שתף קטע נבחר

הסכם בנתב"ג: יפוטרו "רק" 74 עובדים

יו"ר ההסתדרות, עופר עיני ומנכ"ל רשות שדות התעופה, גבי אופיר, סיכמו בפגישה לילית כי מתוך 144 העובדים שהרשות רצתה לפטר, יפוטרו "רק" 74. השלב הבא: כל מקבלי מכתבי הפיטורין יופיעו בפני ועדת שימוע, מתוכם ייבחרו אלה שיילכו הביתה. עובד ברשימה ל-ynet: "אנחנו עוד לא יודעים מה נסגר בדרגים הגבוהים"

האם נמצא סוף סוף פיתרון לסכסוך בין רשות שדות התעופה לעובדים הזמניים? תלוי את מי שואלים. הלילה (יום ב') הגיעו ההסתדרות והרשות להסדר לפיו יפוטרו "רק" 74 עובדים זמניים. אלה שכן ישארו משרתם תצומצם. העובדים מדווחים הבוקר על תחושת אי ודאות: "אנחנו לא יודעים מה נסגר בדיוק".

 

כזכור בשבועות האחרונים געשה רשות שדות התעופה בעקבות כוונת ההנהלה לצמצם את מספר העובדים הזמניים ברשות שעובדים כבר מספר שנים. לטענת הרשות הדבר נובע מכך שלחץ העבודה בתקופה זו של השנה ירד. מבחינת העובדים נראה הסיפור בצורה שונה לגמרי - ההנהלה לא רוצה לתת להם קביעות. זה החל עם רשימה של 120 עובדים, והגיע עד לכ-144 עובדים שההנהלה הכינה להם מכתבי הזמנה לשימוע לפני הפסקת עבודה.

 

העובדים החליטו לצאת למחאה, ושיבשו בצורה קשה את פעילות שדה התעופה במשך כמה ימים. לעזרתם של העובדים נחלצו חברי כנסת, וארגונים חברתיים אולם הנהלת הרשות עמדה בשלה, ואף קיבלה גיבוי מבית הדין הארצי לעבודה. יחד עם זאת הוחלט בין הצדדים לשבת ולנסות לסגור את הסיפור בהסכמה.

 

הלילה נפגש יו"ר ההסתדרות, עופר עיני, עם מנכ"ל רשות שדות התעופה גבי אופיר, והשניים הצליחו להגיע להסכם בנוגע לצמצום כוח האדם. על פי ההסכם מתוך 144 העובדים שהרשות רצתה לפטר, יפוטרו "רק" 74. על מנת להשאיר את שאר העובדים הזמניים בתפקידם - תצומצם משרתם שהייתה עד כה בהיקף של 100 אחוז.

 

בעקבות ההחלטה שורררת כרגע בקרב העובדים בעיקר תחושה של חוסר ודאות. הסיבה היא שכל אלה שקיבלו את מכתבי השימוע יופיעו בפני ועדת השימוע, ומתוכם יבחרו 74 שילכו הבייתה. אורי (השם המלא במערכת) סיפר הבוקר: "אנחנו עוד לא יודעים מה בדיוק נסגר בדרגים הגבוהים. בכל מקרה הסיפור עצוב, כי יש חברים שמאבדים את מקום העבודה שלהם".

 

ועדת הכלכלה: להעביר לנו את הקריטריונים

ועדת הכלכלה דרשה היום מרשות שדות התעופה שלא תוציא את מכתבי הפיטורין ל-74 העובדים הארעיים לפני שתעביר לדיון הועדה את הקריטריונים, לפיהם ייבחרו המפוטרים מתוך 144 המיועדים לסיים את עבודתם. דרישה זו עלתה מהרושם שהתקבל בדיון המיוחד שהתקיים הבוקר בפרשה כי רוב העובדים שלא יפוטרו יהיו קרובי משפחה של עובדים קבועים ברשות.

 

אפשרות זו עלתה מדברי מנכ"ל הרשות, גבי אופיר. הוא גילה כי 64 מתוך קבוצת ה-144 הם קרובי משפחה של עובדי הרשות הקבועים. אופיר אמר כי כל ה-144 יוזמנו לשימוע שבעקבותיו ייבחרו 74 מפוטרים. אופיר אמר כי הוא עצמו לא יודע מי יפוטר וייתכן שהעובדים שיישארו יצטרכו לרדת למשרות חלקיות כדי לחסוך חלק מהעלות.

 

גורם ברשות אמר לאחר הדיון כי "יש מי שדואג לקרובי המשפחה ומדריך אותם". בהקשר זה התבטאה בדיון ח"כ שלי יחימוביץ' (עבודה) שאמרה כי העובדים שעתרו נגד פיטוריהם בבית הדין לעבודה הופקרו למעשה מאחר שאין מי שייצג אותם, לא הוועד וגם לא ההסתדרות.

 

גם ח"כ דב חנין (חד"ש) שיזם את הדיון עם ח"כ יורם מרציאנו (עבודה) אמר באותו עניין כי הפיטורים הם "טריק בשיטת הדלת המסתובבת כדי לשמור ברשות על קבוצה קבועה של עובדים ארעיים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
נתב"ג. יש סיכום?
צילום: ירון ברנר
מומלצים