שתף קטע נבחר

רמון: היא פלירטטה - אני שיתפתי פעולה

בעדותו במשפט הנשיקה תיאר השר לשעבר את המתלוננת ה' כמי שיזמה את כל הסיטואציה המביכה, אך הודה: "לפי כללי הפרוטוקול, הייתי צריך לנהוג אחרת". הוא "לא הופתע" מחיזוריה של בחורה צעירה, ובמצב הזה "כל גבר היה מתרגש". הוא אף בכה מעל דוכן העדים

חיים רמון - לשעבר שר המשפטים, וכיום על ספסל הנאשמים - העיד היום (ד') לראשונה במשפטו. המתלוננת, סיפר, "התחילה איתי ופלירטטה איתי, ואף אמרה שתוותר על החברה שלה כדי שאבוא איתה לקוסטה ריקה". קולו של רמון רעד כשהעיד מעל הדוכן, והוא אף בכה במהלך דבריו.

 

וכך תיאר את הנשיקה עצמה: "היא מתקרבת אליי, עומדת קרוב, 20-15 ס"מ. ואני גבוה ממנה. היא התקרבה אליי, הרימה את הראש וחייכה אליי בסוג של אותו מבט מזמין. אני מרכין את ראשי אליה, והיא לא נרתעת - להיפך. ואז אנחנו מתנשקים נשיקה ספונטנית, חטופה שנמשכת שתיים-שלוש שניות, והיא משתפת פעולה עם הנשיקה לכל אורכה. לא הכנסתי את לשוני לפיה, לא התכוונתי להכניס את לשוני לפיה. הייתי בטוח שהיא רוצה את הנשיקה, כמו שהיא רצתה הכל עד אותו רגע".  

 

השר לשעבר, מתברר, לא הופתע מהתנהגותה של ה': "זו לא הפתעה בשבילי שנשים גם בגילאים האלה מתחילות איתי. זה לא חריג. לא נדהמתי מזה שזה קורה. אפילו היו לי מערכות יחסים משמעותיות עם נשים בגיל הזה". כיצד הרגיש נוכח החיזורים? "אני מניח שכל גבר שבחורה צעירה מתנהגת אליו ככה, ישמח. זה לא אנושי לא להרגיש ככה". הוא הודה: "שיתפתי איתה פעולה, למרות שלפי כללי הפרוטוקול הייתי צריך לנהוג אחרת".

 

רמון סיפר כיצד התרחש הארוע. "הלכתי לחדר של טורבוביץ' (ראש הסגל בלשכת ראש הממשלה), ותוך כדי הליכה היא אמרה לי, 'השר השר, אני רוצה להצטלם איתך'. זה היה בצחוק וברוח טובה. אמרתי לה: בשמחה, והיא הלכה להביא מצלמה". לדבריו, "היא נעמדה על ידי ואז ציפתה לי הפתעה. אני מחבק אותה ביד ימין ואז היא מחבקת אותי בשתי ידיים, מצמידה את כל החזה שלה אלי ומשעינה את ראשה על חזי. הייתי קצת נבוך, למרות ששיתפתי איתה פעולה".

 

השר לשעבר סיפר כי עשרות רבות של נשים הצטלמו איתו כשר, אבל "אני לא זוכר שמישהי הצטלמה איתי בתמונה אפילו קרוב לכך. מבחינתי זו היתה גושפנקא סופית לפלירטוט שלה".

 

רמון סיפר כי המתלוננת התחילה איתו מהרגע שנכנס לאולם. "היכרתי אותה היכרות קלושה כשהייתי מגיע לפגישות, והיא היתה מסתובבת שם. שום שיחה משמעותית לא ניהלנו לפני כן. נכנסתי והיא העירה לי הערה שהיתה בעיני מאוד סקסיסטית, הערה שלא זכרתי. היא אמרה, 'אני לא יכולה לעמוד בפניך'. אני יכול להגיד שאמירה מהסוג הזה נאמרת לי בדרך כלל כשיש יחסים משמעותיים בין בני זוג. מבחינתי זו היתה הערה מאוד חריגה ויוצאת דופן".

 

לדברי רמון, ה' פנתה אליו שוב "באותה חייכנות וחביבות ובאותו קסם אישי ואמרה, 'אני משתחררת ונוסעת', ושאלתי לאן. שאלתי, 'עם מי את נוסעת'? והיא אמרה 'עם חברה', שאלתי לכמה זמן, ואז היא אמרה 'אני רוצה שתיסע איתי לקוסטה ריקה'. אז היה לי ברור שהיא מתחילה איתי ומפלרטטת איתי. ואני בחביבות אמרתי לה שאני שר בממשלה והיא אמרה, 'לא, אני אקצר את הטיול', ואמרתי לה, את נוסעת עם חברה. היא אמרה, 'אני מוכנה לוותר על החברה, העיקר שתבוא איתי'".

 

עורך דינו שאל אותו האם ייתכן שלמרות התנהגותה, ה' לא רצתה בנשיקה, ורמון פירש לא נכוון את הדברים. הוא השיב: "זה בהחלט יכול להיות. כל חיי לא ביקשתי רשות לנשק, אלא נוצר מצב לכך. לא היה לי צל צילו של רמז שהנשיקה הזו לא בהסכמתה. אילו הייתי חושב שהיא לא בהסכמתה, לא הייתי מנשק אותה. לא נישקתי כל חיי בלי רשות ולא אתחיל בגיל 56".

