שתף קטע נבחר

"יותר קל להילחם באויב מאשר בקולגות שלי"

הרמטכ"ל, רב אלוף דן חלוץ, מוריד כפפות. בשיחת וידאו ל-ynet במהלך תרגיל בדרום הוא מתייחס לשמועות על כוונתו להתפטר ("בסוף לכל אדם יש משקל שמעבר לו אינו יכול לסחוב. אני עוד לא שם"); תוקע סכין מושחזת באלופים שקראו לו ללכת ("עובדה שחלק גדול מהם כנראה הצטיינו מספיק שלא להגיע לפוזיציה שרצו") ומבהיר: "אשאר כמה שצריך להישאר". והסקרים? "אני לא הולך לכוכב נולד"

"היום אני מסוגל לסחוב יותר משקל על הגב, אני יותר חזק, אבל בסוף לכל אדם יש משקל שמעבר לו אינו יכול לסחוב. אני עוד לא שם". כך בחר היום (ד') הרמטכ"ל, רב אלוף דן חלוץ, להתייחס לסערה הציבורית סביבו והקריאות להתפטרותו. הקריאות האלו זכו לגיבוי בדמות סקר שהתפרסם ב"ידיעות אחרונות" הבוקר, ובו קראו 71% מהנשאלים לחלוץ ללכת הביתה.

 

"אני שומע את השמועות", הוא אומר, ומפטיר בציניות: "לא ידעתי בכלל שיש לי מקורבים, שזה יהיה ברור: אין לי שום כוונה לפרוש, אני ממשיך ועושה את מה שצריך לעשות. כשהיה לי מה להודיע - אודיע". ומה לגבי הסקר? "אני לא הולך ל'כוכב נולד'", הוא אומר בחיוך, "אני עושה את מה שאני צריך לעשות".

 

הרמטכ"ל פתח את הבוקר בביקור בתרגיל של חיילי מילואים במרכז לאימוני יבשה (מל"י) של צה"ל בדרום הארץ. הוא כבר הספיק להתעדכן בכותרות העיתונים, הבין כי הביקורת עליו אינה נפסקת אלא רק מתחזקת, אבל מבהיר כי מוקדם להספיד אותו. בדרך למסוק, אחרי סיגריה, הוא שורק מנגינה עליזה, אולי בהתרסה.

 

קשה לומר שהרמטכ"ל במצב רוח קודר, אפילו לא קרוב לזה. הוא מעדיף את ההליכה ברגל לצד חיילי המילואים על פני הנסיעה ברכב הממוזג. משוחח עימם, מחייך. אבל כשהוא נשאל על מצבו, פניו מרצינות, הוא בורר את המילים ויודע להשחיל כמה רמזים עבים. "להעביר את הנהגת הצבא?" הוא שב על השאלה, "אני לא יודע כמה עומדים בתור... המערכת צריכה שקט וצריך להחזיר דברים קצת לפרופורציה. צריכים אנשים להבין שצבא לא יכול לקום כל בוקר ולקרוא על עצמו בעיתונים, מבלי שזה ישפיע על כלל האנשים וההשפעות לא רק על הרמטכ"ל".

 

"הם יודעים למה הם נושפים בעורפי"

חלוץ משוכנע שיש מי שמנצח על התזמורת נגדו - ולא ממניעים טהורים. "אם הביקורת הייתה הוגנת - ניחא, אבל ביקורת הרסנית לא תורמת לכלום מלבד להעכיר את האווירה. המשבר הזה הוא יותר בעיני אלה המייצרים אותו... הרוב מלבים את האווירה מבלי לדעת את מרבית הפרטים והעובדות. מעבר לכך, אותם אנשים גורמים לאנשים טובים לשאול את עצמם שאלות ואוי לנו אם אנשים יגיעו למסקנות שהם לא רוצים לשרת בצה"ל, בגלל שהמשמעות של מילוי אחריות זה ללכת או לא לקבל גיבוי".

 

חלוץ לא נוקב בשמות, אבל יותר מרומז לאן מכוונת הביקורת שלו - שורה של אלופים ואלופים במיל' שקראו לו ללכת הביתה: "להילחם באויב זה קל, זה הרבה יותר קל מאשר להתמודד עם קולגות במרכאות, שמדברים את שפתך ומנסים לנשוף בעורפך - וכל אחד מהם יודע למה. לא חשובים השמות. עובדה שחלק גדול מהם כנראה הצטיינו מספיק שלא להגיע לפוזיציה שרצו".

 

"אשאר כמה שצריך להישאר", הוא משיב על השאלה האם יצליח לסיים את הקדנציה שלו, "קדנציה אינה נמדדת בזמן אלא בגודל העשייה". הוא מסביר כי השאלה המרכזית היא מה הושג במלחמה ומבקש כי הגורמים האובייקטיבים ורק הם יהיו אלה שישפטו. "זה הרבה יותר מורכב מהשאלה כיצד פעל כוח זה או אחר".

 

במהלך הסיור מקבל הרמטכ"ל דיווח על האירוע הקשה בשדרות, שבו נהרגה תושבת העיר וגבר נוסף נפצע קשה. "זאת המלחמה הבלתי נפסקת בטרור הפלסטיני שנמשכת כבר שנים", הוא אומר, "אני לא רואה לה סוף בעתיד הקרוב מאוד. הדילמה שתמשיך לעמוד בפנינו תהיה באיזו דרך פעולה לבחור. אין ספק שהטרור, בעיקר ברצועת עזה, מתעצם וההתעצמות מלווה בין היתר באמצעי לחימה משתפרים. נצטרך לשקול את צעדנו. כפי שידוע, לא הוצאנו מכלל אפשרות פעולות נרחבות... לבי עם שדרות. שדרות אינה שונה לא במהות ולא בחשיבות מתל אביב, חיפה או קריית שמונה - ואני מקווה שנדע לתת לה ביטחון טוב יותר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חיים צח
עוד לא הולך. חלוץ
צילום: חיים צח
צילום: אפי שריר
תא"ל הירש. ההתפטרות גררה ביקורת
צילום: אפי שריר
מומלצים