שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  נפטר פרופ' צבי זוסמן, מבכירי הכלכלנים בארץ

  פרופ' זוסמן, ממקימי בנק ישראל והמשנה לנגיד לשעבר הלך לעולמו בגיל 76. הוא נחשב לאחד מבכירי הכלכלנים בישראל ולאחד המומחים הגדולים בארץ בנושאי עבודה, שכר ומדיניות חברתית. בשנים האחרונות כיהן גם כיועצו הכלכלי של נשיא המדינה

  פרופ' צבי זוסמן, מראשי בנק ישראל מימיו הראשונים, ומהכלכלנים הבכירים במדינת ישראל, נפטר לפנות בוקר (ד') ממחלה בגיל 76.

   

  פרופ' זוסמן היה מהחוקרים המובילים בתחומי הכלכלה והחברה עד ימיו האחרונים. הוא הצטרף לבנק ישראל עם הקמתו, ב-1954, כחוקר במחלקת המחקר, וניהל את מחלקת המחקר משנת 1962 עד 1977. משנת 1977 ועד יולי 1981 כיהן כמשנה לנגיד.

   

  בשנים האחרונות כיהן כיועצו הכלכלי של נשיא המדינה משה קצב, היה חבר סגל בית הספר לכלכלה באוניברסיטת תל אביב, יבר סגל מרכז טאוב לחקר המדיניות

  החברתית בישראל וכיהן כיו"ר המועצה הציבורית לסטטיסטיקה.

   

  במשך שנות פעילותו בנה ועיצב את התשתית למחקר הכלכלי בבנק ישראל ותרם רבות לעיצוב המדיניות הכלכלית של המדינה. כחוקר עסק בתחומי השכר ושוק העבודה ועמד בראש ועדות ציבוריות מרכזיות שגיבשו רפורמות בתחומים אלו. בין היתר עמד ב-1975 בראש ועדה שבדקה והמליצה על הסדרי תוספת היוקר במשק. ב-1989 עמד בראש הוועדה לבחינת השכר בשירות הציבורי. 

   

  פרופ' זוסמן נחשב לאחד המומחים הגדולים בארץ בתחומי העבודה והשכר. ב-2004 פירסם מאמר בהוצאת "מרכז טאוב" לחקר המדיניות החברתית, בו יצא נגד המדיניות הכלכלית שהנהיג שר האוצר לשעבר, בנימין נתניהו, שטען כי העוני המתרחב בארץ נובע מאי השתחלבותם של העניים במעגל העבודה. פרופ' זוסמן חקר ומצא כי כמחצית מכלל העניים בישראל עובדים. מחקרו הראה כי הם מוגדרים עניים, לא כתוצאה מאי-עבודה או זיקנה, אלא בשל השכר הנמוך שהם מקבלים על עבודתם, ולכן תמך בהנהגת מס הכנסה שלילי היכולה לדבריו, לסייע להם בצורה משמעותית.

   

  נגיד בנק ישראל, הנהלת הבנק והעובדים פירסמו הודעת אבל בה נאמר כי כלכלני הבנק לדורותיהם כואבים את לכתו ושולחים את תנחומיהם למשפחתו.

   

  הלוויתו של פרופ' זוסמן תתקיים ביום ראשון בשעה 12 בצהרים בבית העלמין בפרדס חנה.

   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים