שתף קטע נבחר

הכלכלן מילטון פרידמן הלך לעולמו

חתן פרס נובל לכלכלה, מילטון פרידמן היהודי-אמריקני, נחשב לאחד מגדולי הכלכלנים בעולם, שימש כיועצו הכלכלי של רונלד רייגן והשפיע על עיצוב המדיניות הכלכלית בכל העולם ב-30 השנים האחרונות. פרידמן נפטר הערב והוא בן 94

הכלכלן האמריקני הנודע מילטון פרידמן הלך הערב (ה') לעולמו בסן פרנסיסקו, ארה"ב, בגיל 94.  

 

פרידמן זכה בפרס נובל לכלכלה בשנת 1976 ונחשב לאחד מגדולי הכלכלנים בעולם ולאחד ממעצבי התאוריה והמדיניות הכלכלית ב-30 השנים האחרונות. פרידמן שימש כיועץ כלכלי לנשיאי ארה"ב ריצ'ארד ניקסון, ג'רלד פורד ורונלד רייגן. פרידמן כתב למעלה מתריסר ספרים והיה בעל טור בשבועון ניוזוייק. 

 

פרידמן מת מדום לב בבית חולים הסמוך לביתו בסן פרנסיסקו. אשתו, רוז פרידמן, החתומה יחד עמו על רבים מספריו, עודנה בחיים.

 

חסיד השוק החופשי

פרידמן נחשב לכלכלן החשוב ביותר של האסכולה ה"נאו-שמרנית", הדוגלת בשוק חופשי לגמרי, בהקטנת מעורבותה של הממשלה בכלכלה, בהפרטה ובחזרה לקפיטליזם הרדיקלי שהיה מקובל בעולם בתחילת המאה ה-20.

 

משנתו של פרידמן השפיעה על עיצוב המדיניות הכלכלית במדינות רבות, כולל ישראל. כתביו ומאמריו של פרידמן משמשים, במידה רבה, כבסיס אידיאולוגי למדיניות המפלגה הרפובליקנית בארה"ב, המפגלה השמרנית בבריטניה, וגם למדיניות הכלכלית שמוביל משרד האוצר בישראל. פרידמן ייעץ לממשלת ישראל עם עלייתו של הליכוד לשלטון בשנת 1977, עם ביצוע "המהפך הכלכלי". 

 

פרידמן נולד בניו יורק למשפחה יהודית מעוטת אמצעים. הוא למד מתמטיקה לתואר ראשון וחשב בתחילה להיות אקטואר, אך נמשך לכלכלה וסיים תואר שני בכלכלה ובמתמטיקה. לאחר מכן לימד באוניברסיטת שיקגו וקולומביה. ספרו הנודע ביותר היה "קפיטליזם וחירות", שיצא לאור בשנת 1962. 

 

פרידמן הביאה לשינוי גדול גם בתיאוריה הכלכלית. התיאוריה של פרידמן מבוססת על תורתו של אבי הכלכלה, אדם סמית. פרידמן הוביל חלק גדול מהכלכלנים בעולם לחזור לתיאוריה ה"קלאסית" המבוססת על כתבי אדם סמית. השפעתו של פרידמן הביאה לנסיגה בהשפעתו של הכלכלן הבריטי ג'ון קיינס, שעיצב את המדיניות הכלכלית מאז שנות ה-30, ודגל בשילוב בין קפיטליזם לבין מעורבות של הממשלה בכלכלה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
מילטון פרידמן: עיצב את המדיניות הכלכלית
צילום: איי פי
מומלצים