שתף קטע נבחר

ארגוני הצרכנים לליצמן: הכנס עמלות הבנקים לפיקוח

לקראת הדיון בוועדת הכספים על עמלות הבנקים, פנו המועצה לצרכנות ורשות ההסתדרות לצרכנות ליו"ר, בקריאה כי יפעל להטלת פיקוח על גובה כל העמלות הבנקאיות השכיחות. פנו במקביל לממונה על ההגבלים שתבדוק את החשש כי הבנקים מתנהלים כקבוצת ריכוז

שני ארגוני הצרכנים - המועצה הישראלית לצרכנות ורשות ההסתדרות לצרכנות – קוראות לוועדת הכספים של הכנסת לפעול להטלת פיקוח על גובה כל העמלות הבנקאיות השכיחות שמשלמים משקי הבית. זאת, לקראת הדיון שיתקיים מחר בנושא. בנוסף, מבקשים שני הגופים להסמיך את המפקח על הבנקים כך שיוכל

לנקוט בכל האמצעים הנחוצים להגברת התחרות וההגנה על הצרכנים בישראל.

 

בחוות דעת שהגישו שני ארגוני הצרכנים ליו"ר ועדת הכספים, ח"כ הרב יעקב ליצמן, הם מציינים כי היעדר התחרותיות בתחום השירותים הבנקאיים בישראל הוא בגדר עובדה ידועה כבר שנים רבות. לפי חוות הדעת, הבנקים מעלים עמלות שאינן בפיקוח משום שבכוחם לעשות זאת, וכאשר אחד מהם פותח במהלך, כל השאר מתיישרים מאחוריו – כשהצרכנים נותרים חסרי הגנה ונאלצים לשלם את על התנהלות זו.

 

בשלושת השבועות האחרונים (מ-23.10.2006 ועד 14.11.2006) הודיעו שלושת הבנקים הגדולים – לאומי, דיסקונט והפועלים – בזה אחר זה על העלאת חלק מן העמלות שהם גובים מהצרכנים. מבדיקת שני הארגונים מסתבר, כי שלושת הבנקים העלו את מחירן של 10 עמלות, שחלקן היו זהות, למשל עמלת החזר צ'ק מסיבת "אין כיסוי", הפקדת צ'ק דחוי, או עמלת הקצאת אשראי, ואחרות היו דומות למדי, למשל ייקור דמי שכירות כספות.

 

ארגוני הצרכנות היציגים מזכירים, כי בעקבות המצב המתמשך בתחום העמלות המליצה ועדה שמונתה בבנק ישראל (ועדת פיין) כבר לפני שנים אחדות להכניס לפיקוח כ-40 מהעמלות השכיחות. גם חוקרי מרכז המידע של הכנסת הגיעו למסקנות דומות, תוך הדגשת חוסר האונים של הצרכנים מול התנהלות הבנקים בעניין העמלות, והיותם חסרים כל כוח מיקוח.

 

שני הארגונים קוראים ליו"ר ועדת הכספים של הכנסת ולחבריה להטיל את כל כובד משקלם לשם צמצום הפגיעה בציבור הצרכנים, וזאת באמצעות חקיקה וכן ליווי התהליך מצד הגופים המפקחים, עד להשגת המטרה של מניעת הפגיעה בצרכנים.

 

פנייה גם לממונה על ההגבלים

במקביל פנו שני הארגונים לממונה על ההגבלים העסקיים, רונית קן, בבקשה שתחקור את התנהלות הבנקים בכל הקשור לעמלות הבנקאיות. בפנייה מצוין כי כבר לפני שנתיים פתחה רשות ההגבלים בחקירה בעניין זה, אך לדברי מאיר גלבוע, מי שהיה ראש מחלקת החקירות ברשות להגבלים למיטב ידיעתו, זה כמה חודשים לא נעשתה כל פעולה חקירתית בתיק.

 

שני ארגוני הצרכנים היציגים קוראים לממונה על ההגבלים העסקיים לבדוק, הן במסגרת החקירה הקיימת והן כחקירה חדשה, את החשש כי הבנקים מתנהלים כקבוצת ריכוז. כן נקראה הממונה לבחון את הצורך להתערב בתחום, בהתאם לסמכויותיה על פי החוק.

פורסם לראשונה 19/11/2006 13:45

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עופר בודינגר
לקוחות הבנקים. ממשיכים לשלם
צילום: עופר בודינגר
צילום: אלכס קולומויסקי
ליצמן. דיון בוועדה
צילום: אלכס קולומויסקי
רונית קן. תחקור?
מומלצים