שתף קטע נבחר

פרץ נגד גאידמק: לא נאפשר השתלטות נדבנים

יוזמתו של המיליארדר להסיע מאות מתושבי שדרות לנופש באילת הוציאה את שר הביטחון, עמיר פרץ, משלוותו: "לא נאפשר השתלטות של גבירים ונדבנים על מצוקת אזרחים". גאידמק אמר בתגובה ל-ynet: "כשהורים ביקשו ממני לעזור - כיהודי, זו היתה חובתי". כמה עשרות תושבים שהגיעו במכוניתם הפרטית לאילת, חיכו שעות ארוכות לחדר במלון

שר הביטחון, עמיר פרץ, תקף אמש (יום ה') בחריפות את יוזמת המיליארדר ארקדי גאידמק, שדאג להסיע מאות מתושבי שדרות לאילת, הרחק מאימת הקסאמים. "מדינת ישראל לא תאפשר השתלטות של גבירים ונדבנים על מצוקתם של אזרחים. תופעה זו לא יכולה להימשך". גאידמק הגיב בשיחה עם ynet: "זו היתה חובתי כיהודי". עשרות תושבים שהגיעו במכוניתם לאילת חיכו עד לשעות הלילה כדי שיימצאו להם חדר במלון, לאחר שהחדרים אזלו.

 

תושבי שדרות הפגינו באחרונה נגד אוזלת היד שמגלה השר תושב עירם, במלחמה ברקטות הקסאם. הוא בחר לתקוף דווקא את מי שנחלץ לעזור להם, כאשר כל יתר המערכות קרסו. "נכין תוכנית מסודרת מאורגנת ומשותפת כדי להקל על התושבים, כדי שלא יצטרכו להידפק על דלתות של נדבנים", הבטיח פרץ, "אסור שתהיה תופעה של נטישה או בריחה. תוכנית כזו צריכה להתבצע באופן מסודר ומאורגן".


תושבי שדרות באילת (צילום: יוסי דוס סנטוס)

 

גאידמק עצמו אמר בתגובה ל-ynet: "פרץ הוא שר וחובתו בעיקר לדבר. כשהורי התלמידים ביקשו ממני לעזור לילדים - כיהודי, זו היתה חובתי לעשות זאת. אפשר לומר הרבה דברים, אם זה טוב או לא, אבל ההורים דואגים לחיי ילדיהם וזה הדבר המרכזי. אם משרד הביטחון יכול לעשות את זה טוב יותר, אני אשמח בשבילו, אבל עד הבוקר - רבים ביקשו עזרה ממני. פרץ יכול למתוח ביקורת, אולי לא ארגנתי את זה טוב, אבל איש לא התגייס למשימה. איש לא עשה את זה".

 

גאידמק נזכר בימי מלחמת לבנון, "זה ממש כמו אז. גם אז, משרד הביטחון הקים מאהל למופת למפונים, עם בעיה אחת קטנה - זה היה מוכן יומיים אחרי המלחמה. הם עשו דברים טובים, אבל אם יהודים ביקשו עזרה - זו היתה חובתי לעזור".

 

לא כולם קיבלו חדרים; תושבים ביקשו - החזירו אותנו

מאות הילדים וההורים הגיעו לאילת בעשרות אוטובוסים במהלך הערב והשתכנו בבתי מלון, שם יהיו במשך הימים הקרובים, בעקבות ירי הרקטות המתמשך על עירם. היום בצהריים צפויים להגיע לעיר הדרומית אוטובוסים נוספים ובהם תושבי שדרות, שיפוזרו בסך הכל בשלושה בתי מלון.

 

התושבים שהגיעו אתמול לאילת היו מלאים בשבחים לגאידמק אבל לא הכל עבר עם חיוך. רבים שחיפשו שלווה בעיר הדרומית והגיעו למלון מג'יק סאנרייז של רשת פתאל מצאו כי הוא מלא לגמרי, ובלובי חיכו עד לשעות הלילה עשרות אנשים שהגיעו במכוניתם הפרטית - חלקם עם תינוקות קטנים. תושבים אחרים יצאו בקריאה כי יחזירו אותם הביתה לשדרות, והביעו כעסם כלפי המארגנים בטענה ש"הכול כאן פרוטקציה".


תושבי שדרות ממתינים בלובי. לא כולם קיבלו חדרים (צילום: יוסי דוס סנטוס)

 

ענת גבאי, 29, בחודש השמיני להריונה, חיכתה ארבע שעות לחדר: "נרשמתי בבוקר אצל בתיה קטר ואצל שושנה כהן, שטוענות שמכיוון שלא הגעתי באוטובוס - אין לי חדר. אחי שהגיע שכר חדר באופן פרטי, הילד שלי נאלץ לשבת ולהמתין באוטו ואנחנו לא יודעים מתי זה ייגמר. בשבילי הקסאמים זה הלם. חזרתי מארה"ב לפני שנה וחצי ואיך שהגעתי נפל לי קסאם מול הבית ופוצץ את הרכב". 

 

משה תורג'מן, 38, היה גם הוא בין הממתינים לחדר: "יש כאן אנשים שלא שמעו את השריקה של הקסאם, שהביאו את הדודה והסבתא מערים אחרות שלא קשורות לשדרות וקיבלו חדר. אני, שחוויתי על בשרי את ירי הקסאם, לא קיבלתי חדר".

 

מרשת פתאל נמסר: "סיפקנו את כל החדרים הפנויים שהיו לנו, אנו מנסים למצוא בעירייה ובמלונות אחרים פתרונות".

 

העלייה לאוטובוסים לוותה בהמולה לא קטנה, לאחר שהביקוש לנופש עלה על ההיצע. בשלב מסוים התקשו שוטרי משטרת שדרות לעמוד בעומס וחסמו את הכניסות לאזור העירייה. ברחבה נותרו אתמול בשעות הערב כמה מתושבי העיר עם ילדים קטנים ומזוודות ועם תקווה שעוד יצליחו לנסוע בלילה לאילת, אבל נציגיו של גאידמק שבו והבהירו שגם כך יצאו הרבה מעל ומעבר למכסה שהוקצתה.

 

מוקדם יותר אתמול כינס פרץ דיון הערכת מצב בלשכתו ובו איים שאם המגמות ברשות הפלסטינית לא יהיו בכיוון של חיזוק המתונים, "אזי ישראל תכה בטרור בעוצמה, מכה קשה וכואבת".

 

במקביל הנחה את הגורמים הרלוונטיים להאיץ את תהליך פתרונות המיגון ליישובי הנגב המערבי. הוא הורה להקדים את ביצוע השלב השני של תוכנית המיגון למוסדות החינוך ביישובים סביב הרצועה ולמגן באופן מיידי את מבנה השירות הפסיכולוגי בשדרות המטפל בנפגעי חרדה.


פורסם לראשונה 16/11/2006 22:44

 

בהכנת הידיעה השתתף שמוליק חדד
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אמיר כהן
עמיר פרץ
צילום: אמיר כהן
צילום: עוז מועלם
ארקדי גאידמק
צילום: עוז מועלם
צילום: יוסי דוס סנטוס
יורדים באילת
צילום: יוסי דוס סנטוס
צילום: אמיר כהן
עוזבים את שדרות
צילום: אמיר כהן
מומלצים