבועות בהם שהה גדוד המילואים בגזרה. הצוות בסופו של דבר המליץ לנוכח מהות הכשל, כשל פיקודי, מקצועי מהותי עמוק, שגל הירש לא ימשיך בתפקידי פיקוד ולא יקודם בצה"ל".

 

המסקנות העיקריות של האלוף אלמוג:

  1. קיים פער עצום בין הבנת איום החטיפה לבין ההערכות למניעתו בנקודות התורפה המבצעיות לאורך הגזרה. 
  2. קיים פער חריף בין תפיסת קרטגו והפקודות באוגדת 91 לבין הביצוע בשטח, ובסוף אנו נבחנים על הביצוע בשטח.

 

אלמוג סיפר תחילה על עבודת צוות המומחים שבחן את אירוע החטיפה, מה שקרה לפניו ומה שקרה אחריו, ועל השאלות שהנחו את העבודה בהיבט המודיעיני, המבצעי-טקטי והאסטרטגי. "ראשית אני מפנה אותנו לארוע החטיפה של 7 באוקטובר 2000. לאחריו נאמר ע"י הרמטכ"ל מופז שקיים פער מבצעי משמעותי בכך שעל אף הבנת האיום והמודעות לו בפועל, לא תורגמה מודעות זו למענה הולם בשטח. מצאנו שבעצם, גם בארוע הנוכחי, האמירה הזו תקפה".


"הלוואי שההוראות של הירש היו מתבצעות". אלמוג (צילום: עופר עמרם)

  

אלמוג המשיך והשווה בין חטיפת שלושת החיילים בגזרת הר דב לבין אירוע החטיפה הנוכחי: "עברו שש שנים (מהחטיפה הקודמת) ולכאורה לא קרה הרבה. נקודות תורפה מבצעיות לא טופלו כפי שהיה צריך. אני מפנה אותנו לתחקירו של האלוף יוסי פלד שאמר - 90 אחוז מהבט"ש אינו בנוי על התרעה. אגב חשוב לומר באירוע הזה לא היתה התרעה. גם באוקטובר 2000 לא היתה התרעה. חשוב לומר שהיו לאוגדת 91 הצלחות במניעת חטיפה. ארבע הצלחות. בפעם הזו לא היתה התרעה. כל הבט"ש בנוי על זה שאין התרעה קונקרטית והבט"ש אמור לתת תשובה לזה".

 

תא"ל הירש נפגש עם הרמטכ"ל דן חלוץ והודיע שאינו מוכן לחזור בו מכוונתו להתפטר, אך בכוונתו להישאר באוגדה עד שמחליפו ייכנס לתפקיד. בדיון על איוש תפקידים בצה"ל סוכם באחרונה שתת-אלוף עימאד פארס ימונה לתפקיד.

 

את ההודעה הדרמטית מסר תא"ל הירש בפתח ישיבה מיוחדת של פורום מטכ"ל בלשכת הרמטכ"ל, בעניין התחקיר אודות חטיפת החיילים. בכך עתידה להסתיים בטונים צורמים קריירה מפוארת של מפקד עוצבת הגליל (אוגדה 91), שנחשב לאחד המוערכים בסגל הקצונה הבכיר. במכתב ההתפטרות שהגיש לרמטכ"ל ציין תא"ל הירש, כי מתחילת המלחמה לא זכה לגיבוי, ושמו הטוב הושמץ לאורך כל הדרך. "לא נכון לנהוג כך במפקד".

 

"קיים פער עצום בין הבנת איום החטיפה לבין ההיערכות"

בתגובה לממצאים של אלמוג אמר הרמטכ"ל כי "קיים פער עצום בין הבנת איום החטיפה לבין ההיערכות למניעתו בנקודת התורפה המבצעית לאורך הגזרה". כמו כן ציין רב אלוף חלוץ כי בהתנהלות האוגדה באירוע זה בלטה העובדה כי הפערים המודיעיניים לא תורגמו למשמעויות והתנהלות מבצעית. בהקשר זה חידד הרמטכ"ל את הנחייתו למפקדי צה"ל באשר לצורך להניח הנחות מבצעיות מחמירות במצב של היעדר התראה.

