שתף קטע נבחר

ועדת השרים אישרה הצעת החוק: המזהם ישלם

עפ"י ההצעה, מי שעובר על החק ייקנס בעד פי ארבעה משווי הנזק שנגרם או שיעור טובת ההנאה או הרווח שהשיג, לפי הגדול שבהם

ועדת השרים לחקיקה אשירה היום (א') את הצעת החוק של ראש השדולה סביבתית בכנסת, הח"כים דב חנין ומיכאל מלכיאור "המזהם ישלם". עתה תעבוד הצעת החוק לטיפול הכנסת.

 

מטרת החוק על פי ההצעה "להגן ולשמור על איכות נאותה של הסביבה, למנוע פגיעה בסביבה או בבריאות הציבור ולשלול את הכדאיות הכלכלית שבפגיעה בסביבה, באמצעות פסיקת קנס תוך התחשבות בשווי הנזק הסביבתי שנגרם או בטובת ההנאה שהושגה או ברווחים שהופקו תוך ביצוע עבירה, בשמונה חוקים שעניינם הגנה על הסביבה".

 

בהצעת החוק נאמר כי "עבר אדם עבירה לפי חוק זה והשיג כתוצאה ממנה טובת הנאה או רווח, לעצמו או לאחר, רשאי בית המשפט להטיל עליו, נוסף על כל עונש אחר, קנס פי ארבעה משוויים של שיעור הנזק שנגרם או שיעור טובת ההנאה או הרווח שהשיג כאמור, הכל לפי הגדול שבהם."

 

להצעת החוק הצטרפו עוד 18 ח"כים מכל הסיעות. לדברי המציעים, חוק זה נועד לשנות את המצב הקיים היום בו משתלם וכדאי לעבור על חוגי הגנת הסביבה בישראל. בעבירות סביבתיות, ישנה חשיבות מרבית לסילוק הגורם המזיק לסביבה. "ראוי כי הענישה בגין עבירות סביבה תבטא את רצונו של הציבור להרתיע את המורשע ודומיו מפני כדאיות החזרה עליהן. העבירות שנקבעו בחקיקה הסביבתית גם 'צופות פני עתיד', שכן מטרת הענישה היא להפסיק את העבירה בהקדם האפשרי ולהביא את העבריין להפנמת הנזקים הנגרמים לסביבה על ידו.

 

"למרבית הצער, הקנסות שמטילים בבתי המשפט כיום נמוכים משמעותית מרווחי המזהם כתוצאה מעבירה על החוק. לכן, משתלם וכדאי מבחינה כלכלית לעבריין לעבור על חוקים אלו ולשלם את הקנסות אותם פוסק בית המשפט, מאשר לעמוד בתקנים לפי החוק. משום כך, על העונש המוטל לשלול את הכדאיות הכלכלית של חזרה על העבירה ושל המשך ביצועה", אומרים הח"ים מלכיאור וחנין.

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
זיהום נחלים (ארכיון)
צילום: לע"מ
מומלצים