  

דרעי התקשר וסיפר על החקירה

רמון סיפר על תחושותיו האישיות בנוגע למשפט. "אני לא אשכח את זה כל חיי, על זה אני עומד פה למשפט. אם הייתי חושב שהיא לא רוצה, לא הייתי נוגע בה. אני נמצא בסיוט המטורף הזה עם ילדיי ובת זוגי. במשך כל השנים לא הייתה אפילו רכילות על הטרדה מינית מצדי. 30 שנה אני בשירות הציבורי, לא דבק בי רבב, שמי לא הופקר באף דו"ח מבקר". 

 

כיצד נודע לו על החקירה המתנהלת נגדו? רמון סיפר כי בשעת לילה מאוחרת צלצל אליו חברו הטוב, השר לשעבר אריה דרעי, ואמר לו כי התקשרו אליו עיתונאים מכל רחבי הארץ וסיפרו לו על חקירה שמתנהלת נגדו, בדבר במסיבת שחרור של חיילת שבמהלכה לקח אותה רמון לחדר צדדי, השכיב אותה על השולחן ונישק אותה בכוח. "אמרתי לו שזו טעות, ולא הייתי בשום מסיבה. גם ראש הממשלה שאל אותי על זה ואמרתי לו שאני לא יודע על מה מדובר. במשך יומיים חייתי בתחושה שזו אי הבנה וברגע שאסביר זאת למשטרה זה יחלוף מהעולם".

 

בעדותו רמון יוצא נגד המשטרה ואמר כי מפרסומים בתקשורת נודע לו ששלחו שוטרים לגוואטמלה כדי לבצע עימות עם המתלוננת. "יש ניידות משטרה שעומדות כי אין תקציב. לא שולחים שוטרים לחקור פרשיות סמים בקפריסין, אבל שולחים שני שוטרים עד גוואטמלה בשביל נשיקה של הרף עין". הוא הסביר כי ויתר על השימוע בעניינו כיוון שאיבד את האמון במשטרה. "הבנתי שהמקום היחיד שיש לי בו תקווה זה בית המשפט, ולכן ויתרתי על שימוע. לא יכולתי לתפקד בתנאים האלה כשר משפטים נכה".

 

לגבי דרישת המשטרה לקיים לראשונה עימות בווידאו הסביר רמון: "אני שר בישראל, צריך להיות שפן נסיונות. לא יכולתי להגיד לא לעימות, היה לי ברור שזה יפגע במעמדי כאיש ציבור, ולכן קיבלתי את זה בלית ברירה. אני במצב שבו אני פוחד פחד מוות משיבוש. כל דבר שאני יכול להגיד - אני בצרה. הרגשתי שכל זכויותיי כאזרח במדינת ישראל נרמסות עד דק". 

 

ואז לחץ רמון send

לפני רמון עלה לדוכן סגן-ניצב ערן קמין, ראש הצוות המיוחד שניהל את החקירה - זו השנויה כעת במחלוקת. הוא טען שרמון מסר לחוקרים גרסאות שונות. בעדותו סיפר קמין שבחקירותיו מסר רמון, בין השאר, על האופן בו ניסה לשמור את מספר הטלפון של המתלוננת. היא נתנה לו את המספר במהלך ישיבת הממשלה, "כשהדברים נהיו פחות מעניינים". רמון סיפר שהקליד את מספר הטלפון של ה' במכשיר הטלפון הנייד שלו - ולחץ send "כי לא ידע לשמור אחרת". מספר ימים לאחר מכן עשה זאת שוב, כך שהמספר יישאר בזיכרון. בחקירה אמר השר לשעבר כי ינסה להשיג את המידע בחברת אורנג' בה הוא מנוי.

 

ככל שנמשך המשפט, הסתבכה הפרשה והפכה גם לכתב אישום נגד צמרת המשטרה והפרקליטות, שהודתה כי הפעילה האזנות סתר ולא העבירה את תוכנן לסניגורים.  

  

בנוגע להאזנות הסתר, הדגיש קמין כי אלו נעשו בעקבות אותו מכתב שכתבה המתלוננת למפקדת שלה, בו אמרה כי "תסגור את הסיפור

 הזה עם שולה (זקן, ראש לשכת רה"מ) ונקבור את זה פה בין ארבע קירות". לדברי קמין, האזנת הסתר הייתה ממוקדת לעניין הדחת העד, אולם תמליליה לא הופקו או באו לידי שימוש בפועל - מתוך הנחה שאינם קשורים להדחה. "התמלילים לא משרתים קו כזה או אחר, או מגמה לטובת או לרעת הנאשם. יש שם גם אמירות שלא משרתות אותו, זה לא נעשה מתוך רצון להסתיר", הבהיר החוקר.

 

בשבועות האחרונים סיפק משפטו של רמון דרמה אחרי דרמה: תת-ניצב מירי גולן, מי שהטילה מורא על הצמרת המדינית, הזילה דמעה בחקירה הנגדית. על דוכן העדים עלו גם שולה זקן, ראש לשכתו של ראש הממשלה, וגדי שמני, מזכירו הצבאי.

 


פורסם לראשונה 15/11/2006 10:54

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עופר עמרם
send באמצע ישיבת הממשלה: רמון
צילום: עופר עמרם
צילום: עופר עמרם
בלי ניסיון להסתיר: קמין
צילום: עופר עמרם
מומלצים