שתף קטע נבחר

העונש על רשלנות שנגמרה במוות: עיכוב בדרגה

ארבע שנים לאחר שחייל מיחידת דובדבן נהרג במסע ניווטים, לקחו על עצמם קצינים בצה"ל אחריות לטרגדיה. הבכיר ביניהם, אל"מ נדב פדן, "יצא בזול" וקידומו בדרגה יעוכב בשנתיים

פרסום ראשון: מפקדים בצה"ל מודים לראשונה כי מעשיהם והצטברות מחדליהם הובילו למותו של חייל בעת אימון בשנת 2002. אך מתברר כי בכיר הנאשמים - מפקד בית הספר לקצינים של צה"ל, אלוף-משנה נדב פדן - יישא בעונש קל יחסית של עיכוב בקידומו בדרגה לשנתיים. שלושה קצינים זוטרים צפויים לעונשים כבדים יותר. בהסדר הטיעון שאותו רקמו בכירי הפרקליטות הצבאית, שהגיע היום (ד') לידי ynet נקבע שאיש מבין הקצינים לא יישא ברישום פלילי.

 

יותר מארבע שנים לאחר שהחייל, סמל רועי דרור ז"ל, חייל ביחידת דובדבן, מת בצוק ארבל בעיצומו של מסע ניווטים, הודיעו חמישה קצינים בצה"ל, מפקדיו של החייל, כי הם לוקחים על עצמם את האחריות לטרגדיה. מדובר במי שהיה מפקד היחידה דאז, אל"מ פדן, סא"ל ערן וולק, אז סגן מפקד היחידה וכיום סגן מפקד החטיבה המרחבית בנימין וכן שלושה קצינים נוספים, מפקד פלגת האימונים, קצין בדרגת סרן ושני מפקדי צוותים בדרגת סגן שהשתחררו בינתיים מצה"ל.

 

נגד החמישה הוגש תחילה כתב אישום חמור בגין עבירה של גרימת מוות ברשלנות, מה שלא הפריע לקדם את אל"מ פדן וסא"ל וולק באישור הפרקליט הצבאי הראשי, תא"ל אבי מנדלבליט.

 

ההליך המשפטי נמשך למעלה משנה, עד שלאחרונה בהתערבות ישירה של בכירי הפרקליטות הצבאית, לרבות תא"ל מנדלבליט, התובע הצבאי הראשי, אל"מ לירון ליבמן והסנגורית הצבאית הראשית, אל"מ אורנה דוד, החלה להירקם עיסקה בין הצדדים שתביא לסיומו של ההליך המשפטי.

 

הצדדים הופיעו בפני בית הדין הצבאי המיוחד בקריה והציגו את עיקרי ההסכם בפני השופטים. חמשת הקצינים הודו כי מעשיהם הביאו למותו של דרור ז"ל. התובע, עו"ד סרן (מיל') נדב ויסמן ציין כי "תהיה הצהרה של כל הנאשמים שהצטברות של המחדלים שלהם היא הסיבה המרכזית למות המנוח".

 

במסגרת ההסכם נקבע כי קידומם של שני הקצינים הבכירים, אל"מ פדן וסא"ל וולק, מתוקף צעד פיקודי של הרמטכ"ל, רב-אלוף דן חלוץ, יעוכב, כך שלא יוכלו לעלות בסולם הדרגות, עד שימלאו שש שנים מיום הענקת דרגתם הנוכחית. כמו כן יוטלו עליהם עונשי מאסר על תנאי. בנוגע לשלושת הקצינים הזוטרים בפרשה, ישנה מחלוקת בין הצדדים לגבי אופי העונש וזה ייקבע בבית הדין כאשר התביעה מבקשת הורדה לדרגת סמל ואילו הסניגורים יעתרו בדרישה להוריד אותם בדרגה אחת בלבד לצד ביצוע עבודות שירות. "ההבנה שלי", הוסיף התובע, "באופן חד משמעי שאין כאן פשרה אלא הודאה אמיתית".

 

כתב האישום המתוקן יכלול עבירה של התרשלות שאינה נושאת רישום פלילי. בית הדין הצבאי צפוי לחדש את דיוניו בתוך שבועות ספורים ואם יאשר את הסדר הטיעון תבוא הפרשה הטרגית על סיומה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סבסטיאן שיינר
לא יקבל דרגה בשנתיים הקרובות. אל"מ פדן
צילום: סבסטיאן שיינר
צילום רפרודוקציה: אביגיל עוזי
רועי דרור ז"ל
צילום רפרודוקציה: אביגיל עוזי
מומלצים