שתף קטע נבחר

דיכטר לשרים: תנו לצה"ל לטפל בקסאם

השר לביטחון פנים עורר סערה בישיבת הממשלה השבועית, לאחר שאמר כי השרים לא הורו לצה"ל להציג תוכנית להפסקת ירי הקסאם מרצועת עזה. הרמטכ"ל השיב: "איני מכיר תוכנית שאפשר לבצע אותה, שאנחנו לא פועלים לפיה". ראש הממשלה פנה לדיכטר "אם יש לך רעיון תביא אותו" - השר בחר לשתוק

השר לביטחון פנים, אבי דיכטר, שחושב שהממשלה לא עושה די כדי להפסיק את ירי רקטות הקסאם לעבר שדרות, אשקלון והנגב המערבי, אמר היום (א') בישיבת הממשלה כי "הגיע הזמן שממשלה תורה לצה"ל להציג בפניה תוכנית לגבי הפסקת ירי הקסאמים מעזה לישראל, על-ידי יצירת הרתעה או במהלכים מדיניים". הביקורת שהטיח דיכטר גררה תגובות נזעמות, מצד יתר השרים.

 

דיכטר, שלא חסך בביקורת הוסיף כי "לא היה ולו מקרה אחד בו הממשלה הורתה לצה"ל להציג תוכנית שתכליתה הפסקה, ולא הפחתה של ירי הקסאם מעזה לישראל. לפיכך, צה"ל לא הציג לממשלה או לקבינט תוכנית שכזו, או לחלופין לא אמר שאין ביכולתו להביא להפסקת ירי הקסאם. העובדה שלאורך חודשים לא היו נפגעים באורח קשה מירי הקסאם, דומה שאיפשרה לעבור לסדר היום. אולם הסטטיסטיקה עשתה את שלה. בשבוע שעבר נהרגה אשה בשדרות ושלושה מתושבי העיר נפצעו באורח קשה".

 

הרמטכ"ל, רב-אלוף דן חלוץ, פנה לדיכטר ושאל אותו - האם יש לו רעיון כיצד לעצור את ירי הקסאם מרצועת עזה. "איני מכיר תוכנית שאפשר לבצע אותה, שאנחנו לא פועלים לפיה", אמר רא"ל חלוץ. שר התשתיות, בנימין בן אליעזר, אמר כי "יש לשים צלב על הראש של איסמעיל הנייה ודומיו". שר התיירות, יצחק הרצוג, החליט לתקוף את דיכטר. "זה כמו לומר לשר לביטחון פנים תעצור את הפשיעה והוא יעצור. זה לא מציאותי". אך השר לביטחון פנים נותר דבק בעמדתו, שיש פתרונות, אך הממשלה לא מבצעת אותן. שרת החוץ, ציפי לבני, שהתערבה פנתה לדיכטר ואמרה כי "אם יש תוכנית כזאת - צריך להציג אותה". השר לביטחון פנים לא אמר מילה.

 

אז פנה גם ראש הממשלה, אהוד אולמרט, לדיכטר "אם יש לך רעיון תביא אותו". שר התחבורה, שאול מופז, פנה אף הוא לשר לביטחון פנים "אם יש אתה בעד לכבוש את כל רצועת עזה - רק תגיד". דיכטר מצידו המשיך לשמור על שתיקתו. גם שר הביטחון, עמיר פרץ, החליט להתערב. "לא היתה תוכנית שלא אושרה. כל תוכנית אושרה". הרמטכ"ל השיב: "אם לצבא היו פתרונות קסם, הוא לא היה מחכה להנחיות. מרחב הפתרונות לא קשור רק למוכנות הצבאית, אלא גם למחירים שאתם מוכנים לשלם. דוגמא למחירים - אירוע בית חנון". דיכטר אמר בתגובה: "אין לפגוע באזרחים בתמורה". השר יצחק כהן (ש"ס) הציע פתרון מקורי משלו. "יישום החלטת מועצת הביטחון 1701 בעזה, תוכל להביא לפתרון הקסאם". 

 

כשהגיע תורו של המשנה לראש הממשלה, שמעון פרס, לדבר, הוא פצח בנאום חוצב להבות. "קודם תבינו שנפלו אלפי פצצות מרגמה ואלפי קסאמים ונהרגו 15 בני אדם. אנו חברי ממשלה ולא כאלו שנואמים בכיכר. אנו צריכים לתת הצעות אופרטיביות. הטיפול צריך להיות מערכתי. מיגון מצד אחד ואלמנט התקפי שמתבצע. אני לא מציע למשל לכבוש את כל הרצועה ולקחת אחריות על 1.5 מיליון איש". פרס ביקש מחבריו לשולחן הממשלה להפסיק ולהתלהם. "התפקיד שלנו להציע פתרונות ולא להתחרות אחרי הציבור", אמר פרס.

 

אולמרט: אנחנו פועלים בעזה 

כשהרוחות נרגעו מעט ראש הממשלה נטל את זכות הדיבור. "נניח שיש למישהו רעיון מבריק איך להפסיק את ירי הקסאם וההתעצמות בעזה. אני מטיל ספק בכך שיש רעיון כזה שאין מלבדו ואז תגמרנה בעיות ישראל מעזה. אני לא מקבל וזה גם לא נכון להציג שיש כזה פתרון. יושב כאן הרמטכ"ל שנטען כאילו יש לו איזו תכנית מופלאה כזאת והוא מקפיד על כללי הנימוס ולא מציג אותה, כי לא קיבל מאיתנו הנחייה להציג אותה. אני מציע שתהיו רגישים למה שמשתמע מהדברים שאתם מציגים".

 

אולמרט פירט בהמשך דבריו את הפעולות שביצע צה"ל ברצועת עזה בחודשים האחרונים. "במשך שלושה וחצי חודשים פועלת ישראל ברצועת עזה. כ-370 פלסטינים חמושים נהרגו. בסך הכל מקבל העולם את הפעילות הזאת, מכיון שיורים על ישראל. פעמיים ביקרו אותנו והוטלה עננה: במקרה של משפחת ראליה והמקרה השני - בית חנון. וכל זה בשלושה וחצי חודשים.

 

"כל הזמן אנו פועלים נגד הטרור. אני בהחלט מבין שיש הצעות לשרים, תביאו אותם לדיון בממשלה. נדבר עליהם. אני לא רוצה לקרוא עליהם בעיתון. אני לא צריך להחליט אם לתמוך ביוזמה הסעודית דרך העיתון. אני לא צריך להחליט אם יש מלחמה מצידו של צה"ל או אין מלחמה שכזאת דרך ראיון עיתונאי. תתחילו להתרגל שאתם חברים בממשלה ולא חברים במועדון ויכוחים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
דיכטר. הציגו תוכנית
צילום: גיל יוחנן
צילום: רויטרס
אולמרט. תהיו רגישים
צילום: רויטרס
צילום: חיים צח
חלוץ. אין פתרונות קסם
צילום: חיים צח
צילום: ירון ברנר
פרס. לתת הצעות אופרטיביות
צילום: ירון ברנר
צילום: ניב קלדרון
פרץ. כל תוכנית אושרה
צילום: ניב קלדרון
מומלצים