 

רב אלוף חלוץ הדגיש כי מדובר בכשל מבצעי חמור, בו התוצאה קשה ומצערת, וקיבל את ממצאי הוועדה בדבר כשלים מקצועיים. יחד עם זאת ציין הרמטכ"ל כי התחקיר עוסק באירוע החטיפה בלבד שתוצאותיו כאמור חמורות, אולם ציין לטובה את הצלחות המבצעיות הרבות בפעולת האוגדה. הדברים נכונים לגבי מפקדי האוגדה, אשר לכל אורך הדרך הפגין יוזמה, יצירתיות וגיבש תפיסות מבצעיות.

 

הרמטכ"ל קיבל את קביעת הצוות כי התגלו פערים ברמת הכשירות המבצעיות של הכוחות. רב אלוף חלוץ הנחה את מפקד זרוע היבשה להאיץ את תהליך קביעת מערכים מדדים לכשירות הכוחות המוקצים לפעילות בגזרות השונות.

 

בכל הנוגע לתמונת המודיעין, עלו סוגיות שונות והרמטכ"ל ביקש לדון בהן בפורום מצומצם. רב אלוף חלוץ קיבל את קביעת הצוות כי בפיקוד הצפון לא נלמדו ויושמו במלואם לקחי החטיפה שאירעה באוקטובר 2000. הרמטכ"ל הבהיר כי יש לבחון באירוע זה מהי האחריות של כל אחד מהדרגים בשרשרת הפיקוד, על מדרגיה. כל דרג פיקודי נדרש לממש את אחריותו כנובע מהגדת משימתו.

 

מטה המאבק: לא עידכנו את משפחות החיילים החטופים

הנהלת המטה הציבורי להשבת החיילים החטופים פרסמה בעקבות התחקיר הודעתה שכותרתה "הגנרלים רבים ואת החטופים שוכחים". בהודעה נכתב: "120 ימים ולילות חלפו מאז חטיפתם של אודי ואלדד ואנו עדיין בנקודת ההתחלה. ארבעה חודשים הם נמקים בשבי חיזבאללה ולא שמענו מממשלת ישראל כל חדש אודותם. גם ממצאי התחקיר שהוגש לא הועברו לבני משפחות החטופים או למטה הציבורי".

 

כמו כן דורשים במטה הציבורי להחזרת החטופים מהממשלה להגביר את המאמצים ולדרוש לקבל אות חיים כתנאי ליישום מלא של החלטה 1701. "טוב יעשו בממשלת ישראל ובצה"ל אם יעסקו בניסיונות להשבת החיילים החטופים במקום במלחמות גנרלים. המלחמה המתוחקרת הזאת החלה עם חטיפתם של הבנים ועל ממשלת ישראל הנושאת באחריות לשלומם להבין כי היא לא תסתיים עד שהם ישובו לביתם. לאחר ארבעה חודשים של חוסר התקדמות מקומם, אנו קוראים לממשלת ישראל לבחון דרכים חדשות לזירוז שובם של החיילים החטופים".

 

אבל בני משפחות החטופים נשמעו מאופקים יותר. שלמה גולדווסר, אביו של החייל החטוף אהוד גולדווסר אמר ל-ynet כי אחר הצהריים התקשרו אליו גורמים בצה"ל ועדכנו אותו כי פרסום דו"ח החטיפה נדחה וכי הבטיחו לו שלפני פרסומו, יעודכנו בני המשפחות בממצאיו.


פורסם לראשונה 12/11/2006 18:28

 

בהכנת הידיעה השתתף רועי מנדל
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עופר עמרם
ממצאים קשים של דורון אלמוג
צילום: עופר עמרם
צילום: אחיה ראב"ד
תא"ל הירש. התפטר
צילום: אחיה ראב"ד
צילום: חיים צח
רא"ל דן חלוץ. פער עצום
צילום: חיים צח
צילום: גיל יוחנן
מיקי ושלמה גולדווסר. 4 חודשים בלי הבן
צילום: גיל יוחנן
מומלצים