שתף קטע נבחר

פינוי? המתנחלים ממשיכים להרחיב מאחזים

בגזרת בנימין, צפונית לירושלים, ממש לא שמעו על פינוי מתקרב. המתנחלים באזור ממשיכים להרחיב במרץ את המאחזים הבלתי חוקיים, כך עולה מסיור של ynet באזור. מבני הקבע מחליפים אט אט את הקרוואנים - לעיתים ממש מול עיני אנשי המינהל האזרחי. שלום עכשיו: ממשלת ישראל ממשיכה להרשות למתנחלים לעשות ככל העולה על רוחם. ולרשטיין: נהיה מוכנים להקפיא פיתוח, בכפוף למשא ומתן

העיבוי הזוחל של מאחזים נמשך: המתנחלים ממשיכים להרחיב את הבנייה במאחזים ולבנות בהם מבני קבע, תוך התעלמות מאיום הפינוי המתקרב - כך עולה מסיור של ynet בגזרת בנימין. מבדיקה של כמה וכמה מאחזים באזור השוכן צפונית לירושלים, עולה כי כמה מהמאחזים האלה נבנים ממש לנגד עיני המינהל האזרחי.

 

למשל המאחז גבעת אסף, שהוקם ב-2001. בינואר 2004 הוצא צו תיחום למאחז, שהוארך שוב בינואר 2006. ולמרות זאת, במקום ישנם כבר כ-20 מבנים ולאחרונה אף הוצב במקום מבנה קבע חדש. יש לציין שמי שיושב במינהל האזרחי לא יכול שלא לראות את המבנה החדש שנמצא במאחז - כיוון שהמאחז נראה היטב מהכביש בדרך לעבודה וממנה...


גבעת אסף. מול עיני המינהל (צילום: דודי ועקנין)

 

במאחז נופי פרת - נג468, שלוחה של ההתנחלות נופי פרת (שהיא שלוחה של כפר אדומים), עלו הקרוונים בשנת 2003 והוא אויש ב-2004. יש לציין שמאחז זה, כמו המאחזים האחרים, מופיע בדו"ח המאחזים של עו"ד טליה ששון. וגם הוא מורחב באין מפריע: לאחרונה נוספו שלושה קרוונים למאחז (בסך הכל 8 קרוונים) והושלמה בניית בית קבע מבודד.


נופי פרת. עוד ועוד קרוואנים (צילום: דודי ועקנין)

 

במאחז נווה ארז, שהוקם על שמו של תת אלוף ארז גרשטיין ז"ל, הוקם לאחרונה מבנה קבע. המאחז הוקם במאי 99', פורק במסגרת הסכם שנעשה בתקופת ראש הממשלה ברק ועבר לנקודה אחרת - אולם בפברואר 2001 חזרו התושבים לנקודה המקורית. בנווה ארז, שנמצא דרומית למעלה מכמש, ישנם 15 מבנים הכוללים קרוונים, מכולות, פחונים וכאמור מבנה קבע שהוקם לאחרונה. במקום מתגוררות 8 משפחות.

 

קרוונים חדשים וסיום מבני קבע ישנם גם במאחז פלגי מים, שהוא שלוחה של ההתנחלות עלי וכן במאחז חורשה שבגוש טלמונים. במאחז זית רענן, גם הוא

 בגוש טלמונים, מסיימים בימים אלו בניית שני מבני קבע וכן הוכנסו שלושה קרוונים חדשים.

 

יש לציין כי כל המאחזים שבהם ביקרנו בשעות היום היו נטושים לחלוטין מאדם, אולם גם מהדגימה של חמשת המאחזים האלה שבאזור רמאללה, ניתן להבחין בבירור שתנופת העיבוי לא נפסקה, למרות איומי הפינוי מצד הממשלה. להיפך: מבני קבע הולכים ותופסים את מקומם של הקרוונים הארעיים.  

 

תגובות

בתגובה לממצאי ynet, אומר נציג "שלום עכשיו", דרור אטקס: "ממצאי הסיור מוכיחים כי ממשלת ישראל ממשיכה להתנער מכל התחייבויותיה הפוליטיות והמשפטיות, בכך שהיא ממשיכה לאפשר למתנחלים לעשות לאור יום ככל העולה על רוחם, בכל הקשור לבנייה במאחזים".

 

ואילו ראש המועצה האזורית בנימין, פנחס ולרשטיין, שהמאחזים נמצאים תחת חסותו, הבהיר: "במסגרת הדיון עם משרד הביטחון ונכונותנו להפגין רצון טוב, נהיה מוכנים במהלך זמן המשא ומתן להקפיא כל פיתוח במאחזים המדוברים - שהם נושאי הדיון עם משרד הביטחון" (הכוונה למאחזים שהוקמו ממרס 2001 ואילך – א"ו).

 

מהמינהל האזרחי נמסר בתגובה לגבי מבנה הקבע בגבעת אסף כי "מדובר במבנה ישן הקיים במאחז זמן רב ומטופל על-ידי רשויות הפיקוח בהתאם. באחרונה בוצעה במבנה הרחבה (בנייה מעץ), ועל-כן מראהו החדש".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דודי ועקנין
מאחז זית רענן. שני מבני קבע
צילום: דודי ועקנין
צילום: גיל יוחנן
ולרשטיין. נקפיא בנסגרת מו"מ
צילום: גיל יוחנן
מומלצים