שתף קטע נבחר

"לא ייתכן ששר ייקח את המושכות לידיים"

המתח בין לשכת רה"מ לשר הביטחון נותר בעינו, בעקבות השיחה שניהל האחרון עם יו"ר הרשות. "פרץ ישב מול אולמרט בישיבת הממשלה כמה דקות לפני שדיבר עם אבו מאזן ולא אמר דבר", טוענים מקורביו של אולמרט ומוסיפים כי השיחה נועדה לשרת אינטרסים פוליטיים. לשכת פרץ: שיחות כאלו היו ויהיו, שר הביטחון ימשיך לקבל שיחות בנושאים בטחוניים

נמשך הדו-קרב המילולי בין לשכת שר הביטחון עמיר פרץ, לבין לשכתו של ראש הממשלה אהוד אולמרט. הערב (ב') מאשימים אנשי אולמרט את שר הביטחון כי לא התייעץ עם ראש הממשלה לפני שהתקשר לנשיא הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, כדי לדון עימו בהפסקת ירי רקטות הקסאם.

 

"הוא ישב מולו בישיבת הממשלה (ביום ראשון), ידע שהוא עומד לדבר עם אבו מאזן, לא דיווח על כך לאולמרט ולא התייעץ איתו מה לומר בשמה של מדינת ישראל", טען בכיר בלשכת אולמרט על התקרית בין השניים אתמול, אשר גרמה למתח רב.

 

על נסיבות האירוע סיפר אותו בכיר: "במהלך ישיבת הממשלה קיבל עמיר פרץ פתק מאנשיו לקראת השיחה עם אבו מאזן. כשעה לאחר מכן יצא ושוחח בטלפון עם יושב ראש הרשות הפלסטינית. הוא חזר לישיבת הממשלה, סיפר ששוחח עם אבו מאזן ושאל את אולמרט אם ישראל תוכל להודיע על הסכמתה להפסקת אש במידה והפלסטינים יודיעו על כך מצידם.

 

"אולמרט אמר לו 'אתה יודע שיש מגעים של אנשי הלשכה שלי באופן רצוף עם אבו מאזן, גם האנשים שלך וגם אנשי משרד החוץ מעורבים. אל תתפתה לזה, הם (הפלסטינים) מנסים ליצור טריז בינינו". לטענת אנשי אולמרט, פרץ נקט במהלך ממניעים פוליטיים המשרתים את מפלגת העבודה.

 

מקורבי אולמרט אמרו הערב ל-ynet בעקבות השיחה בין פרץ לאבו מאזן: "ראש הממשלה לא צריך לשלם מחיר בגלל שיש פריימריז בעבודה. מאז קום המדינה ראש הממשלה הוא זה שמנהל משא ומתן בשם המדינה. עמוס גלעד, איש משרד הביטחון, נמצא בישיבות האלה ויודע בדיוק מה קורה. לא יעלה על הדעת שאחד מן השרים המעורבים ייטול את המושכות וידבר עם יו"ר הרשות הפלסטינית ולא יתאם את זה עם ראש הממשלה, שהוא הסמכות לעניין. אם מדברים על שותפות, אז כך לא פועלים שותפים".

 

בסביבתו של אולמרט ממשיכים וחושפים פרטים על התנהלות האירועים סביב השיחה השנויה במחלוקת. מתברר כי שעה קלה לאחר שהסתיימה השיחה בין פרץ לאבו מאזן התקשר סאיב עריקאת - מחזיק תיק המשא ומתן עם ישראל - אל יועצו המדיני של ראש הממשלה, שלום תורג'מן, ועדכן אותו בפרטים. הפלסטינים, כך טוענים בלשכת אולמרט, היו גם הם רגישים לתגובתו של ראש הממשלה נוכח השיחה בין אבו מאזן לפרץ.

 

"לאחר שראש הממשלה הבהיר את עמדתו לשר הביטחון, הוא רואה את זה כעניין סגור", אמרו בלשכה. "לשר הבטחון צריך להיות ברור עכשיו שמי שמנהל את המגעים המדיניים מול הרשות הפלסטינית זה ראש הממשלה ואין בלתו. היום הם נפגשו במסדרון הכנסת, עמיר ברך אותו לשלום וראש המממשלה ענה לו לשלום. הוא לא מתכוון לעשות יותר מזה להעברת הדברים. אין לו שום כוונה לזמן אותו לבירור או שיחה נוקבת".

 

לשכת פרץ: הוא ימשיך לקבל שיחות בעניינים בטחוניים

פרץ התייחס לפרשת השיחה הערב, בנאומו בכנס התעשיה הבטחונית. הוא סיפר כי שוחח אתמול בטלפון עם אבו מאזן על כך שישראל לא תתן הנחות לאיש ולא תגרר לכיבוש מחודש של עזה, אך תספק ביטחון לאזרחי ישראל. "חובה עלינו לנסות למצות כל סדק כדי להגיע להפסקת אש", אמר פרץ בנאומו.

 

הערב נמסר מלשכתו של פרץ בעקבות ההאשמות מכיוון לשכת אולמרט, כי העימות בין השניים מיותר, לא מכובד ואינו עוסק בעניין עצמו: "כל מה שהיה הוא שיחת טלפון עם אבו מאזן ביוזמתו של יו"ר הרשות, בתיאום חבר הכנסת מוחמד בראכה. דברים כאלה היו בעבר, דברים כאלה יקרו בעתיד. שר הבטחון יקבל שיחות טלפון מיו"ר הרשות הפלסטינים בעניינים בטחוניים".

 

מנקודת מבטה של לשכת פרץ השתלשלות העניינים הייתה שונה מזאת שמציגים בלשכתו של אולמרט. לטענתם, נתקבלה פנייה במהלך ישיבת הממשלה מחבר הכנסת בראכה, אשר אמר לפרץ שאבו מאזן מעוניין לדבר איתו. השיחה נדחתה עד לאחר שנסתיים הדיון בממשלה בסוגיית עזה.

 

במהלך השיחה, מדגישים בלשכתו של שר הביטחון, תבע פרץ מאבו מאזן להפסיק את ירי הקסאמים ולפעול נגד ההברחות דרך ציר פילדלפי והתעצמות החמאס. אבו מאזן אמר בתגובה כי ינסה להשיג את הסכמת הפלגים ברשות הפלסטינית להפסקת אש והשניים נדברו לשוחח אם וכאשר תהיה התקדמות בעניין.

 

בלשכת פרץ אמרו היום שברור לכל ובוודאי לשר הבטחון, שאת המשא ומתן עם הרשות מנהל ראש הממשלה. "אין כאן משחק של כבוד וכיבודים ועיסוק בגינונים", נמסר. "פרץ לא מנהל משא ומתן מדיני, הוא לא נפגש עם אבו מאזן ולא מתכוון להפגש עמו לפני ראש הממשלה. לפרץ יש תפיסה משלו. הוא בעל תפקיד בכיר וזה חלק ממרחב התמרון שיש לו במסגרת התפקיד. המטרה שלו היא אחת – לקדם את הפסקת האש אמרו בלשכתו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
אהוד אולמרט. רואה את העניין כסגור?
צילום: גיל יוחנן
צילום: ניב קלדרון
עמיר פרץ. לא בא לתפוס את מקומו של אולמרט
צילום: ניב קלדרון
צילום: איי אף פי
אבו מאזן
צילום: איי אף פי
מומלצים